Behentrimonium Chloride (chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy) – działanie, cechy, bezpieczeństwo

Chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy można znaleźć w składzie kosmetyku jako INCI: Behentrimonium Chloride. Pod względem chemicznym jest czwartorzędową solą amoniową. W konsystencji przypomina wosk. Ma żółtawą barwę. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie – wyjątkiem jest tylko ta o wysokiej temperaturze. Bardzo dobrze rozprowadza się w tłuszczach.

Behentrimonium Chloride – działanie

Behentrimonium Chloride ma następujące właściwości:

 • może pełnić rolę delikatnego konserwantu;
 • silnie wygładza powierzchnię włosów, nabłyszcza je;
 • wykazuje właściwości antystatyczne, co oznacza, że zapobiega elektryzowaniu się fryzury;
 • pełni rolę detergentu – oczyszcza włosy i skórę z nagromadzonych zanieczyszczeń;
 • silnie zmiękcza i kondycjonuje włosy;
 • ułatwia rozczesywanie włosów;
 • bywa wykorzystywany jako dodatek do środków dezynfekujących.

Behentrimonium Chloride – zastosowanie w kosmetykach

Chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy znalazł zastosowanie przede wszystkim w produktach do włosów i skóry głowy. Dobór odpowiednich składników do pielęgnacji włosów jest kluczowy dla ich wyglądu. Konsumenci coraz świadomiej podchodzą do tego tematu, który wcześniej był bagatelizowany. Skrupulatnie dobierają odpowiednie substancje aktywne. Zwracają uwagę na porowatość oraz inne ważne czynniki, które definiują pielęgnację. 

Behentrimonium Chloride można znaleźć w:

 • szamponach;
 • odżywkach;
 • maskach;
 • preparatach trychologicznych;
 • profesjonalnych produktach fryzjerskich;
 • kosmetykach wygładzających o działaniu antystatycznym;
 • produktach do pielęgnacji brody;
 • produktach do koloryzacji włosów.

W kosmetykach do skóry występuje znacznie rzadziej.

Behentrimonium Chloride – bezpieczeństwo stosowania produktów z tym składnikiem

Behentrimonium Chloride jest uznany za składnik bezpieczny do stosowania w produktach pielęgnacyjnych. Nie może być jednak dodawany do nich w sposób dowolny. Istnieją pewne ograniczenia, do których producenci muszą się stosować. Dopuszczalne stężenia to:

 • w produktach niezmywalnych do twarzy oraz włosów – 3%;
 • w spłukiwanych preparat do włosów – 5%.

Składnik ten może podrażniać i powodować skórne reakcje uczuleniowe. Z tego powodu kobiety w okresie ciąży powinny ograniczyć kosmetyki, które go zawierają. Inne, odgórne przeciwwskazania z powodu potencjalnej szkodliwe dla rozwoju płodu nie istnieją.

Behentrimonium Chloride nie występuje w kosmetykach naturalnych. Wynika to ze szczególnych restrykcji, które ich dotyczą. 

Chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy – pochodzenie naturalne czy syntetyczne?

Substancja ta ma zróżnicowane pochodzenie. Naturalnie występuje w roślinach oraz w wosku pszczelim. Można ją również wytworzyć syntetycznie. 

Behentrimonium Chloride – wpływ na środowisko

Behentrimonium Chloride nie jest sam w sobie substancją szkodliwą dla przyrody. Należy do związków łatwopalnych, a ten fakt może przyczynić się do zniszczeń środowiska. Trzeba ostrożnie obchodzić się z substancją i odpowiednio ją przechowywać.

Behentrimonium Chloride – czy jest wegański?

O tym, czy jest to substancja wegańska, decyduje jej pochodzenie. Behentrimonium Chloride może być roślinny i wtedy jak najbardziej zalicza się do grona produktów wegańskich. Może także być pochodną wosku pszczelego, co dyskwalifikuje go z tej listy. O szczegółowe informacje na temat pozyskiwania Behentrimonium Chloride należy pytać bezpośrednio producenta.Powiązane artykuły:
Joanna Miś
Karierę rozpoczęła niefortunnie na studiach budownictwa. Jednak los chciał inaczej i z wykształcenia (i zamiłowania) jest kosmetolożką. Uważa, że dbanie o skórę nie kończy się na odpowiedniej pielęgnacji. Holistyczne podejście do człowieka to coś, co jest jej bardzo bliskie i dotyczy każdej sfery jej życia. Pogłębia swoją wiedzę na temat trądziku, który dotyka nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Od niedawna pełni nową rolę – mamy.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Encyklopedia