Na rozmaite modyfikacje ciała decydują się przede wszystkim młodzi ludzie. Największą popularnością cieszą się oczywiście tatuaże czy piercing. Inną metodą jest skaryfikacja, która jest zarówno inwazyjną, jak i nieodwracalną metodą ozdabiania ciała. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona ,,robienie blizn”. Bywa nazywana etnicznym tatuażem bliznowym. Obecnie wiele osób ją stosuje, aby upiększyć swoje ciało. Przeczytaj, czym dokładnie jest skaryfikacja.
Czym jest i na czym polega skaryfikacja?
Skaryfikacja jest zabiegiem, który polega na celowym i kontrolowanym uszkadzaniu skóry. Blizna na żądanie może powstać poprzez wydrapanie, nacinanie, czy też podrażnienie zewnętrznej warstwy skóry. Odbywa się to w taki sposób, aby tkanka bliznowata powstająca w miejscu rany tworzyła wcześniejszy zaplanowany wzór, który po wygojeniu stanie się dekoracyjną blizną. Efekt finalny może przypominać tatuaż, choć nie wykorzystuje się tuszu. Ciekawe jest też to, że najprawdopodobniej zabieg skaryfikacji jest znacznie starszy niż klasyczny tatuaż, który zapewne wywodzi się właśnie od niego.
Skaryfikacja to nie nowość
Mogłoby się wydawać, że skaryfikacja to wymysł obecnych czasów, ale tak absolutnie nie jest. Taka forma ozdabiana ciała była stosowana już w pierwotnych kulturach. Wówczas był to istotny element rytuału przejścia w dorosłość. Poza tym skaryfikacja u aborygenów była sposobem na rozpoznanie określonych członków plemienia. Natomiast w Afryce był to zabieg upiększający, a poza tym była to metoda stosowana na wojownikach w celu łatwiejszego odróżnienia swojego od obcego podczas walk. Skaryfikację uznawano też za wyrazy podziękowania bogom za przetrwanie.
Jakie są metody skaryfikacji?
Należy wiedzieć, że istnieją różne techniki tworzenia skaryfikacji. Wybór konkretnej zależy od tego, jaki efekt chce uzyskać klient. Wyróżnia się takie rodzaje jak:
- cutting – polega na wycinaniu w skórze określonego wzoru przy pomocy skalpela;
- skin removal – w tej metodzie usuwa się część tkanki;
- branding – to wypalanie wybranego znaku na ciele przy pomocy określonego narzędzia (np. lasera).
Dla kogo jest skaryfikacja?
Uwzględniając fakt, że skaryfikacja powoduje trwałe i nieodwracalne zmiany, jest to zabieg dla osób, które dobrze przemyślały swoją decyzję. Absolutnie nie należy ulegać chwilowej modzie, czy też decydować się na to, aby szokować (tak jak np. raper Popek). Dla niektórych ten zabieg może być także bardzo bolesny, dlatego ta metoda zdobienia ciała nie jest odpowiednia dla szczególnie wrażliwych. Choć oczywiście podczas skaryfikacji stosuje się znieczulenie, to jednak ból może być odczuwany po jej zakończeniu.
Czy skaryfikacja boli?
Rzecz jasna skaryfikacja jest bardzo bolesna, ale zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (ma ono postać zastrzyku lub kremu). Dodatkowo napływ adrenaliny i endorfin powoduje, że ból jest prawie nieodczuwalny.
O co trzeba zadbać przed zabiegiem skaryfikacji twarzy lub innych części ciała?
Interesuje cię skaryfikacja twarzy lub innych części ciała? W takim razie koniecznie pamiętaj o tym, aby zdecydować się na zabieg jedynie w profesjonalnym studiu tatuażu lub urody. Przed jego wykonaniem koniecznie musisz też udać się na szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu B oraz wykonać badania krwi, a następnie wybrać się na konsultację lekarską. To niezbędne, abyś miał 100% pewność, że twój organizm poradzi sobie z prawidłowym gojeniem się rany.
Jak dbać o ranę po zabiegu skaryfikacji?
Tuż po wykonaniu zabiegu skaryfikacji rana zostaje przykryta folią i bandażem. Folię należy usunąć po upływie około 10 godzin, później ostrożnie przemyć ranę letnią wodą z mydłem, osuszyć (używając do tego jednorazowego ręcznika), posmarować maścią z antybiotykiem i znów owinąć folią. Taka pielęgnacja powinna trwać około 4 dni. Później warto dołączyć polewanie blizny wodą utlenioną, aby otrzymać precyzyjny kształt. Zwykle w drugim tygodniu gojenia się blizny pojawia się strup – nie zdrapuj go! Teraz nie pozostaje ci nic innego, jak poczekać aż strup odpadnie (zwykle trwa to 3 tygodnie), a ty ujrzysz ostateczny wzór.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać po zabiegu skaryfikacji?
Skaryfikacja to zabieg, po którym musisz przestrzegać kilku zaleceń. Oto one:
- nie sięgaj po środki przeciwbólowe z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem;
- nie pij alkoholu;
- nie odwiedzaj miejsc, w których jest mnóstwo zarazków (np. baseny, czy siłownie);
- wstrzymaj się z aktywnością fizyczną do czasu, aby rana wstępnie się wygoi;
- zadbaj o swoją dietę – powinna być bogata w cynk, selen i kwas askorbinowy;
- odpowiednio nawadniaj swój organizm.
Jakie mogą być skutki uboczne skaryfikacji?
Nierzadko dochodzi do występowania skutków ubocznych po skaryfikacji. Te jednak pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy klient ignoruje wskazania lekarza i skaryfikatora. W takim przypadku może dojść do zakażenia bakteryjnego, czy pojawienia się gronkowca w organizmie. Pamiętaj więc, aby przed każdym dotknięciem rany dokładnie umyć ręce mydłem antybakteryjnym. Dodatkowo może zdarzyć się, że blizna zagoi się w innym kształcie. Dlatego warto tutaj dodać, że pozbycie się takiej ozdoby jest bardzo trudne – właściwie jedynym sposobem na to jest przeszczep skóry lub zabieg laserowy.
Skaryfikacja – cena
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje skaryfikacja, ponieważ cena zawsze ustalana jest indywidualnie. Jest ona zależna m.in. od wielkości, czy stopnia szczegółowości wzoru, który chce uzyskać klient. Warto tutaj zaznaczyć, że za bliznę, która ma powstać np. na całych plecach, często trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych!
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, czym jest skaryfikacja. Ta jedna z najstarszych form ozdabiana ciała wciąż wzbudza kontrowersje, ale to nie zmienia faktu, że nadal wiele osób się na nią decyduje. Jeśli i ty rozważasz udanie się na taki zabieg, to pamiętaj, aby dobrze przemyśleć swoją decyzję i wybierz zaufane miejsce, oferujące usługi skaryfikacji. Co więcej, nigdy nie próbuj samodzielnie robić skaryfikacji!