Czy brodawka łojotokowa jest groźnym problemem? Nie. Jest to łagodna zmiana, która nie stanowi zagrożenia dla twojego zdrowia i życia. Jak większość problemów tego typu, wymaga jednak uważnej obserwacji, dzięki czemu w porę zauważysz wszelkie niepokojące odstępstwa od normy. W sprawowaniu kontroli nad taką brodawką pomoże ci podstawowa wiedza na ten temat, którą znajdziesz m.in. w poniższym tekście.
Co warto wiedzieć o brodawkach?
Choć brodawki są dość częstym problemem, nie każdy zdaje sobie sprawę, dlaczego pojawiają się one na skórze. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czym są brodawki?
Brodawki, często określane też mianem kurzajek, to nic innego jak łagodne zmiany skórne o dość zróżnicowanym charakterze. Mają one formę grudek, których powierzchnia jest nierówna i chropowata. Zmiany takie mogą się pojawić wszędzie: na twarzy, rękach lub plecach. Częstym problemem są brodawki łojotokowe na klatce piersiowej czy ramionach. Zdarza się też, że atakują one skórę stóp oraz narządy płciowe.
Jak powstają brodawki na ciele?
To, że na ludzkim ciele pojawiają się brodawki, nie jest większym zaskoczeniem. Ich obecność wiąże się z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenia brodawczakiem są często spotykane i sprzyja im korzystanie ze wspólnego ręcznika lub chodzenie na bosaka w takich miejscach jak baseny. Pamiętaj też, że wirus HPV może się przenosić drogą płciową, co skutkuje powstaniem kłykcin kończystych – brodawek okolic płciowych.
Brodawka – jak usunąć ją w bezpieczny sposób?
Chcesz pozbyć się brodawki? Zwykle leczenie ogranicza się do korzystania z maści o działaniu keratolitycznym, w których znajdują się:
- kwas salicylowy;
- kwas mlekowy;
- kwas trójchlorooctowy.
Jak usunąć brodawki u specjalisty? Zwykle wykonywane są takie zabiegi jak:
- krioterapia;
- terapia fotodynamiczna;
- elektrokoagulacja;
- łyżeczkowanie;
- zabiegi z wykorzystaniem laserów.
Czym są brodawki łojotokowe?
Zwykłe brodawki to powszechny problem, jednak brodawka łojotokowa ma swą specyfikę. Co musisz wiedzieć na jej temat? Tu zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej zmiany skórnej.
Jak wygląda brodawka łojotokowa?
Aby stwierdzić, czym jest dane znamię, musisz wiedzieć, jak wygląda brodawka łojotokowa. Okrągła i wypukła narośl nie prezentuje się zbyt dobrze, a sytuację pogarszają liczne zagłębienia, wypełnione sebum i zrogowaciałym naskórkiem. Z tego względu powierzchnia brodawki łojotokowej jest chropowata i ciemna. W efekcie ciężko jest zamaskować ją nawet dobrymi kosmetykami. Wygląd brodawki łojotokowej nie daje o sobie zapomnieć.
Brodawka łojotokowa – jakie czynniki sprzyjają jej obecności?
Aby skutecznie walczyć z problemem, warto znać jego przyczynę. Niestety, w przypadku brodawki łojotokowej trudno wskazać te czynniki, które mają istotny wpływ na jej pojawienie się. Część badaczy przypuszcza, że problem ten może być dziedziczony.
Wśród potencjalnych przyczyn pojawienia się problemów z brodawką łojotokową znajduje się też zbyt częste przebywanie na słońcu, szczególnie bez odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem. Zauważono również, że im starsza osoba, tym większa tendencja do tworzenia się takich zmian na skórze.
Gdzie najczęściej pojawiają się brodawki łojotokowe?
Gdzie pojawia się brodawka łojotokowa? Częstym problemem są brodawki łojotokowe na piersiach, choć najbardziej uciążliwe jest pojawienie się takich brodawek na twarzy – szczególnie w tych jej częściach, których często dotykasz palcami.
Brodawka łojotokowa a czerniak
Czerniak jest jednym z największych zagrożeń dla ludzkiego życia, a szybka diagnoza jest w jego przypadku sprawą bardzo ważną. Warto wiedzieć, jakie cechy ma brodawka łojotokowa, a jakie – czerniak. Stuprocentowego odróżnienia dokona tylko specjalista. Na co musisz zwracać uwagę?
Co musisz wiedzieć o czerniaku?
Najpoważniejszą zmianą skórną jest czerniak. W jego przypadku szybka diagnoza jest kwestią życia i śmierci. Ten złośliwy nowotwór najchętniej atakuje osoby o jasnej karnacji. Czynnikami, które sprzyjają jego pojawieniu się, są:
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- zbyt częste wizyty w solarium;
- brak zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem, czyli niestosowanie kremów z filtrem.
Jak rozpoznać czerniaka?
Twój niepokój powinny wzbudzić asymetryczne znamiona barwnikowe o niejednolitym odcieniu. Powiększenie się takiej zmiany czy wyniesienie jej ponad powierzchnię skóry to kolejne alarmujące objawy, których nie możesz zignorować. Nie wpadaj jednak w panikę i pamiętaj, że nie każda zmiana na skórze musi oznaczać raka.
Gdy wszystko jest w porządku
Brodawka łojotokowa, która jest niegroźną zmianą na skórze:
- nie zaskakuje cię intensywnym powiększeniem się;
- nie krwawi;
- nie sprawia bólu i nie piecze;
- ma regularny kształt i równomierne zabarwienie.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Każda zmiana skórna, w tym również brodawka łojotokowa, może stać się przyczyną problemów. Co powinno wzbudzić twój niepokój? Nagła zmiana kształtu lub wielkości brodawki, krwawienie lub ból. Takie symptomy nie mogą być ignorowane, a szybka konsultacja lekarska ma ogromne znaczenie.
Jak pozbyć się brodawki łojotokowej?
W większości przypadków brodawka łojotokowa pozostaje niegroźnym dla zdrowia problemem estetycznym. Pomimo swej łagodności, wiele osób traktuje ją jednak jako wielkie obciążenie – szczególnie w chwili, gdy brodawka pojawia się na twarzy lub w innym, bardzo dobrze widocznym miejscu. Chcesz się pozbyć takiej zmiany? Pomogą ci w tym:
- laseroterapia, polegająca na wypalaniu brodawki;
- radiochirurgiczny zabieg usuwania zmian skórnych za pomocą urządzeń wykorzystujących siłę fal elektromagnetycznych;
- elektrokoagulacja, czyli metoda polegająca na pozbyciu się znamienia za pomocą elektrycznego noża;
- krioterapia, w przypadku której brodawka łojotokowa jest zamrażana za pomocą ciekłego azotu.
Brodawki na skórze to częsty problem, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Choć nie każda brodawka musi oznaczać zagrożenie dla twojego zdrowia, to wymaga jednak kontroli i uważnej obserwacji.