Szampon to najbardziej powszechny kosmetyk, który każdy ma w swojej łazience. Jego zadaniem jest oczyszczanie włosów i skóry głowy. Coraz więcej konsumentów jest bardziej świadomych w kwestii dbania o urodę. W naszym artykule pomożemy ci wybrać najlepszy produkt, który w odpowiedni sposób przygotuje włosy do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Poznasz także prawidłowy sposób ich mycia. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego proces mycia włosów jest tak ważny?

Mycie włosów to jedna z podstaw higieny osobistej. Oprócz oczywistych kwestii, jakimi są nagromadzenie kurzu i brudu na całej ich długości, istotna jest tutaj skóra głowy. To z tego miejsca wyrastają w końcu nowe kosmyki. Na nim kumuluje się złuszczony i nagromadzony naskórek, a także wydzielina gruczołów łojowych. Jeśli zaniedbasz mycie włosów, może dojść do wielu dolegliwości, czy zmian chorobowych. Należy do nich przede wszystkim łupież, ale także nadmierne wypadanie.

Szampon do włosów – czym kierować się przy jego wyborze?

Wiemy, jak trudno jest dokonać odpowiedniego wyboru, będąc klientem drogerii. Specjalnie dla ciebie stworzyliśmy kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem szamponu. To da ci niemałą podpowiedź m.in. w kontekście jego rodzaju. Zastanów się: 

  • czy masz wysoko-, czy niskoporowate włosy – pielęgnacja powinna być dopasowana do ich struktury;
  • czy masz problematyczną skórę głowy, która wymaga konsultacji z dermatologiem;
  • w jakiej kondycji są twoje włosy na całej długości;
  • czy twój skalp jest nadwrażliwy i często nie toleruje proponowanej mu pielęgnacji;
  • czy twoje włosy nadmiernie wypadają?

Szampon do włosów – czy rodzaj ma znaczenie?

Szampon z założenia nie służy do typowej pielęgnacji – mamy na myśli nawilżanie czy silne odżywianie. Produkt tego typu ma za krótki kontakt ze skórą głowy, by było to możliwe. Jego głównym zadaniem jest dokładne, ale delikatne mycie. Substancje w nim zawarte nie powinny być przypadkowe. Mogą doskonale wspomóc dbanie o urodę i kurację skierowaną na konkretny problem np. wypadanie włosów, AZS czy nadmierne przetłuszczanie. 

Zobacz też:
Jaki powinien być dobry szampon przeciwłupieżowy?

Mycie włosów – rutyna, czy dokładnie przemyślana czynność?

Oczyszczanie skóry głowy i włosów to banalnie prosta czynność. Większość ludzi wykonuje ją pod prysznicem, podczas mycia całego ciała. Nie ma w niej nic skomplikowanego, jednak warto pamiętać o kilku zasadach: 

  • przed nałożeniem szamponu należy delikatnie zwilżyć włosy;
  • jednorazowo wystarczy niewielka ilość szamponu – pamiętaj, że naturalne produkty z reguły mniej się pienią, co jest normalne;
  • produkt myjący należy dokładnie spłukać letnią wodą;
  • chcąc mieć pewność, że skalp został oczyszczony, warto wziąć pod uwagę dwukrotne mycie.

Czy szampon to najlepsza opcja dla każdego?

Jeszcze do niedawna, klasyczny szampon był jedyną opcją na umycie włosów i skóry głowy. Jakiś czas temu, grono włosomaniaczek zaproponowało oczyszczanie za pomocą odżywki. Istnieje bowiem taki typ fryzury i skalpu, gdzie ta forma sprawdzi się najlepiej. Tyczy się to przede wszystkim bardzo silnie zniszczonych i przesuszonych kosmyków, gdzie nawet najdelikatniejszy szampon pogarsza ich kondycję. Czy każda odżywka się sprawdzi w tym celu? Oczywiście, że nie. Musi mieć w składzie INCI przynajmniej jeden detergent, który spełni funkcję mycia. Jest to np. Behentrimonium Chloride. Mycie odżywką może być także stosowane naprzemiennie z typowym produktem, jakim jest szampon do włosów.

Oczyszczanie skóry głowy i włosów, to podstawowe działanie, które przygotowuje do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Produkt, jaki w tym celu zastosujesz, powinien w 100% odpowiadać na ich aktualne potrzeby. Szampon jest najbardziej powszechnym wyborem. Obecna obfitość rynku kosmetycznego sprawi, że z łatwością znajdziesz ten odpowiedni.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2022