Brodawki na twarzy należą do najczęściej występujących zmian skórnych. Zwykle są dość płaskie i pojawiają się samoistnie na naskórku w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). Do zakażania wirusem dochodzi drogą płciową lub poprzez dotyk.
Brodawki mogą mieć różny kolor. Najczęściej w dotyku przypominają grudki o nierównej powierzchni. Usunięcie brodawek wymaga leczenia dermatologicznego. Metody ich leczenia są różne, a wybór konkretnej uzależniony jest od tego z jakim rodzajem brodawek mamy do czynienia.
Brodawki na twarzy i innych częściach ciała – rodzaje zmian
Wirus HPV może wywołać różne rodzaje brodawek. Najczęściej wyróżnia się brodawki zwykłe, które najczęściej występują w dolnych partiach ciała, czyli głównie na stopach. Niestety bywają one bolesne. Wspominany wirus może również powodować powstanie brodawek płciowych, które charakteryzują się występowaniem guzków w kolorze skóry na narządach płciowych zarówno u kobiet i jak i u mężczyzn.
Zwykle przenoszone są drogą płciową. W celu zdiagnozowania i podjęcia odpowiedniego leczenia należy udać się do ginekologa lub urologa, ponieważ nieleczone brodawki płciowe mogą prowadzić do wielu powikłań.
Brodawki starcze
Innym rodzajem brodawek wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego są brodawki łojotokowe, nazywane również brodawkami starczymi. Występują najczęściej u osób, które ukończyły trzydziesty rok życia. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają chropowatą powierzchnię i są szorstkie w dotyku, a same narośle są dość wypukłe. Na szczęście ten rodzaj brodawek nie jest zbyt bolesny. Posiadają one zagłębienia wypełnione łojem i zrogowaciałym naskórkiem.
Brodawki płaskie
U dzieci i nastolatków można z kolei zaobserwować występowanie tak zwanych brodawek płaskich, które są zlokalizowane głównie w okolicy czoła. Co ciekawe występują zazwyczaj w miejscach dawnych urazów. Tego rodzaju brodawki ustępują samoistnie, w ciągu kilku lub kilkunastu dni, a nawet kilku tygodni od momentu, w którym doszło do urazu.
Ich zniknięcie poprzedza rozwinięcie się stanu zapalnego w miejscu powstania, charakteryzującego się niewielkim obrzękiem, zaczerwienieniem, a niekiedy również dolegliwościami bólowymi.
Kurzajki na stopach
Dość często występują również kurzajki na stopach. Zazwyczaj ten typ brodawek powstaje w wyniku chodzenia boso w miejscach, gdzie znajdują się drobnoustroje wirusa HPV. Mają one postać mozaikową i niestety nie znikają same (mają charakter przewlekły). Aby się ich pozbyć trzeba skorzystać z jednej z dostępnych metod leczenia lub usunięcia. Nie są bolesne.
Z kolei brodawki na twarzy charakteryzują się niebolesnymi grudkami o szorstkiej strukturze. Niekiedy mogą one ustąpić samoistnie. Jeżeli jednak mają charakter trwały, wówczas aby się ich pozbyć należy bezwzględnie skonsultować się z dermatologiem.
W jaki sposób powstają brodawki na twarzy?
Brodawki zlokalizowane na twarzy, jak już wspomniano, powstają na skutek rozprzestrzenienia się wirusa HPV poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, na przykład w trakcie dotyku, używania wspólnych przedmiotów (ręcznik, poduszka, kołdra, itp.) czy też utrzymywania z nią kontaktów seksualnych. Innymi słowy do zakażenia może dojść we wszystkich tych przypadkach, gdy odsłonięta skóra ma kontakt z powierzchnią, na której zgromadzone są drobnoustroje wirusa HPV.
Brodawki na twarzy to zmiany najczęściej niewielkie
Ich wielkość nie przekracza około kilku milimetrów. Ten typ zmian charakteryzuje się przebarwieniem przez co brodawki odznaczają się na skórze i są widoczne. Mogą pojawić się pojedynczo lub w grupach, zajmując niekiedy znaczną powierzchnię twarzy, co bardzo często powoduje u osoby zakażonej dyskomfort.
Nie należy ich zakrywać makijażem, ponieważ może to przyczyniać się do ich podrażnienia i w konsekwencji skutkować powstaniem zmian o charakterze nowotworowym.
Skuteczne leczenie brodawek wirusowych na twarzy
Aby zapobiec powstaniu brodawek wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego można przyjąć szczepionkę, która pozwala uchronić organizm przed rozwinięciem się wirusa HPV. Ponadto istnieją również leki skuteczne w leczeniu jednak nie samego wirusa, a jego objawów, czyli brodawek.
Wśród najbardziej popularnych sposobów leczenia wymienia się przede wszystkim miejscowe stosowanie kwasu salicylowego o dość wysokim stężeniu 15%, którego głównym zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka w miejscu, w którym pojawiła się brodawka.
Większość brodawek można także wyleczyć stosując imikwimod
Jest to lek, który ma na celu wywołanie odpowiedzi immunologicznej organizmu w miejscu zaatakowanym przez wirus, poprzez wywołanie stanu zapalnego, który ma zlikwidować źródło zakażenia. Podobne działanie wykazuje także stosowanie fluorouracylu będącego pochodną pirymidyny.
Metody usuwanie brodawek
Istnieje kilka metod usuwania brodawek na twarzy. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od ich rodzaju oraz stopnia zaawansowania i powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem dermatologiem. Wśród metod usuwania kurzajek wymienia się krioterapię, czyli wymrażanie zmian powstałych na skórze ciekłym azotem. Pomimo że metoda ta jest dość skuteczna, to jednak trzeba pamiętać o możliwość powracania zmian.
Ponadto krioterapia jest dość bolesna, dlatego jej przeprowadzenie odradzane jest w przypadku brodawek na twarzy z uwagi na delikatność skóry w tym miejscu.
Laser
W przypadku pojawienia się brodawek na twarzy zdecydowanie bardziej polecaną metodą ich usunięcia jest wykorzystanie lasera. Zabiegi przy jego użyciu są bardziej bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne. Wśród innych zalet wymienia się także skuteczność, ponieważ w niemal we wszystkich przypadkach do usunięcia kurzajek dochodzi już po jednym zabiegu. Sam zabieg jest szybki, najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Po usunięciu kurzajek za pomocą lasera w zasadzie nie ma konieczności poddania się rekonwalescencji. Warto również pamiętać, że użycie lasera pozwala na precyzyjne usunięcie tkanki skóry dotkniętej zmianą wraz z drobnoustrojami wirusa, bez naruszenia pozostałych, zdrowych tkanek skóry.
Brodawki na twarzy wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Do zakażenia się wirusem dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą (głównie w wyniku dotyku) lub przez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się drobnoustroje.
Wspomniany wirus tworzy różne rodzaje brodawek, które różnią się od siebie wyglądem oraz strukturą. Istnieją skuteczne metody leczenia oraz usuwania brodawek. W przypadku brodawek na twarzy do ich usunięcia najczęściej zaleca się wykorzystanie lasera.