Wygląd palców dłoni związany jest z kształtem, który nadaje się płytce. To on może sprawić, że dłonie będą sprawiały wrażenie wysmukłych i delikatnych. Od czego zależy dobór odpowiedniego kształtu paznokci? W artykule podpowiadamy, jak uzyskać różne rodzaje kształtów długich i krótkich paznokci i do kogo pasują one najlepiej.

Czy można zmienić kształt paznokci?

kształt paznokci piłowanie w salonie

Moda na określoną długość i kształt paznokci jest zmienna. Czy warto za nią podążać? Jeśli przez całe życie piłujesz krótko płytkę, będzie ci trudno przyzwyczaić się do długich. Ponadto, mogą okazać się niewygodne i mało praktyczne, gdy np. pracujesz jako opiekunka w żłobku. Odpowiedni dobór kształtu paznokcia na co dzień zależy od indywidualnych potrzeb, trybu życia i przyzwyczajeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby specjalnie na wyjątkową okazję zdecydować się na długie płytki na weselu, jeśli zwykle piłujesz je na krótko. W każdej chwili możesz dowolnie skrócić i opracować płytkę, o ile ma odpowiednią długość.

Jak dobrać długość i odpowiedni kształt paznokci?

Istnieją ogólne zasady, którymi można się kierować w tej kwestii. Posiadaczki wąskiej płytki i wysmukłych dłoni mają z reguły najwięcej możliwości. Kobiety o szerszych palcach częściej wybierają owalny lub okrągły kształt. Dla pań, których płytki są średnio szerokie, a palce wysmukłe poleca się prostokąty lub zaokrąglone kwadraty. Do uniwersalnych typów należą migdałki i owale, chętnie wybierane na różne okazje. Krótkie i zaokrąglone kształty są najbardziej praktyczne, a długie mogą okazać się niewygodne. Zazwyczaj jednak te drugie prezentują się lepiej w wyjątkowych okolicznościach. Wiele kobiet decyduje się zostawić stylizacje z bardzo długimi paznokciami na specjalne okazje, a na codzienne stylizacje wybiera komfortowe owale lub dziewczęcy migdałek.

Najpopularniejsze rodzaje kształtów paznokci

kształt paznokci rodzaje

Do najczęściej wybieranych kształtów paznokci bez wątpienia należą:

Paznokcie kwadratowe można tak opracować pilnikiem papierowym, aby złagodzić kąty i uzyskać zaokrąglony obrys. Paznokcie o kształcie zbliżonym do owalu przypominają naturalny kształt płytki. Jeśli zdecydujesz się na szpice, kwadraty i trumienki, będzie jasne, że taki wygląd jest wynikiem profesjonalnej stylizacji. Gdy samodzielnie piłujesz paznokcie, pamiętaj, aby układać pilnik pod kątem 45 stopni. Dzięki temu unikniesz rozwarstwiania płytki.

Paznokcie w kształcie migdałów

Najmodniejszy obecnie kształt to migdałek, który kojarzy się z naturalnym wyglądem płytki paznokcia. Te długie paznokcie nieco przypominają szpic, jednak ich końce są zaokrąglone. Dzięki temu są praktyczne, wygodne i bezpieczne. Jak nadać taki kształt paznokciom?

  1. Boki płytki należy delikatnie i symetrycznie spiłować po obu bokach.
  2. Pilnika używaj pod niewielkim kątem
  3. Czubek opiłuj na okrągło.

Takie paznokcie są wyjątkowo kobiece i wizualnie wysmuklają dłonie. Idealnie pasują zarówno do manicure w naturalnych i pastelowych barwach, jak i intensywnych, wyrazistych kolorach.

Do kogo pasują owalne paznokcie?

Na owalne i okrągłe kształty decyduje się wiele kobiet. Krótkie i zaokrąglone paznokcie są idealne, jeśli twoja płytka ma skłonność do rozdwajania. Estetyczny, delikatny manicure nude lub french wygląda na nich bardzo dziewczęco. To najlepszy wybór dla nastolatek, mam opiekujących się niemowlętami oraz wszystkich pań, które cenią sobie wygodę i komfort. Owalne i okrągłe paznokcie są też praktyczne w zimie, ponieważ można na nie założyć rękawiczki.

Zobacz też:
Paznokcie kwadratowe – jak uzyskać? Czy każdemu pasuje taki kształt paznokci? Najciekawsze inspiracje na kwadratowe paznokcie!

Jak piłować paznokcie, aby uzyskać kwadratowy kształt?

Kwadratowe paznokcie można uzyskać poprzez wyrównanie boków płytki i górnej części. Najlepiej prezentują się u pań, których płytka paznokciowa jest wysmukła i długa. Kwadraty optycznie skracają ją i wyrównują proporcje. Wyrazisty kąt prosty można delikatnie zaokrąglić, co pozwala uzyskać bardziej dziewczęcy i subtelny efekt. Dzięki zniwelowaniu ostrych brzegów poprawia się także wygoda i bezpieczeństwo. Kwadratowy kształt paznokci przypadnie do gustu zwolenniczkom geometrycznych stylizacji. Efektownie wygląda w połączeniu z wyrazistym mani z użyciem mocnych kolorów lakieru, ale nadaje się również do jasnych, beżowych stylizacji. Pięknie prezentuje się także w połączeniu z french manicure.

Opracowanie płytki paznokcia w szpic

Paznokcie szpiczaste to propozycja pod manicure imprezowy. Polecane są osobom o pulchnych palcach, ponieważ zostają one wówczas wydłużone. Do takiego kształtowania płytki najlepiej nadają się tipsy. Jeśli twoje paznokcie są zbyt krótkie i delikatne, spróbuj przedłużyć je za pomocą żelu budującego lub bazy kauczukowej. Spiczasty kształt uzyskasz poprzez piłowanie brzegów paznokcia pod kątem aż do samego końca, który jest w tym przypadku ostro zakończony. Należy przy tym pamiętać o wyznaczeniu środka i trzymaniu równych linii. Wszelkie niedociągnięcia będą dobrze widoczne, dlatego szpic wymaga dużej wprawy. Samodzielne uzyskanie dobrego efektu nie jest prostym zadaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy manicurzystki.

Dla kogo paznokcie trumienki?

Trumienki i nieco do nich podobne balleriny to obecnie najmodniejsze warianty. Często wykonuje się je na sztucznie przedłużonych płytkach, które są łatwiejsze do obróbki niż naturalne. Boki paznokcia należy spiłować pod kątem, aby utworzyć szpic, który na samym czubku musisz odrobinę spłaszczyć. Powstaje charakterystyczny kształt, który pasuje do odważnych, nowoczesnych stylizacji. Jeśli zdecydujesz się na balleriny, kształt paznokci będzie się różnić, ponieważ górna część zostanie nieco bardziej spiłowana. Charakterystyczne ostre brzegi oraz znaczna długość paznokci sprawia, że te oba świetnie nadają się na specjalne okazje.

Jak optycznie wysmuklić kształt dłoni?

kształt paznokci dłonie

Jeśli oczekujesz wizualnego wyszczuplenia dłoni, najlepszy rezultat dadzą wysmukłe paznokcie zwężające się w kierunku wolnego brzegu. Należą do nich charakterystyczne szpice i balleriny, a także uniwersalne migdałki i owale. Wrażenie smukłych dłoni można też osiągnąć za pomocą odpowiedniego manicure. W stylizacji wybieraj podłużne zdobienia lub malowanie lakierem po skosie. Gdy twoje paznokcie są szerokie i krótkie, celuj w jasne barwy lakieru (przede wszystkim nude i french).

Zadbane dłonie to ważny atrybut kobiet, a piękny mani to dopełnienie każdej stylizacji. Zanim zdecydujesz się na określony rodzaj stylizacji, wypróbuj różne kształty paznokci. Wybór powinien być dostosowany nie tylko do kształtu palców i twoich preferencji. Ważne są także okoliczności, co pokazuje przykład długich i krótkich paznokci. Jedne są kształtowane raczej jedynie na specjalne okazje, a na co dzień większość kobiet wybiera krótszą wersję. Postaw sobie także pytanie, czy oczekujesz naturalnego efektu. Jeśli tak, wybierz migdałowy kształt paznokci.Powiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2022