Niejedna osoba doświadcza na porządku dziennym problemów ze stresem i związanymi z nim silnymi bólami głowy. Nierzadko wynika to przepracowania i niemożności odprężenia się. Jeżeli ty także doświadczasz nieprzyjemnych efektów zmęczenia i nadmiernego niepokoju, zafunduj sobie masaż głowy! Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak może wyglądać masowanie głowy oraz jakie niesie za sobą efekty.
Czym jest masaż głowy?
Masaż głowy należy do bardzo przyjemnych zabiegów, wykorzystywanych zarówno przy okazji problemów zdrowotnych, jak i podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Różne techniki masażu znane są już od czasów starożytnych; wraz z rozwojem wiedzy o ich dobroczynnym wpływie na odprężenie oraz dolegliwości bólowe, powstawało wiele coraz bardziej skutecznych metod.
Warto pamiętać, że chociaż nazwa sugeruje, że masowaniu podlega wyłącznie obszar czaszki, tak naprawdę może on obejmować również kark, szyję, ramiona, a niekiedy i czoło, krwi, okolice uszu i oczu oraz brodę.
Dużą zaletą masażu głowy jest fakt, że można wykonać go zarówno w profesjonalnym gabinecie masażu lub SPA, jak i w warunkach domowych. Osoby, które nie mają doświadczenia w technikach masowania, mogą skorzystać z dostępnych na rynku różnorodnych akcesoriów przeznaczonych do skóry głowy.
Rodzaje masażu głowy
Klasyczny masaż skóry głowy to zabieg dostępny w niektórych uzdrowiskach, gabinetach SPA oraz salonach masażu. W zależności od dolegliwości pacjenta masażysta może zastosować różne, indywidualnie dobrane ruchy, nacisk i dodatki do zabiegu.
Bardzo popularny i znany od dawna jest także indyjski masaż głowy. Jest on częścią starożytnej metody leczniczej, czyli ajurwedy. Te techniki już od tysięcy lat wpływają na różnorodne dolegliwości bólowe, wzmocnienie układu odpornościowego oraz pozbywanie się toksyn z organizmu. Ajurwedyjski masaż głowy jest wykonywany w profesjonalnych salonach masażu; podlega mu nie tylko skóra głowy, ale również szyja, kark i ramiona.
Masaże głowy to także doskonały sposób na pobudzenie porostu włosów lub zapobiegnięcie ich wypadaniu. Z tego powodu niektóre salony fryzjerskie oferują zabiegi masowania, najczęściej wzbogacane olejkami lub mieszankami ziołowymi. Korzystają z niego zarówno osoby o cienkich, osłabionych mieszkach włosowych, jak i ci, którzy z różnych powodów zaczęli łysieć.
Wskazania i efekty masażu głowy
Wskazania do poddania się masażowi głowy obejmują takie dolegliwości jak:
- przemęczenie;
- stres;
- apatia;
- przepracowanie;
- bóle głowy;
- osłabienie mieszków włosowych, przerzedzenie oraz nadmierne wypadanie włosów.
Zastosowanie masażu na skórę głowy może być zarówno sporadyczną przyjemnością, której poddasz się w profesjonalnym gabinecie masażu, jak i regularnym rytuałem, który zafundujesz sobie w warunkach domowych. Niezależnie od tego, który rodzaj pielęgnacji skóry głowy wybierzesz, jego efekty obejmują m.in.:
- usprawnienie krążenia krwi;
- dotlenienie i wzmocnienie włosów;
- wzrost tzw. baby hair, czyli nowych, delikatnych kosmyków pojawiających się tuż przy skórze głowy;
- odprężenie i wyciszenie;
- poprawa ogólnego samopoczucia;
- pozbycie się bólu głowy, karku i szyi.
Jak samodzielnie wykonać masaż?
Masaż głowy nie należy do czynności, która wymaga długich i skomplikowanych przygotowań. Warto zadbać o czystość dłoni i paznokci, aby nieumyślnie nie doprowadzić do podrażnień czy stanów zapalnych skalpu. Ponadto warto dokładnie zapoznać się ze stanem swoich włosów – w przypadku, kiedy są one mocno zniszczone lub mają tendencję do przetłuszczania się, warto wstrzymać się z robieniem masażu. Zamiast tego poleca się zasięgnąć rady trychologa lub dermatologa.
Technika masażu zależy od dolegliwości, z jakimi się borykasz. W większości przypadków należy zadbać o to, aby siła nacisku była delikatna; można ją zwiększać, jednak bardzo powoli i aby nie doprowadzić do nadmiernego bólu. Masaż wykonuje się od czoła, aż do karku, kolistymi ruchami. Można również naciskać na konkretne punkty na głowie, a nawet delikatnie drapać skórę.
Akcesoria do masażu głowy
Masaże głowy w profesjonalnych salonach wykonywane są najczęściej samymi rękami. Jeżeli pragniesz zapewnić sobie taką metodę relaksu, zamiast dłoni, możesz wykorzystać masażery do głowy.
Jedno z najpopularniejszych akcesoriów przypomina trzepaczkę do jajek. To przyrząd niedrogi, a ponadto bardzo łatwy w obsłudze. Innym sposobem na wykonywanie masażu głowy jest wykorzystanie masażerów elektrycznych; są one bardziej precyzyjne od tych ręcznych, a siła nacisku jest dużo większa, niż w przypadku akcesoriów ręcznych.
Jeżeli natomiast chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zadbać o stan włosów, zaopatrz się w szczotkę do skóry głowy. Ważne, aby była wykonana z naturalnych materiałów – pozwoli to uniknąć zadrapań i ran.
Przeciwwskazania do wykonania masażu głowy
Podobnie jak w przypadku większości masaży, wykonywanie go na skórze głowy także wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Masażu głowy nie powinno się wykonywać, jeżeli pacjent doświadcza takich dolegliwości jak:
- mocno zniszczone, łamliwe włosy;
- nadprodukcja gruczołów łojowych, powodująca przetłuszczanie się włosów;
- stan zapalny skóry głowy.
Masaż głowy – podsumowanie
Masaż głowy pozwala na dogłębny relaks i rozluźnienie całego ciała. Jest to również doskonały sposób radzenia sobie z bólem, bez konieczności sięgania po tabletki, a także okazja do wzmocnienia włosów i poprawy ich ogólnej kondycji. Jeżeli nie chcesz udawać się do profesjonalnego salonu SPA, nic straconego – masaż głowy można wykonać samodzielnie w domu, przy użyciu specjalnych akcesoriów albo wykorzystując swoje dłonie!