Jeśli świadoma pielęgnacja włosów nie jest ci obca, z pewnością wiesz, że oleje roślinne są w niej niemal niezbędne. Do wyboru jest ich wiele, a jednym z najpopularniejszych jest olejek makadamia na włosy. Z naszego artykułu dowiesz się, jak należy go stosować, jakie przynosi efekty oraz do jakich włosów jest przeznaczony.
Olejek makadamia – co to jest?
Olej ten pozyskiwany jest z orzechów tropikalnego drzewa makadamia. Z właściwości tej rośliny chętnie korzystali Aborygeni. Obecnie makadamię uprawia się głównie w Afryce i na Hawajach. Orzechy makadamia, jak również wytłoczony z nich olejek, charakteryzują się niezwykle przyjemnym, dość intensywnym zapachem.
Jak działa olejek makadamia na włosy?
- poprawia elastyczność włosów;
- włosy prezentują się zdrowo i są błyszczące;
- zapobiega utracie wody, dzięki czemu włosy są dobrze nawilżone;
- reguluje pracę gruczołów łojowych, co wpływa na tempo przetłuszczania się włosów;
- regeneruje wrażliwą skórę głowy i pomaga uporać się z łupieżem;
- tworzy na włosach warstwę ochronną;
- regeneruje suche i zniszczone włosy;
- pomaga ujarzmić niesforne kosmyki;
- ułatwia rozczesywanie i układanie włosów;
- delikatnie wydobywa naturalny skręt włosów;
- zmniejsza swędzenie i pieczenie wrażliwej skóry głowy.
Co zawiera olejek makadamia?
Opisane powyżej działanie oleju makadamia do włosów to jednak nie wszystko. Olej ten przede wszystkim świetnie odżywia włosy. Zastanawiasz się, co zawiera? Oto lista składników odżywczych zawartych w tym specyfiku:
Olejek makadamia – do jakich włosów?
Jedną z podstawowych zasad stosowania olejów w pielęgnacji włosów jest dobranie ich pod względem porowatości włosa. Do jakich włosów sprawdzi się olej makadamia? Z jego dobroczynnych właściwości najbardziej skorzystają włosy średnio i wysokoporowate. Jest więc idealny do włosów falowanych, kręconych oraz zniszczonych i przesuszonych. Świetnie sprawdzi się u posiadaczek włosów ze skłonnością do przetłuszczania, które obawiają się stosowania olejów ze względu na ryzyko obciążenia. Olejek makadamia ma bowiem lekką konsystencję.
Olej makadamia na włosy – jak stosować?
Olejek makadamia do włosów możesz stosować na kilka sposobów. Należą do nich: olejowanie włosów, masaż skóry głowy oraz dodanie olejku do maski i odżywki. To jednak nie wszystko, gdyż wszechstronne właściwości oleju makadamia mają również swoje miejsce w przemyśle kosmetycznym. Znajdziesz go w szamponach i odżywkach przeznaczonych w szczególności do włosów suchych i zniszczonych. Ciekawostką jest to, że stosuje się go również w pielęgnacji ciała i twarzy.
Olej makadamia – olejowanie włosów
Nałóż olejek makadamia na włosy suche lub lekko zwilżone. Możesz także zastosować taką bazę pod olejowanie włosów, jak: hydrolat, odżywkę, serum, żel aloesowy lub lniany. Wówczas twoje włosy skorzystają nie tylko z dobroczynnych właściwości oleju makadamia, ale również wybranej przez ciebie bazy. Jak dobrze wykonać olejowanie? Przygotuj kilka dużych spinek i podziel włosy na niewielkie pasma, na które dokładnie nałożysz bazę, a później olej. Po upływie minimum 40 minut zmyj produkty z włosów, stosując w tym celu ulubioną odżywkę.
Masaż skóry głowy z olejem makadamia
Jeśli zmagasz się z wrażliwą skórą głowy oraz przetłuszczaniem się włosów, olejek makadamia będzie twoim sprzymierzeńcem. Rozprowadź olejek w dłoniach, a następnie wykonaj delikatny masaż skóry głowy. Oleju powinno być tyle, aby twoje dłonie były bardzo tłuste. W przeciwnym razie masaż będzie mniej przyjemny. Możesz także poprosić bliską osobę, aby wykonała dla ciebie taki masaż. Twoja skóra głowy będzie odżywiona i nawilżona, a ty zaznasz odrobiny relaksu w domowym zaciszu.
Olejek makadamia do ujarzmienia kosmyków
Znasz to uczucie, kiedy szykujesz się do wyjścia, a twoje włosy niesfornie sterczą w różnych kierunkach? A może są tak napuszone, że nie sposób je ułożyć? Jeśli tak, olej makadamia może ci się przydać. Nałóż jego odrobinę na dłonie i dokładnie rozprowadź po palcach. Następnie przeczesz nimi włosy.
Olejek makadamia jako dodatek do odżywki do włosów
Chcesz wzmocnić działanie swojej odżywki lub maski do włosów? Dodaj do kosmetyku kilka kropli olejku makadamia i dokładnie wymieszaj. Zastosuj odżywkę jak zwykle. Ten szybki zabieg regenerujący poprawi kondycję twoich włosów. Pamiętaj jednak, aby mieszankę odżywki z olejem makadamia przygotowywać tuż przed zastosowaniem i zużyć całość od razu.
Peeling skóry głowy z olejkiem makadamia
Regularne oczyszczanie skóry głowy okazuje się niezwykle ważne dla kondycji włosów i ich zdrowego wzrostu. W tym celu bardzo przydatne okazują się peelingi skóry głowy. Olejek makadamia może być bardzo cennym dodatkiem do tego typu zabiegu. Drobinki zawarte w peelingu dokładnie oczyszczą skórę, a olej zadziała na nią łagodząco i odżywiająco. Wystarczy, że połączysz dwie łyżki cukru, porcję szamponu do włosów oraz kilka solidnych kropli olejku makadamia i dokładnie wymieszasz. Tak przygotowaną mieszankę wykorzystaj w czasie mycia włosów, wykonując bardzo delikatny masaż. Następnie dokładnie zmyj kosmetyki z włosów i pozostaw do wyschnięcia.
Gdzie kupić olejek makadamia do włosów?
Jeśli zależy ci, aby olejek makadamia znajdował się w twojej pielęgnacji włosów, czytaj składy kosmetyków. Znajdziesz go tam pod nazwą: „Macadamia Integrifolia Seed Oil”. Jeśli jednak chcesz wykonać olejowanie lub przygotować wzbogaconą odżywkę, wybierz czysty olejek makadamia. Znajdziesz go w drogeriach stacjonarnych i internetowych oraz sklepach z produktami organicznymi.
Olej makadamia do włosów – cena
Olejek makadamia do pielęgnacji włosów to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za 100 ml. Wybierając odpowiedni dla siebie olejek, zwróć uwagę na jego pojemność oraz na zawartość buteleczki. Najlepsze właściwości ma oczywiście 100%, naturalny, nierafinowany olejek makadamia.
Kiedy nie stosować olejku makadamia?
Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku makadamia. Nie powinny go używać osoby, u których występuje reakcja alergiczna. Nie wiesz, czy masz uczulenie na olejek makadamia, a bardzo chcesz go zastosować? Nałóż odrobinę olejku na skórę w miejscu zgięcia łokcia. Odczekaj 48 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpiło zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie, możesz spokojnie zastosować olejek makadamia na włosy. Dobra wiadomość jest taka, że uczulenie na preparat zdarza się stosunkowo rzadko.
Czy olej makadamia obciąża włosy?
W przeciwieństwie do większości olejów do włosów olejek makadamia charakteryzuje się lekką formułą. Oznacza to, że nie powinien obciążać włosów. Jeśli jednak twoje kosmyki mają tendencję do przetłuszczania się, nie stosuj olejku na włosach powyżej ucha. Jeśli zauważasz, że twoje zniszczone włosy dobrze reagują na działanie oleju makadamia, jednak są nim nieco przeciążone, wypróbuj nasze propozycje jego stosowania. Być może któraś z nich idealnie odpowie potrzebom twoich włosów i skóry głowy.
Olejek makadamia na włosy – efekty
Długotrwałe rezultaty stosowania olejku makadamia są równie imponujące, co natychmiastowe efekty. Już po pierwszym zastosowaniu włosy są wygładzone i zdyscyplinowane. Łatwiej się układają i rozczesują. Z kolei w czasie długotrwałego stosowania olejku makadamia na włosy zauważyć można o wiele mniej zniszczonych, rozdwojonych włosów. Poprawia się ich elastyczność i kolor. W czasie stosowania masaży skóry głowy olejkiem makadamia można dostrzec, że włosy mniej się przetłuszczają i szybciej rosną. U osób zmagających się z łupieżem pojawia się go znacznie mniej.
Olej makadamia okazuje się być bardzo cennym składnikiem wyposażenia kosmetyczki. W naszym artykule przedstawiliśmy ci wiele możliwości jego zastosowania. Z pewnością wykorzystasz olejek także do pielęgnacji ciała, gdyż w tej kwestii sprawdza się równie dobrze. Jeśli często zmagasz się z reakcjami alergicznymi, pamiętaj, by przed zastosowaniem olejku makadamia na włosy wykonać próbę uczuleniową.