Piękne i zadbane paznokcie stanowią wizytówkę każdej kobiety. Jednak zbytnie przeciążenie organizmu, czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą wyniszczyć delikatną płytkę paznokci. Odbudowanie płytki nie powinno zająć więcej jak dwa tygodnie, choć w dużej mierze zależy to od przyczyny jej osłabienia. Sprawdź jak wygląda regeneracja paznokci. 

Regeneracja paznokci – co osłabia płytkę?

Słabe i łamliwe paznokcie to rzadko cecha wrodzona. Zazwyczaj za kiepski stan paznokci odpowiadają czynniki zewnętrzne. Zbyt uboga dieta, środki chemiczne, praca fizyczna, zła pielęgnacja – to najczęstsze przyczyny osłabienia płytki. Niezależnie od przyczyny płytkę można szybko i skutecznie odbudować.

Regeneracja paznokci – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem niezbędnym, by rozpocząć proces regeneracji paznokci jest usunięcie z nich lakierów i wszelkich stylizacji. Należy dokładnie zmyć lakier lub usunąć hybrydę. Jest to niezbędne, by uwolnić płytkę od wszystkich środków chemicznych, tak aby można było zaaplikować odżywkę lub wzmacniający olejek. Paznokcie dobrze też skrócić, najlepiej używając w tym celu pilnika szklanego, by dodatkowo nie doprowadzić do uszkodzenia płytki. 

Regeneracja paznokci – nawilżenie i wzmocnienie

Regeneracja paznokci to proces, który obejmuje kilka ważnych kroków. Nie wystarczy jedynie nałożenie odżywki wzmacniającej. Dobrze jest w tym czasie wprowadzić do diety produkty bogate w żelazo, wapń, cynk, a także liczne witaminy. Dobrze sprawdzają się również suplementy z biotyną i skrzypem polnym. 

Paznokcie warto często nawilżać przy użyciu specjalnych kremów, lub robić kąpiele w oliwie z oliwek lub oleju kokosowym. Jeśli twoja płytka jest bardzo osłabiona, sprawdzi się manicure japoński. Podczas tego zabiegu wciera się w płytkę specjalną pastę. Jest ona bogata w witaminę A, B5 i E, a także pyłek pszczeli, keratynę i krzemionkę. W czasie wykonywania prac domowych należy zabezpieczać ręce tak, by nie miały kontaktu z detergentami.

Zobacz też:
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie – jak go stosować? Poznaj jego skład i właściwości

Czasem paznokcie wymagają wzmożonej regeneracji, szczególnie po długotrwałym stosowaniu manicure hybrydowego. Warto raz na kilka miesięcy pozostawić paznokcie bez lakieru i skupić się na ich nawilżeniu i natłuszczeniu. Warto w tym czasie zadbać też o skórki wokół paznokci. Dzięki temu staną się mocniejsze i zdrowsze.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022