Urządzenie, które opiszemy w tekście, wytwarza wiązkę światła UVB o długości 308 nm. Zaletą lasera excimerowego jest możliwość punktowego działania, co wzmaga skuteczność zabiegu i skraca ogólny czas terapii. Jest to metoda bezinwazyjna i bezpieczna, dlatego też bardzo często stosuje się ją w leczeniu chorób skóry również u dzieci. Ten rodzaj lasera wykorzystywany jest przede wszystkim w minimalizowaniu objawów łuszczycy, która należy do chorób przewlekłych. To jednak tylko jedna z kilku dolegliwości, przy której taka fototerapia jest efektywna. Jakie są pozostałe? Przeczytaj!
Laser excimerowy – wskazania
Wskazaniem do zabiegu laserem excimerowym są:
- łuszczyca;
- bielactwo;
- atopowe zapalenie skóry;
- łysienie plackowate.
Jak działa laser excimerowy?
Światło o długości fali 308 nm wnika w głąb warstw skóry i prowadzi do apoptozy w keranocytach i limfocytach T. Oznacza to doprowadzenie do śmierci poszczególnych komórek i zatrzymanie rozwoju choroby. Nowoczesna technologia pozwala na ukierunkowanie promieniowania wyłącznie na zmieniony chorobowo obszar skóry. Dzięki temu zdrowa skóra nie jest narażona na ekspozycję światła lasera.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg laserem excimerowym musi być wykonywany wyłącznie przez doświadczonych specjalistów. Podczas zabiegu przesuwa się głowicę urządzenia po skórze pacjenta w miejscu występowania ognisk choroby. Samo naświetlanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Sesja trwa zaledwie kilkanaście minut.
Przed zabiegiem
Zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą w celu omówienia protokołu leczenia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Przeprowadzenie leczenia laserem excimerowym nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do użycia lasera excimerowego na skórze pacjenta są:
- ciąża i karmienie piersią;
- przyjmowanie leków i ziół światłouczulających;
- uczulenie na światło;
- nowotwory.
Ile sesji jest koniecznych?
W przypadku zaawansowanych chorób skórnych o zadowalających efektach leczenia można mówić po wykonaniu około 20 zabiegów laserem excimerowym, jednak już po pierwszych sesjach pacjenci często odczuwają ulgę i zauważają poprawę kondycji skóry. Ilość zabiegów w każdym przypadku dobierana jest indywidualnie.
Częstotliwość sesji
Naświetlania laserem odbywają się w 30-minutowych sesjach. Odstęp pomiędzy poszczególnymi sesjami wynosi zazwyczaj od 3 dni do tygodnia. Dokładny czas leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Najczęściej trwa ono kilka miesięcy.
Skuteczność leczenia laserem ekscymerowym
Zabiegi z wykorzystaniem lasera excimerowego są bardzo skuteczne w leczeniu bielactwa, łuszczycy i innych chorób. Dodatkowo taka terapia pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów w zaledwie kilka miesięcy, a nie lat, jak w przypadku innych metod leczenia chorób, między innymi bielactwa.
Czy efekty są trwałe?
Leczenie laserem excimerowym zapewnia trwałe efekty. Należy jednak pamiętać, że pewne czynniki mogą wywoływać nawrót choroby.
Skutki uboczne terapii laserowej
Terapia takim laserem wiąże się z pewnym ryzykiem skutków ubocznych, choć występują one dość rzadko. Może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie, przebarwienia i hipopigmentacja naświetlanej skóry. Niektórzy pacjenci poddani kuracji zgłaszają również pojawienie się pęcherzy. Jednak ze względu na możliwość punktowego działania i mniejszą liczbę sesji terapeutycznych, laser excimerowy 308 nm jest bezpieczniejszy od alternatywnych metod.
Zabieg laserem excimerowym – cena
Cena terapii zależy przede wszystkim od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent i ile zabiegów będzie koniecznych, w celu przeprowadzenia skutecznej terapii. Koszt półgodzinnej sesji to zwykle od 100 do 150 zł. To, czy jest to koszt, który warto ponieść, musisz rozstrzygnąć samodzielnie. Jednak skuteczność i bezpieczeństwo opisanej przez nas metody to spore zalety, które za nią przemawiają.
Laser excimerowy to urządzenie o wysokiej skuteczności działania. Stanowi interesującą alternatywę dla długotrwałych metod leczenia chorób takich jak łuszczyca, bielactwo czy AZS. Zabieg jest bezpieczny i pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów w dość krótkim czasie.