Ciało

Hemoroidy – bolesne żylaki odbytu. Czym są hemoroidy? Jak wyglądają pierwsze objawy tego schorzenia?

Żylaki odbytu, czyli inaczej hemoroidy, to częsta przypadłość. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Hemoroidy to powiększone naczynia żylne umiejscowione w odbycie. Mogą wywoływać spory dyskomfort i skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Poznaj metody radzenia sobie z tą nieprzyjemną przypadłością.

Hemoroidy – czym są?

Hemoroidy, zwane także guzkami krwawnicznymi to żyły umiejscowione w odbycie. Ich zadaniem jest uszczelnienie ścian odbytu, dzięki czemu można kontrolować oddawanie stolca i gazów. Po wypróżnieniu krew z naczyń żylnych powraca do ścian jelita. Przy hemoroidach proces ten jest zaburzony, a powiększone naczynia żylne w skutek zalegania krwi wypadają z odbytu. Uszkodzenie hemoroidów prowadzi do krwawienia z odbytu. Jest to częsty problem osób dorosłych, na hemoroidy cierpi aż 50% populacji.

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy mogą dać specyficzne objawy, nawet, gdy nie są widoczne. Objawy choroby to:

  • świąd;
  • ból i pieczenie;
  • ból przy oddawaniu stola;
  • krwawienia z odbytu.

Trzy stopnie choroby hemoroidalnej

W pierwszym stopniu choroby, występują hemoroidy wewnętrzne mogą krwawić, ale nie są widoczne. W II stopniu żylaki zaczynają wydostać się na zewnątrz, jednak po defekacji powracają na swoje miejsce. Hemoroidy III stopnia są widoczne na zewnątrz odbytu który nie jest w stanie ich trzymać, można je wprowadzić do środka ręcznie. W późnym stadium hemoroidów nie da się już odprowadzić ich środka, wypadają na zewnątrz samoistnie.

Hemoroidy – przyczyny

Za najczęstsze przyczyny guzków krwawniczych uważa się:

  • siedzący tryb życia;
  • przewlekłe zaparcia;
  • otyłość;
  • ciąże;
  • dźwiganie;
  • niektóre rodzaje sportów wyczynowych.

Leczenie hemoroidów

W początkowym etapie choroby leczy się jedynie objawowo. Czasem lekarz zaleca stosowanie leków jak antybiotyki lub glikokortykosteroidy, by zmniejszać zmiany. Zalecane są również kąpiele, nasiadówki z kory dębu, czy chłodne okłady. Sprawdzają się również leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i ściągającym w postaci maści i czopków dostępnych bez recepty.

Zobacz też:
Cellulit na brzuchu - jak go zwalczyć? Czy dieta i odpowiednie ćwiczenia wystarczą?

W niektórych przypadkach może istnieć konieczność leczenia operacyjnego polegającego na wycięciu guzków kanału odbytu. Wykorzystywane metody to skleroterapia, gumkowanie, czyli metoda Barrona, koagulacja czy hemoroidektomia. Mają na celu zmniejszenie zmian z minimalnym ryzykiem powikłań, szczególnie w obrębie jelita grubego. Pacjent po zabiegu musi szczególnie dbać o rejon odbytnicy i narządów intymnych.

Leczenie zachowawcze polega na wprowadzeniu diety bogatej w błonnik, spożywaniu min. 2 litrów płynów dziennie, oraz prowadzić aktywny tryb życia. Należy unikać ostrych przypraw



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: