Od dobrych kilku lat panuje trend na naturalne zabiegi, które wspomagają funkcjonowanie naszej skóry. Staramy się dbać o nią na co dzień, ponieważ łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego na popularności zyskuje kinesiotaping twarzy. Stanowi on bezinwazyjną metodą redukcji i zapobiegania zmarszczkom, a przy tym nie wymaga dużego nakładu pracy. Jak więc zabrać się za obklejanie twarzy barwnymi taśmami? O tym w poniższym artykule.
Na czym polega kinesiotaping twarzy?
Zainteresowanie naturalnymi sposobami zapobiegającymi starzeniu się ciągle rośnie. Wszelkie kremy przeciwzmarszczkowe przestają nam wystarczać. Nic dziwnego, w końcu zaczynamy rozumieć, jak istotny wpływ na wygląd skóry mają codzienne nawyki, takie jak mimika. Właśnie dlatego taping jest coraz częściej stosowany. Kinesiotaping to po prostu dynamiczne plastrowanie, do którego wykorzystuje się taśmy kinezjologiczne. Akcesoria te są zapewne wszystkim dość dobrze znane, ponieważ od lat używa się ich w celach rehabilitacyjnych, o czym doskonale wie każdy fizjoterapeuta.
Jakiś czas temu potencjał tychże taśm zaczął być wykorzystywany także w kosmetyce. Taśmy te mają bowiem za zadanie przywracać jędrność skóry oraz zwiększać jej elastyczność. Przy tym wpływają na owal twarzy, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla często inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
Kluczem dla skutecznego działania taśm jest prawidłowa ich aplikacja. Chodzi o to, aby mięsnie były rozluźnione i nie napinały się w typowym grymasie. Poza tym ma to wesprzeć funkcjonowanie układu limfatycznego, zmniejszając tym samym obrzęk twarzy. Wszystko to korzystnie wpływa na wygląd twarzy, wyszczupla ją i wygładza, hamując jednocześnie rozwój zmarszczek mimicznych.
Kto powinien skorzystać z kinesiotapingu twarzy?
Tak naprawdę nie ma tu żadnych przeciwwskazań do używania taśm. Z tapingu mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Zabieg ten poleca się więc zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Warto sięgnąć po niego szczególnie w okresie, kiedy zauważymy u siebie pierwsze zmarszczki lub gdy nasza skóra traci jędrność lub pojawiają się obrzęki. Z uwagi na to, że taśmowanie nie jest inwazyjne, można je stosować także profilaktycznie, gdy chcemy zapobiec zmarszczkom i przez długi czas zachować młody wygląd.
Dlaczego warto robić taping twarzy? Co dają plastry?
Głównym celem stosowania taśm w dziedzinie fizjoterapii jest reedukacja bólu po urazach, bólu pooperacyjnego i reumatycznego. Tym niemniej w przypadku twarzy cel jest nieco inny, choć osiąga się go w ten sam sposób. Kinesiotaping estetyczny ma bowiem po prostu poprawiać wygląd w obrębie twarzy, skóry i dekoltu. Działa pogodnie jak lifting, aczkolwiek zupełnie nie jest inwazyjny. Prawidłowe użycie taśm gwarantuje:
– zapobieganie zmarszczkom mimicznym;
– redukcję istniejących już zmarszczek;
– wymodelowanie linii żuchwy oraz kości policzkowych;
– regenerację głębokich tkanek;
– rozluźnienie mięśni w obrębie twarzy;
– zwiększenie elastyczności i jędrności skóry;
– wygładzenie skóry;
– redukcję napięcia mięśniowego żwaczy, a – co za tym idzie – relaks, ponieważ mięśnie te napinają się wskutek negatywnych emocji i stresu, co z kolei powoduje bruksizm;
– zmniejszenie widoczności blizn;
– eliminację toksyn z tkanek;
– dotlenienie i odżywienie tkanek.;
– redukcję obrzęków i zastojów limfy;
– eliminację bruzd nosowych.
Jak wygląda taping w gabinecie? Jak wykonać kinesiotaping estetyczny w domu?
Technika tapingu jest generalnie podobna zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. Na początku należy odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Przed samym tapingiem należy unikać silnych substancji, takich jak kwasy czy retinol, ponieważ wówczas może pojawić się reakcja alergiczna, kiedy dojdzie do kontaktu z klejem. Poza tym konieczne jest dokładne oczyszczenie i osuszenie twarzy. Jeśli nakładamy krem to musi być on lekki i zaaplikowany przynajmniej kilka minut przez tapingiem, by zdążył się wchłonąć.
Następnie można przejść do oklejania. Przyklej plastry na czoło, w okolicach oczu, policzków, nosa, podbródka oraz na szyi. Taśmy te nosi się przez kilka godzin – z reguły od sześciu do ośmiu.
Jak pielęgnować skórę po tapingu? Przede wszystkim w celu ich zdjęcia trzeba namoczyć je wodą i zrolować. Absolutnie unika się szarpania i zrywania na siłę, ponieważ to może uszkodzić wrażliwą skórę twarzy. Po zdjęciu plastrów pielęgnacja w zasadzie może wyglądać tak, jak zwykle, aczkolwiek warto pamiętać o silnym nawilżeniu i odżywieniu, na przykład kremem z ceramidami. Na co dzień warto też stosować masaż, by dodatkowo ujędrnić skórę i zwiększyć rezultaty tapingu.