Czujesz, że na twoich ustach niedługo pojawi się opryszczka? Nie musisz się na to godzić! Zadziałaj jak najszybciej i wykorzystaj maść cynkową na opryszczkę. Dzięki temu wysuszysz i odkazisz problemowe miejsce.

Czym jest maść cynkowa i dlaczego jest skuteczna?

Maść cynkowa to popularny preparat, który kupisz w każdej aptece. Swoją popularność i skuteczność zawdzięcza składnikowi aktywnemu – tlenkowi cynku. To związek chemiczny o właściwościach:

  • antyseptycznych – pomaga w walce z bakteriami i wirusami;
  • przeciwzapalnych – zapobiega powstawaniu i ułatwia leczenie stanów zapalnych skóry;
  • przeciwświądowych – poprawia komfort w przypadku problemów skórnych;
  • ściągających i wysuszających – przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Substancją pomocniczą w maści cynkowej jest wazelina hydrofilowa. Po nałożeniu na skórę wazelina odparowuje, pozostawiając cynk, który może wówczas skutecznie oddziaływać na zmienione chorobowo miejsca. Pod tym względem maść cynkowa na opryszczkę różni się od pasty cynkowej. Ten polecany często preparat zawiera dodatkowy składnik o działaniu ściągającym i wysuszających – kwas salicylowy.

Polecane produkty:

Witamina B3 10% i cynk 1% serum do twarzy na trądzik Nutridome (cena od 49 zł)

Serum do twarzy z cynkiem PCA na niedoskonałości Zinc PCA Facial Serum Q+A (cena od 48 zł)

Tabletki na trądzik, pryszcze i niedoskonałości z cynkiem, witaminą C, E i B2 Derminax (cena od 149 zł)

Up Cynk plus zawierający 15mg cynku w jednej kapsułce Up Health Pharma (cena od 36 zł)

Jak działa maść cynkowa na opryszczkę?

Opryszczka wargowa to efekt działania wirusów. Podobnie jak zajady powstaje na ustach także w wyniku niedoborów witamin z grupy B. Nie trzeba jej leczyć – znika samoistnie po pewnym czasie. Wypryski na wargach są jednak na tyle kłopotliwe, że większość osób chce się ich pozbyć jak najszybciej.

Zobacz też:
Plastry na pryszcze – jak wybrać najlepsze plastry na twarz?

Stosowanie maści cynkowej na opryszczkę jest na to doskonałym sposobem. W leczeniu opryszczki najlepiej sprawdza się dokładne osuszanie zmienionego chorobowo miejsca. I właśnie takie działanie ma maść zawierająca tlenek cynku. Dodatkowo dzięki właściwościom antyseptycznym zapobiega zakażeniom i rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Co ważne, maść na opryszczkę jest tanim i łatwo dostępnym preparatem, a jego skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku droższych odpowiedników – kremów znanych producentów.

Jak stosować maść cynkową na opryszczkę?

Maść cynkową na opryszczkę należy stosować punktowo, smarując wybrane miejsca na ustach. Po nałożeniu maść pozostawia białe punkty, dlatego najlepiej zrobić to wieczorem, przed snem. Pamiętaj, że aplikowanie nadmiernej ilości maści może powodować podrażnienia i przesuszenie ust.

Maść cynkowa na opryszczkę jest bezpiecznym lekiem. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku, gdy jesteś w ciąży, karmisz piersią lub chorujesz na astmę – przed użyciem skonsultuj się wówczas z lekarzem. Takich preparatów nie powinno się stosować także w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na tlenek cynku.

Czy opryszczki można się pozbyć w jedną noc?

Gdy chcesz szybko pozbyć się opryszczki, najważniejsze jest szybkie działanie. Warto zastosować maść cynkową na opryszczkę już wtedy, gdy zaczynasz odczuwać charakterystyczne swędzenie w okolicy ust. Jest wówczas duża szansa, że uda ci się pozbyć problemu jeszcze zanim pojawi się u ciebie nieestetyczna zmiana.

Ważne jest również, by wybierać odpowiednie preparaty. Największą skuteczność mają te, które oprócz tlenku cynku zawierają inne substancje aktywne, np. witaminy z grupy B czy zioła o działaniu przeciwwirusowym.

Maść cynkowa ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się nie tylko w leczeniu opryszczki. To preparat, który zawsze warto mieć w domu!Powiązane artykuły:
Archiwum: grudzień 2022