Piękne, gładkie nogi to marzenie każdej kobiety – szczególnie w lecie, gdy są one odsłonięte praktycznie bez przerwy. Jednakże wiele pań napotyka tu pewien problem. Codzienne golenie się maszynką jest bardzo uciążliwe. Natomiast metody, które pozwalają pozbyć się włosków na dłuższy czas, są nieprzyjemnie bolesne. Co więcej, czasem powodują wrastające włoski. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale też mogą być naprawdę bolesne. Wrośnięty włos często oznacza bowiem stan zapalny. Jak można tego unikać?
Jak usunąć wrośnięty włos?
Czasem zwykłe wyciskanie wrośniętego włoska okazuje się skuteczne. Częściej jednak w ten sposób wciska się go jeszcze głębiej – razem z bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ostatecznie prowadzi to do powstania bolesnego stanu zapalnego, a nawet cysty. Leczenie jej wymaga czasu i specjalnych preparatów. Dlatego też nigdy nie zaleca się wyciskania włosów w ten sposób.
Co robić zamiast tego? Najprościej jest działać, gdy włosek znajduje się płytko pod skórą.
Usuwanie wrośniętych włosów – krok po kroku
Do wyciągnięcia wrośniętego włosa przyda ci się ostro zakończona pęseta lub igła, spirytus i maść z alantoiną. Użyj alkoholu, by najpierw zdezynfekować skórę i narzędzie, którym będziesz wyciągać włosek spod skóry. Jeśli włos nie znajduje się zbyt głęboko, wystarczy podważyć go pęsetą. Natomiast gdy zdążył już zagnieździć się głębiej – najpierw użyj zdezynfekowanej igły, by płytko rozciąć skórę. Następnie tak samo wyciągnij włos. Na koniec nie zapomnij o ponownej dezynfekcji ranki. Warto też nałożyć bakteriobójczy proszek lub maść ułatwiającą gojenie.
Która metoda depilacji jest najlepsza na wrastające włosy?
Ciężko jest wybrać jeden, najlepszy sposób na pozbywanie się owłosienia z ciała. Każdy ma inne preferencje i wymagania. Wosk, cukrowanie i elektryczne depilatory pozwalają pozbyć się włosów na długi czas. Jednak to właśnie te metody niosą ze sobą największe ryzyko wrośniętych włosów. Dlaczego? Osłabiają one włosy na tyle, że te nie mają wystarczającej siły, by przebić się na powierzchnię. Aby wzmocnić swoje owłosienie pomiędzy depilacjami, możesz kilkukrotnie ogolić się zwykłą maszynką. Nie zapominaj też o złuszczaniu i nawilżaniu powierzchni skóry!
Depilacja laserowa – zalety i wady
Bezwzględnie najwygodniejszym sposobem na pozbycie się owłosienia z ciała jest depilacja laserowa. Przy tym sposobie problem wrośniętego włosa nie istnieje, ponieważ owłosienie jest całkowicie usuwane. Daje to też ogromny komfort na co dzień. Eliminuje konieczność regularnej depilacji i gwarantuje idealnie gładką skórę. Jedynym minusem jest koszt. Jest to bowiem zdecydowanie najdroższy sposób, a zabiegi naświetlania muszą być kilkukrotnie powtarzane.
Odpowiednia pielęgnacja po depilacji
Obojętnie, który sposób depilowania się wybierzesz – skóra zawsze wymaga specjalnej pielęgnacji po usunięciu z niej włosów. Opłucz depilowane miejsce letnią wodą. W ten sposób zamkniesz otwarte pory. Użyj antybakteryjnej maści lub kremu, który złagodzi wszelkie powstałe podrażnienia. Koniecznie wybierz coś, co nie wysuszy twojej skóry.
Wrastające włoski ciągle wrastają? Naucz się temu przeciwdziałać!
Źródłem problemu może być twoja nadwrażliwość na podrażnienia powstające w procesie golenia. Jeśli codziennie sięgasz po jednorazową maszynkę – zrób sobie przynajmniej kilkudniową przerwę. Zadbaj też o odpowiednią higienę i sposób golenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci walczyć z nieprawidłowym odrastaniem włosów:
- ostrze maszynki, którą używasz, powinno być zawsze perfekcyjnie ostre. Tępa golarka wyrywa włosy i podrażnia skórę;
- przed każdym jej użyciem dezynfekuj ją mocnym alkoholem, by zapobiec przedostawaniu się jakichkolwiek bakterii w głąb skóry;
- zawsze używaj żelu lub pianki do golenia. Używanie do tego mydła jest tak samo złe, jak golenie się na sucho – to tylko wysuszy i niepotrzebnie podrażni skórę;
- staraj się golić z kierunkiem wzrostu włosów, nie pod włos;
- niech twoje ruchy będą gładkie, płynne i pewne. Nie rób tego zbyt szybko ani mocno. Postaraj się nie przyciskać maszynki mocno do skóry;
- przyda ci się też regularny (lecz nie za częsty) peeling. Może być to kosmetyk drogeryjny lub zrobiony samodzielnie. Upewnij się tylko, że jest to preparat odpowiednio dobrany do twojego typu skóry. Dermatolodzy podkreślają, że regularne złuszczanie martwego naskórka nie tylko zapobiega wrastającym włoskom, ale też przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji skóry;
- warto depilować się po kąpieli, czyli wtedy, gdy twoje włosy zostały naturalnie zmiękczone;
- do troski o podrażnioną skórę doskonale sprawdzi się aloes, witamina E i inne naturalne substancje. Unikaj kremów silnie perfumowanych lub barwionych.
Wrośnięty włos jest nie tylko nieestetyczny, ale też bolesny. Może doprowadzić do powstania różnych wykwitów skórnych wymagających specjalistycznego leczenia. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z wszelkimi podrażnieniami przy goleniu jest inwestycja w depilację laserową. Jeśli nie planujesz aktualnie tak dużego wydatku – istnieją pewne sposoby, które pomogą ci walczyć z problemem wrastających włosków. Skup się przede wszystkim na regularnym złuszczaniu, nawilżaniu i odpowiedniej higienie golenia.