Każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, czy to ze względu na wykonywany zawód, czy z powodów hobbystycznych, wie jak ważne jest utrzymanie mięśni, stawów i kości w dobrej formie. Zarówno w trakcie, jak i po szczególnie intensywnym treningu zdarzają się silne bóle, napięcie i nierzadko kontuzje. Tutaj wkracza masaż sportowy, ukierunkowany na osoby uprawiające sport. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie są jego rodzaje, kto powinien korzystać z masażu, a kto trzymać się od niego z daleka?
Masaż sportowy – co to jest?
Masaż sportowy stanowi niejako połączenie masażu klasycznego z technikami masażu leczniczego. Jest to bardzo intensywny zabieg, w którym wykorzystuje się energiczne, silne chwyty, jak rozcieranie, oklepywanie, wyciskanie oraz ugniatanie. Celem takiego masażu jest przede wszystkim zapobieganie objawom, które objawiają się po wyjątkowo intensywnych treningach czy w wyniku zbyt dużego obciążenia. Masażysta ma za zadanie nie dopuścić do tego, aby organizm sportowca się przetrenował; może to bowiem prowadzić do bardzo poważnych kontuzji, które unieruchamiają pacjenta na dłuższy czas.
Masaż sportowy często łączy się z innymi praktykami rozluźniającymi, jak kąpiele wodne, solankowe czy wizyty w saunie.
Rodzaje masażu sportowego
Rodzaje masażu sportowego różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na obszar ciała, który podlega zabiegowi. Najczęściej masażyści pracują nad stanem łydek, mięśni pośladkowych średnich oraz zginaczy bioder. Wynika to z faktu, że są to obszary wyjątkowo podatne na wszelkie kontuzje. Ponadto zastosowany rodzaj masażu sportowego odpowiada na konkretne zapotrzebowania danego sportowca, od jego stanu zdrowia, czy podejmowanego wysiłku.
Do rodzajów masażu sportowego zaliczamy m.in.:
- Masaż sportowy startowy – techniki wykorzystywane podczas tego rodzaju zabiegu mają na celu szybkie rozgrzanie i poprawę elastyczności mięśni, więzadeł i stawów. Masaż wykonuje się na ok. 5 minut przed rozgrzewką, jest on więc bardzo szybki i intensywny.
- Masaż sportowy treningowy – wykonuje się go zarówno przed jak i po każdym treningu. W pierwszym przypadku celem masażysty jest zwiększenie możliwości ruchowych oraz przygotowanie sportowca do czekającego go wysiłku. Zabieg wykonywany po treningu pozwala natomiast zapobiec zakwasom i przeciążeniu organizmu. Masaż jest bardzo intensywny, a także dość długi, trwa bowiem ok. 45 minut. Sportowiec może odczuwać podczas niego dyskomfort, a nawet ból.
- Masaż sportowy przedwysiłkowy – jest to rodzaj masażu wykonywany do czasu startu danej osoby w zawodach. Jego celem jest nie tylko rozgrzanie i rozluźnienie mięśni; bardzo ważny jest także czynnik psychologiczny. Masażysta powinien umieć podnieść sportowca na duchu, odpowiednio go dopingować oraz pomóc mu uporać się ze stresem i zmęczeniem psychicznym. Dzięki połączeniu masażu z motywacją słowną, sportowiec ma szansę, aby lepiej wypaść podczas zawodów.
- Masaż powysiłkowy – nazywany także masażem regeneracyjnym lub restytucyjnym, wykonywany jest po treningu oraz po zawodach. Ma on na celu jak najszybsze zregenerowanie organizmu. Wykonuje się zwykle 30 minut po treningu. Zazwyczaj należy poświęcić ok. 15 minut na jego wykonanie.
- Masaż sportowy podtrzymujący – nazywany także masażem kondycyjnym lub podrzymująco-kondycyjnym. Wykonuje się go zazwyczaj podczas przerwy w zawodach, kiedy treningi stają się mniej wymagające. Masażysta ma za zadanie poprawić krążenie, ukrwienie i dotlenienie mięśni. W odróżnieniu od innych rodzajów masaży sportowych jest dość delikatny, Techniki wykorzystywane w trakcie zabiegu przypominają masaż klasyczny.
Wskazania do wykonania masażu
Masaż sportowy jest skierowany przede wszystkim do osób żyjących aktywnie. Nie musisz być profesjonalnym sportowcem, aby poddać się takiemu zabiegowi, jednak wskazane jest, aby twoja kondycja fizyczna była na dość wysokim poziomie, a treningi – dość częste. Głównym celem masażu sportowego jest wzmocnienie mięśni, zapobieganie kontuzjom i zakwasom oraz psychiczne przygotowanie do wysiłku.
Przeciwwskazania do masażu sportowego
Masaż sportowy zdecydowanie nie jest zabiegiem odpowiednim dla wszystkich. Nie powinny z niego korzystać osoby, które:
- nie uprawiają sportu;
- mają problemy ze strony układu krążenia;
- doświadczają infekcji;
- są w trakcie rekonwalescencji;
- zmagają się z chorobami nowotworowymi.
Masaż sportowy – podsumowanie
Podsumowując, masaż sportowy służy przede wszystkim osobom, które nie boją się wysiłku fizycznego i regularnie uprawiają sport. Dzięki dopasowaniu rodzaju masażu do indywidualnych potrzeb danego sportowca, mięśnie, więzadła i stawy są odpowiednio rozgrzane i rozciągnięte; pomaga to uniknąć groźnych kontuzji i przetrenowania organizmu. Jeżeli należysz do osób, dla których intensywny wysiłek fizyczny stanowi hobby, masaż sportowy może być właśnie dla ciebie.