Maść cynkową, czyli tlenek cynku, bez problemu kupisz w każdej aptece. To niedrogi, łatwy w użyciu preparat, który pomoże ci poradzić sobie z problemami skórnymi. Poniżej dowiesz się, jak stosować maść cynkową na trądzik. Wypróbuj ten popularny sposób na poprawę stanu skóry!

Czym jest maść cynkowa?

Najważniejszym składnikiem aktywnym maści cynkowej jest tlenek cynku – związek chemiczny o symbolu ZnO. Jest on rozpuszczony w substancji pomocniczej – wazelinie hydrofilowej, która jest mieszanką wazeliny białej i alkoholu stearylowego. Po nałożeniu maści na zmienione chorobowo miejsca

Co ważne, maść cynkowa nie jest tym samym co pasta cynkowa. Ten drugi preparat zawiera dodatkową substancję pomocniczą – kwas salicylowy. Pasta ma silniejsze działanie niż maść, ale przy jej stosowaniu trzeba zachować ostrożność. Używana w nadmiernych ilościach może przesuszać skórę.

Jakie właściwości maści cynkowej są pomocne w leczeniu trądziku?

Tlenek cynku ma szerokie zastosowanie ze względu na następujące właściwości:

  • przeciwzapalne;
  • antyseptyczne;
  • przeciwświądowe;
  • matujące (z tego powodu jest składnikiem pudrów i zasypek dla dzieci);
  • ściągające.

Maść cynkową na trądzik stosuje się przede wszystkim ze względu na działanie osuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające. To właśnie dzięki nim preparat jest skuteczny w walce z trądzikiem – przyspiesza gojenie się wyprysków i zapobiega powstawaniu kolejnych.

Jak stosować maść cynkową na trądzik?

Maść cynkową na trądzik stosuje się punktowo. Nie nakładaj jej na całą powierzchnię skóry, ale jedynie na problemowe miejsca. W przeciwnym razie możesz przesuszyć skórę twarzy i zachwiać jej równowagę, a to może prowadzić do powstawania kolejnych wyprysków.

Maść cynkową należy nanosić maksymalnie dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Pamiętaj, że skóra powinna być najpierw dokładnie oczyszczona. Po nałożeniu preparatu znajdująca się w jego składzie wazelina odparuje, a na skórze pozostaną białe punkty. Uwzględnij to, gdy zamierzasz wyjść z domu – tlenek cynku potrzebuje nieco czasu na działanie, dlatego nałóż maść nieco wcześniej.

Czy używanie maści cynkowej na trądzik jest bezpieczne?

W większości przypadków stosowanie maści cynkowej na trądzik jest całkowicie bezpieczne. To popularny, łatwo dostępny preparat, który nie powinien ci zaszkodzić. Warto mieć jednak świadomość, że nierozważne używanie tlenku cynku może wysuszać twoją skórę. Niestety nie pomoże ci to w pozbyciu się trądziku – wręcz przeciwnie, może to prowadzić do powstawania kolejnych zmian skórnych na pozbawionej składników nawilżających powierzchni skóry.

Zobacz też:
Cera tłusta. Charakterystyka, kosmetyki i pielęgnacja skóry tłustej

Tlenku cynku nie powinno się stosować:

  • na uszkodzoną skórę (niezagojone rany, odparzenia);
  • przy rozległych stanach zapalnych skóry;
  • jeśli masz uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

Należy także zachować ostrożność podczas stosowania na skórę innych kosmetyków, np. kremów do opalania. Ich składniki mogą wchodzić w interakcje z tlenkiem cynku.

Jeśli planujesz mieć dziecko lub jesteś już w ciąży, a także, jeśli karmisz piersią, przed rozpoczęciem używania maści cynkowej skonsultuj się z lekarzem. Taka konsultacja jest zalecana także w przypadku osób chorych na astmę.

Inne zastosowania maści cynkowej

Wiesz już, jak szybko pozbyć się pryszcza za pomocą maści cynkowej. Taki preparat warto mieć w swojej apteczce także z innych powodów. Maść cynkowa jest skutecznym sposobem na pozbycie się opryszczki, problemów z paznokciami, ze względu na swoje właściwości przeciwświądowe pomaga także w leczeniu hemoroidów. Możesz także spróbować nałożyć cienką warstwę maści na skórę, by pozbyć się przebarwień.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach nawet regularne nakładanie maści cynkowej na zmienione chorobowo miejsca nie wystarczy. To tylko łagodzenie objawów, a nie leczenie przyczyny. Wiele problemów skórnych wynika z niedoborów cynku w organizmie. Możesz sobie z tym poradzić poprzez suplementację lub zmianę diety. Cynk w naturalnej postaci znajduje się m.in. kaszy gryczanej, wątróbce, pestkach dyni i słonecznika, migdałach, kakao.

Od dłuższego czasu walczysz z trądzikiem, a kosmetyki z drogerii nie pomagają? Rozwiązanie problemu może być łatwiejsze, niż myślisz! Wypróbuj dostępną w aptece maść cynkową – jest łatwa w użyciu, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna!

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022