Problemy z niechcianym owłosieniem twarzy stanowią bolączkę niejednej kobiety. Pomimo iż większość pań ma włoski rzadkie i praktycznie niewidoczne, zdarzają się wyjątki. Ciemne i gęste owłosienie twarzy nie budzi w płci pięknej nazbyt pozytywnych odczuć. Dlatego też każda metoda, która pozwala na skuteczną depilację twarzy, zdaje się być na wagę złota. Coraz częściej kobiety sięgają po depilator do twarzy.

Co warto wiedzieć o depilacji twarzy? 

Problem stanowią nie tylko same włoski, ale przede wszystkim ich umiejscowienie. Twarz stanowi bowiem obszar wyjątkowo delikatny i podatny na różnego rodzaju podrażnienia. Metoda depilacji twarzy powinna być zatem dobrana tak, aby jej efekty nie tylko pozostały z tobą na długo, ale także nie powodowały nadmiernego dyskomfortu w postaci opuchlizny czy zaczerwienienia. Ból oraz widoczne ślady po zabiegu skutecznie zepsują satysfakcję spowodowaną usunięciem niechcianego „wąsika”. 

Metod depilacji jest wiele, podobnie jak wad i zalet, które towarzyszą ich stosowaniu. Wybór odpowiedniej dla siebie może być zatem utrudniony. Poniżej przedstawione zostały przykładowe sposoby na depilację, które mogą nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Usuwanie niechcianego owłosienia – najpopularniejsze metody

Istnieją różnorodne sposoby na pozbycie się niechcianych włosów z okolic twarzy. Wiele z nich bez problemów można zastosować samemu, w domowych zaciszu. Do najpopularniejszych z należą:

 • golenie twarzy maszynką – jeden z gorszych i niepolecanych sposobów. Maszynka nie usuwa bowiem włosów w całości, a jedynie je „przycina”. Skutkiem jest ich szybkie odrastanie, co wiąże się z potrzebą częstego powtarzania zabiegu; 
 • usuwanie włosów pęsetą – to prosta i stosunkowo bezbolesna metoda usuwania pojedynczych włosków z twarzy. Nie jest ona jednakże szczególnie skuteczna, jeśli ktoś zmaga się z bujnym owłosieniem. Depilacja pęsetą będzie wówczas zadaniem wyjątkowo mozolnym i niezbyt efektywnym; 
 • usuwanie włosów ręcznym depilatorem do twarzy – tzw. epistick, składający się ze sprężynki i uchwytów, umożliwia usuwanie większej ilości włosków jednocześnie. Podobnie jak pęseta, sprawdzi się raczej u osób posiadających niewielką ilość włosów na twarzy. Ponadto należy do dosyć bolesnej metody depilacji, szczególnie w początkach stosowania;
 • usuwanie owłosienia kremem do depilacji – dostępne w niemal każdej drogerii, kremy do depilacji stanowią jedną z łatwiejszych i bezbolesnych metod na pozbycie się niechcianych włosków. Zawarte w nich składniki pozwalają na rozpuszczenie struktury włosa i zachowanie gładkiej cery przez okres ok. 7 dni. Zastosowanie kremów wiąże się jednakże z ryzykiem wystąpienia podrażnienia lub nawet reakcji alergicznej, dlatego nie jest to metoda odpowiednia dla każdego;
 • depilacja plastrami z woskiem – to jedna z najpopularniejszych metod pozbywania się niechcianych włosków, której efekty utrzymują się zazwyczaj ok. 6-7 tygodni. Niestety, pierwsze kilka dni nierzadko wiąże się z zaczerwienieniem, obrzękiem i podrażnieniem, co psuje nie tylko ogólny efekt gładkiej skóry, ale i samopoczucie u osoby depilowanej; 
 • depilacja pastą cukrową – to coraz popularniejsza i zdobywająca grono zwolenników metoda depilacji. Zazwyczaj bywa mniej bolesna i problematyczna, w odróżnieniu od usuwaniu włosków przy pomocy plastrów, bowiem nie przykleja się do skóry. Nie oznacza to, że pozbawiona jest wad; przy cerze wrażliwej i naczynkowej może powodować znaczne podrażnienia, a u niektórych daje się zaobserwować nadwrażliwość na składniki zawarte w paście. Ponadto, nie zaleca się jej stosowania osobom o znacznej opaleniźnie lub ciemniejszej karnacji, gdyż zdarza się, że powoduje ona rozjaśnianie fragmentów skóry; 
 • usuwanie włosów depilatorem – to kolejna z niezwykle popularnych oraz bardzo skutecznych metod pozbywania się owłosienia z twarzy. Producenci oferują obecnie szeroki wybór sprzętów, które nie tylko dają bardzo satysfakcjonujące efekty, ale przede wszystkim zmniejszają dyskomfort przy depilacji i ryzyko podrażnień;
 • depilacja laserowa – do niedawno możliwa wyłącznie w profesjonalnych salonach medycyny estetycznej. Obecnie da się ją wykonać także w domu. Depilacja laserem chwalona jest przede wszystkim za długotrwałe efekty, szczególnie zaleca się ją osobom o wyraźnych, ciemnych włoskach;
 • depilacja IPL – z ang. Intense Pulsed Light, nierzadko jest mylona z depilacją laserem. Wykorzystuje spektrum fal o różnej długości i pozwala na naświetlenie większego obszaru skóry, niż ma to miejsce w przypadku depilacji laserowej. 

Rodzaje depilatorów do twarzy

Depilator twarzy należy do grona cieszących się największym zaufaniem produktów, które pomagają w usunięciu niepożądanego owłosienia. Owa popularność wynika przede wszystkim z długotrwałych i widocznych efektów. W odróżnieniu od golarki, depilator dla kobiet usuwa włoski wraz z cebulkami, przez co proces ich odrastania znacząco się wydłuża. Dzięki temu możesz cieszyć się gładką skórą przez wyjątkowo długi czas. 

Rynek depilatorów jest dość szeroki, dlatego nierzadko użytkowniczki mogą mieć problem z wyborem właściwego sprzętu dla siebie. Na jakie urządzenia możesz zatem natknąć się podczas poszukiwań?

Depilatory elektryczne 

Elektryczny depilator do twarzy to produkt, który od lat stanowi jedną ze skuteczniejszych metod na walkę z owłosieniem. Większość urządzeń do twarzy charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz dobrze wyprofilowaną głowicą, przez co precyzja depilowania jest znacznie większa. Depilatory elektryczne do twarzy pozwalają na pozbycie się nawet bardzo krótkich włosków, także z trudno dostępnych okolic. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się do kilku tygodni. Wyróżniane są takie rodzaje depilatorów elektrycznych jak:

 • depilator z pęsetami – jest to rodzaj depilatorów polecany w szczególności osobom, które mają cienkie i delikatne włosy; w niektórych przypadkach może powodować delikatne podrażnienia;
 • depilator dyskowy – wydajniejsza wersja depilatorów elektrycznych, które sprawdzają się również przy większych kępkach grubych i mocnych włosów. Do szczególnie polecanych należą depilatory dyskowe ceramiczne, które są hipoalergiczne i nie powodują żadnych podrażnień. 
Zobacz też:
Nadmierne owłosienie u mężczyzn – o czym świadczy? Jak radzić sobie z męskim bujnym owłosieniem? Czy włosy na ciele świadczą o męskości?

Depilator laserowy do twarzy

Cierpienie w imię piękna dla wielu współczesnych kobiet jest pojęciem, które nie ma racji bytu. Dlatego spora część osób, chcąc zapewnić sobie gładką, pozbawioną niechcianego owłosienia cerę, sięga po jedno z najnowszych rozwiązań – laserowe depilatory do twarzy. To urządzenia, które pozwalają na całkowitą dezintegrację włosów, jeden po drugim. Podczas procesu depilacji urządzenie wysyła pojedynczą wiązkę światła, której energia pochłaniana jest przez część włosa odpowiedzialną za wzrost. Przez wysoką temperaturę włos niszczeje i zanika. 

Mimo iż depilatory laserowe należą do jednych z droższych urządzeń, większość użytkowniczek jest zdania, że efekty są warte każdej ceny. Taka metoda pozbywania się owłosienia z twarzy jest szczególnie korzystna dla kobiet, które mają bardzo wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień i zaczerwienienia. Sprawdzi się też u osób, które obawiają się ewentualnego dyskomfortu związanego z depilacją. Efekty po laserowym zabiegu utrzymują się przez bardzo długi czas, przez co nie trzeba ich często powtarzać. Stanowi to ich niebagatelną zaletę – skóra pozostaje bardzo gładka i nie jest narażana na nagminne zabiegi, które mogą ją mocno podrażniać.

Depilator IPL 

Depilator do wąsika IPL nierzadko bywa mylony z urządzeniem do depilacji laserowej. Różnice w działaniu pomiędzy poszczególnymi modelami są jednak znaczne. Depilator do twarzy IPL ma specjalną lampkę, która naświetla i oddziałuje na większy obszar, niż ma to miejsce przy laserze. Światło, które emituje depilator IPL, to fale o różnej długości, które zostają pochłonięte przez cebulki włosowe oraz tkanki. W wyniku działania IPL następuje zahamowanie wzrostu włosów, tkanki pozostają nienaruszone.

Metoda depilacji przy pomocy IPL nie należy do bolesnych. Do jej zalet należy także fakt, że takie depilatory do twarzy mogą być stosowane przy większym zakresie typów karnacji i włosów, niż laserowe. Sam proces usuwania włosów nie trwa długo, co ma związek z obejmowaniem większego obszaru twarzy na raz. Niektórzy jednak zwracają uwagę, że efekty po depilacji IPL utrzymują się krócej, niż ma to miejsce przy laserze, co wiąże się, niestety, z potrzebą częstszego powtarzania zabiegu. 

Depilator do twarzy a depilator do ciała – czym się różnią? 

Należy podkreślić, że wymienione powyżej depilatory twarzy znacząco różnią się od tych przeznaczonych do usuwania włosków z innych części ciała. Niektóre rozbieżności można rozpoznać już na pierwszy rzut oka: depilator do nóg ma większą głowicę. Ma to sens zważywszy na fakt, że przeznaczony jest do depilacji znacznie większych obszarów ciała. 

Ponadto, jego funkcja zakłada usuwanie włosów grubszych i bardziej widocznych. Niekoniecznie natomiast jest dostosowana do pozbywania się owłosienia twarzy, które jest rzadsze i słabsze. Kolejną różnicą jest możliwość ustawienia prędkości obrotów w depilatorze do twarzy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które mają cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień. 

Depilacja sprzętem przeznaczonym do ciała nie będzie tak skuteczna w przypadku twarzy, dlatego podczas poszukiwań oraz zakupu depilatora warto upewnić się co do jego przeznaczenia. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są bowiem znaczące. 

Depilator do twarzy – jaki wybrać? 

Podjęcie decyzji o doborze narzędzia do depilacji twarzy na pewno nie należy do łatwych. Warto wziąć pod uwagę zarówno ilość oraz grubość włosów, jak i stan skóry twarzy. Nie bez znaczenia będą także koszt sprzętu oraz częstotliwość depilacji. 

Do jednych z chętniej polecanych urządzeń z pewnością należą depilatory laserowe i elektryczne. Ich użytkowanie oraz rezultaty mają wiele zalet, które znacznie przewyższają te osiągane przy innych metodach usuwania włosów. 
Podrażnienia czy reakcje alergiczne, które nierzadko występują przy depilacji chemicznymi środkami, nie zdarzają się w przypadku stosowania depilatorów. Niektóre kobiety obawiają się ewentualnego bólu związanego ze stosowaniem depilatorów elektrycznych, jednak i tutaj producenci znaleźli rozwiązanie. Nowsze modele urządzeń wyposażono w specjalne nakładki masujące, a także wspomnianą już regulację obrotów, co znacząco zmniejsza ból. Wyjątkowo wrażliwe osoby mogą natomiast wypróbować depilację laserową lub z użyciem IPL. Efekty są niezwykle satysfakcjonujące, utrzymują się długo, a zabiegowi nie towarzyszy uczucie dyskomfortu.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2021