Na ciele wraz z wiekiem powstają różne zmiany skórne, które najczęściej mają podłoże genetyczne. Pojawiają się na kończynach, tułowiu i twarzy. Warto wtedy zastanowić się na ich usunięciem. Dostępność różnego rodzaju zabiegów ułatwia tę decyzję. Jednym ze sposobów jest laserowe usuwanie włókniaków. Czytaj dalej!
Czy usuwanie znamion jest konieczne?
Włókniaki twarde i włókniaki miękkie (brodawki, tłuszczaki) to miękkie guzki, które powstają w wyniku nieprawidłowego przerostu tkanki łącznej. Rzadko są złośliwe. Nie stanowią zagrożenia, ale w zależności od obszaru ich występowania mogą być nieestetyczne (twarz, szyja), a tym samym drażnić i obniżać komfort życia.
Zdarza się także, że pojawiają się w miejscu na ciele, gdzie narażone są na podrażnienia (linia kołnierzyka, styk bielizny z ciałem), co może powodować bolesność i stany zapalne. Kwalifikuje się to do jak najszybszego usunięcia zmiany.
Zabieg chirurgiczny czy laserowe usuwanie? Co jest bezpieczniejsze?
Lekarz dermatolog ocenia, czy dana zmiana skórna jest faktycznie zwykłym włókniakiem, czy może kwalifikuje się do chirurgicznego usunięcia, bo tylko wycinając go skalpelem można pobrać wycinek do badania. Większość włókniaków można poddać laseroterapii.
Laserowe usuwanie włókniaków jest bardzo precyzyjne. Uszkodzona zostaje niewielka część, dzięki temu blizna znacznie szybciej się goi niż po zwykłym cięciu. Wielkim atutem jest fakt, że zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.
Jak pozbyć się włókniaków na twarzy?
Każdą zmianę, czy znamię pojawiające się na skórze warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. Szczególnie, jeśli do końca nie wiesz co to jest. Włókniaki z reguły są zupełnie niegroźne. W dużym skrócie, to zbita tkanka łączna. Ich pojawienie się może jednak utrudniać codzienne funkcjonowanie, gdy umiejscowione są w miejscu podatnym na otarcia. Usuwa się je tylko ze względów estetycznych. Jak pozbyć się włókniaków? Gabinety specjalistyczne oferują wiele metod. Do najpopularniejszych należą: krioterapia, zastosowanie prądów, laseroterapia. Zmiany te mają niestety skłonność do nawracania, a także pozostawiania po usunięciu niewielkich blizn.
Jak działa laser CO2 na włókniaki i pieprzyki (zmiany barwnikowe)?
Laserowe usuwanie włókniaków polega na zaaplikowaniu precyzyjnie określonej wiązki światła (odpowiednia długość fal). Ta wnika w głąb skóry i powoduje jej podgrzanie. Woda, która zawarta jest w komórkach, ulega odparowaniu, następuje koagulacja (ścięcie białka), tworzy się kolagen, który regeneruje skórę. Usuwanie brodawek, a nawet dużych włókniaków, to zabieg trwający ok. 20–40 min.
Jaka jest cena zabiegu laserowego usuwania włókniaków?
Zabieg laserowego usuwania włókniaków nie jest refundowany. Jego cena w gabinetach medycyny estetycznej zależy od wielkości znamion skórnych i ich ilości. Średni koszt to ok. 200 zł.
Wiesz już, na czym polega laserowe usuwanie włókniaków. Zmiany skórne powinien zawsze najpierw obejrzeć lekarz dermatolog. Po takiej konsultacji znalezienie gabinetu, w którym możesz dokonać usunięcia znamienia, nie powinno być problemem. Technologia laserowa jest w medycynie estetycznej powszechnie stosowana i bardzo ceniona za precyzję, szybkość i nieinwazyjność.