Jeżeli czujesz, że Twoja skóra traci jędrność, a na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki, koniecznie sprawdź, czym jest preparat sculptra. Zabieg ten cieszy się ogromną popularnością i stosowany jest, by odmłodzić wygląd twarzy. Jego głównym zadaniem jest wypełnienie istniejących już zmarszczek, a dodatkowo pobudzenie skóry do produkcji kolagenu, co zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Jak więc wygląda ten zabieg, komu jest polecany i jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego wykonywania?
Czym jest odmładzający zabieg sculptra? Jakie są efekty zabiegu?
Sculptra bazuje na innowacyjnych metodach i przynosi efekty podobne do liftingu, gdyż może zmienić na korzyść owal twarzy. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się preparat – kwas L-polimlekowy, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, nie jest więc niczym sztucznym. Substancję tę uważa się za jeden z najefektywniejszych stymulatorów syntezy kolagenu oraz elastyny. Co ważne, nie stanowi on też niczego nowego w dziedzinie medycyny estetycznej, ponieważ wykorzystuje się go tu już od ponad 30 lat.
W jaki sposób działa kwas polimlekowy? Przede wszystkim preparat ten posiada zdolność pobudzania syntezy włókien kolagenu i elastyny, które z kolei odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu jego działanie umożliwia znacznie szybsze i intensywniejsze zachodzenie procesów regeneracyjnych w skórze.
Stosowanie kwasu powoduje, że tkanki zyskują większa elastyczność, a skóra staje się bardziej napięta i jędrna. To przekłada się na jej wygładzenie, stąd też możliwe jest cofnięcie powstałych już zmarszczek. W wyniku zabiegu niwelowane są wszelkie bruzdy, wypełniane są fałdy nosowo-wargowe. Ponadto jest to sposób na pozbycie się worków pod oczami oraz tak zwanych „chomików”, czyli mało jędrnych policzków.
Na uwagę zasługuje fakt, że efekty nie są wyłącznie skutkiem wypełnienia zmarszczek, ale tego, że odbudowywana jest struktura włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra zyskuje naturalne zdolności regeneracji.
Jak przeprowadza się ten zabieg estetyczny?
Najważniejszą kwestią jest tu to, że zabieg sculptra wykonuje wyłącznie profesjonalny lekarz, posiadający kwalifikacje do jego przeprowadzenia. Przed usługą klientka powinna przyjść na konsultację lekarską, w trakcie której dowie się ona, jakie są wskazania i przeciwwskazania oraz czy kwalifikuje się ona do przeprowadzenia zabiegu.
Preparat, czyli kwas polimlekowy wstrzykuje się cienkimi igłami w określone partie twarzy. Następnie lekarz musi masować twarz, ponieważ w ten sposób rozprowadza się kwas równomiernie w danych miejscach. Całość nie trwa długo – z reguły jest to około 30 minut.
Kiedy zauważysz ostateczne efekty? Nie spodziewaj się spektakularnych rezultatów jeszcze w gabinecie. Choć oczywiście zmiana jest już wówczas widoczna to najlepiej efekt będzie widać po około kilku tygodniach od wykonania sculptry. Poza tym pamiętaj, że w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów należy wykonać 2-4 powtórzenia zabiegu w odstępach sześciu tygodni, a czasem przeprowadza się też korekcję. Objętość wprowadzonego preparatu jest różna, w zależności od oczekiwanych efektów oraz od aktualnego stanu skóry.
Sculptra – przeciwwskazania
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, sculptra również posiada pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Przede wszystkim nie można przeprowadzić jej u kobiet w ciąży oraz karmiących. Poza tym wykluczeniem do wykonania zabiegu są czynne infekcje skóry, trądzik młodzieńczy, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków niesteroidowych, zapalnych i przeciwzakrzepowych. Ponadto nie poleca się sculptry osobom po 70 roku życia, gdyż u nich efekt może być mniej widoczny z uwagi na mniejsze zdolności skóry do regeneracji i syntezy kolagenu.
Powikłania po zabiegu sculptra
Zabieg sculptry nie jest silnie inwazyjny, a jego bezpieczeństwo jest naprawdę wysokie, stąd też wszelkie powikłania zdarzają się rzadko, oczywiście przy założeniu, że pacjent nie zatai przed lekarzem występowania przeciwwskazań.
Jednym z powikłań może być zaczerwienienie skóry, pojawienie się delikatnych siniaków, obrzęków i nierówności skóry. Poza tym skóra po zabiegu może być opuchnięta i wrażliwa na dotyk. Czasem pod skórą wychodzą podskórne grudki. Niemniej wszystkie te objawy z reguły ustępują samoistnie i nie powinny martwić, choć oczywiście wszelkie wątpliwości należy zgłaszać lekarzowi.