Weganizm niejedno ma imię
Przyzwyczaiłyśmy się, że weganizm spotykany jest głównie w sposobie odżywiania. Weganie nie stosują żadnych produktów spożywczych pochodzenia odzwierzęcego. Unikają też ich używania w inny sposób. Stąd widoczne jest zacieranie się granicy weganizmu, który nie odnosi się jedynie do upodobań kulinarnych, ale ogólnego stylu i przyjętej filozofii życiowej. Dla wielu zwolenników weganizmu ma on silne uzasadnienie etyczne i moralne. Przekłada się oczywiście również na to, z jakich kosmetyków korzystają. Czym w zasadzie są takie produkty pielęgnacyjne?
Czym są kosmetyki wegańskie – dwa ważne czynniki
Po pierwsze kosmetyki oznaczone jako „vegan” i „vegan friendly” nie były testowane na zwierzętach. To jeden z czynników, dla których spora ilość pań wybiera właśnie te produkty. Ma to związek z brakiem akceptacji wykorzystywania zwierząt do testów laboratoryjnych przy produkcji kosmetyków. Od 11 marca 2013 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży kosmetyków i surowców kosmetycznych testowanych na zwierzętach. Alternatywą dla testów na zwierzętach są badania in vitro prowadzone na komórkach skóry wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych. Po testach in vitro przeprowadzane są badania in vivo, czyli testy aplikacyjne na ochotnikach.
Drugi czynnik to substancje, które zostały użyte do stworzenia kompozycji danego kosmetyku. Nie może się w nim znaleźć nawet śladowa ilość produktów odzwierzęcych. Dlatego takie kosmetyki nie zawierają składników takich, jak:
- wosk pszczeli i miód;
- kolagen;
- lanolina;
- propolis,
- elastyna;
- jedwab;
- keratyna;
- naturalne włosie (np. w szczotkach do włosów czy do masażu ciała);
- prebiotyki z produktów mlecznych.
Czy stosowanie wegańskich kosmetyków jest bezpieczne?
Po pierwsze, kosmetyki wegańskie (tak jak inne) są poddawane rygorystycznym kontrolom jakości. Dodatkowo, chcąc uzyskać status ekologicznych, producenci muszą w jeszcze większym stopniu udowodnić ich naturalny charakter. Po drugie, składniki wybierane do ich stworzenia są pochodzenia roślinnego. Należy jednak pamiętać, że ekologiczne składniki także mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Dla niektórych minusem takich produktów może być ich krótszy czas przydatności do zastosowania i specyficzny zapach. Dlatego to ważne, by wcześniej przetestować kilka produktów, zanim na dobre zdecydujesz się na pielęgnację przy ich użyciu.
Czym są kosmetyki wegańskie – podsumowanie
Nie da się ukryć, że rynek produktów wegańskich zdecydowanie rośnie. Czy wśród nich znajdą się takie, które przypadną Ci do gustu? Przekonaj się!
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.phlov.com/