Może ci się na początku nasuwać na myśl oczywiste pytanie, jeśli nie słyszałeś o oleju rydzowym. Z czego pozyskuje się ten naturalny tłuszcz? Pierwsze skojarzenie, jakie się pojawia, to grzyby – nie jest to jednak dobry trop. Olej rydzowy jest bowiem wytłaczany z nasion lnianki, czyli rośliny siewnej zwanej także lnicznikiem siewnym, rydzem lub lennicą. Tę roślinę oleistą spokrewnioną z rzepakiem uprawia się w Polsce od wieków. Pozyskiwany z jej nasion olej nie jest już tak popularny (zastąpił go częściowo olej rzepakowy). Czy to oznacza, że nie warto go wypróbować? Jeśli dowiesz się, jakie efekty może dać jako produkt do pielęgnacji, odpowiedź będzie oczywista. Sprawdź, jak wpływa na skórę i włosy!
Olej rydzowy – właściwości
Każdy, kto do tej pory nie miał styczności z olejem z lnianki, koniecznie powinien zapoznać się z jego właściwościami. To niezwykle cenne źródło witamin i mikroelementów, które mogą znacząco poprawić zdrowie i wygląd. Olej rydzowy w niemal 90% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, zawiera kwasy omega-6 i omega-3, a także witaminy A, E i witaminy z grupy B. Regularne stosowanie zewnętrznie i do wewnątrz, przynosi takie niezwykłe efekty. To przede wszystkim:
- poprawa wzroku;
- poprawa odporności;
- obniżenie ciśnienia;
- zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi;
- wspomaganie pracy wątroby;
- regulowanie poziomu cukru we krwi;
- poprawa koncentracji;
- polepszenie samopoczucia;
- wsparcie przy podrażnieniach i szybsza regeneracja skóry;
- zahamowanie pierwszych objawów starzenia.
Zastosowanie oleju rydzowego
Olej z lnianki w kosmetyce
Olej rydzowy to także uniwersalny produkt do pielęgnacji, który można stosować na twarz, ciało i włosy. Chcesz poprawić swój wygląd? Olej wypróbuj zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ten tłuszcz roślinny zawiera witaminę E, dzięki której działa przeciwstarzeniowo. Jak możesz skorzystać z jego właściwości?
Olej z lnianki na skórę
Olej z lnianki na twarz i ciało sprawia, że skóra staje się gładka, elastyczna i pozbawiona niepożądanych zmian. Możesz go stosować w różnych celach.
- Może zastąpić serum przeciwstarzeniowe.
- Aplikowany punktowo pomaga na wypryski.
- Wzmacnia działanie kremów z drogerii.
- Może stanowić bazę pod niektóre maseczki.
- Można nim smarować zmiany skórne, trudno gojące się rany i oparzenia.
- Będzie naturalnym produktem ujędrniającym skórę.
Olej rydzowy na włosy
Olej rydzowy to propozycja również dla tych, którzy chcą zadbać o włosy. Chcesz go wypróbować? Sposobów jest kilka:
- wmasowywanie odrobiny oleju w pasma włosów;
- zabezpieczanie końcówek;
- olejowanie;
- stosowanie doustne, które także wpływa na stan włosów.
Warto pamiętać, że olej z lnianki to dość ciężki tłuszcz. Chociaż jego stosowanie na włosy niesie ze sobą niemało korzyści, nie możesz przesadzać. Jeśli nałożysz go zbyt dużo, możesz obciążyć włosy.
Olej rydzowy z lnianki w kuchni
Olej rydzowy ma złocistą, brunatną lub złotozieloną barwę. Wyróżnia go także cebulowy albo orzechowy smak i aromat. Aby zachował swoje właściwości, musisz go spożywać wyłącznie na zimno. Nie jest to tłuszcz, który nadaje się do podgrzewania ani smażenia potraw. Olej z lnianki świetnie sprawdzi się jako dodatek do:
- sałatek;
- dipów i dressingów;
- chleba;
- ziemniaków;
- kasz;
- koziego sera;
- śledziach.
Olej rydzowy – przeciwwskazania
Choć ten olej jest zdrowy i ma wiele cennych składników, nie każdy może go stosować. Przeciwwskazania dotyczą jednak przyjmowania lnianki do wewnątrz. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli leki masz przepisane na stałe. Zmagasz się z niskim ciśnieniem? Olej rydzowy jeszcze bardziej je obniża, a zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Olej rydzowy – cena
Chcesz kupić produkt do pielęgnacji lub do kuchni? Przygotuj się na to, że wydatek będzie większy niż w przypadku bardziej popularnych olejów. Cena za pół litra wynosi zazwyczaj poniżej 30 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od jakości oleju i renomy producenta, który go wytwarza.
Olej z lnianki możesz wypróbować w kuchni, ale nie tylko, ponieważ to świetny, naturalny kosmetyk do pielęgnacji ciała i włosów. Sposobów jego stosowania jest sporo. Szukasz serum przeciw starzeniu się skóry czy czegoś do olejowania? W jednym i drugim przypadku olej rydzowy będzie świetnym rozwiązaniem!