Zdrowa opalenizna sprawia, że skóra wydaje się bardziej promienna i podkreśla rysy twarzy. Jednak uzyskanie równomiernej opalenizny nie jest łatwym zadaniem. Wystarczy, że spędzisz na dworze pewną chwilę, by później odnaleźć na ciele szachownicę. Odbite na stopach sandałki czy jasne miejsca tam, gdzie wcześniej była koszulka, nie prezentują się zbyt dobrze. Jest jednak pewien sposób, aby zredukować ostre linie, bez rezygnowania z przyciemnionej karnacji. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyrównać opaleniznę za pomocą prostej, a w dodatku całkiem przyjemnej pielęgnacji. Do dzieła!

Jak wyrównać opaleniznę?

Chcesz wyrównać koloryt skóry po nieudanym opalaniu? Potrzebne będą następujące produkty, z których przygotujesz domowy peeling:

  • pół szklanki zmielonej kawy (możesz też wykorzystać fusy, ale muszą być świeże);
  • 4 łyżki dobrej jakości miodu;
  • 2 łyżki oliwy z oliwek lub upłynnionego oleju kokosowego.

Wszystkie składniki wymieszaj w ceramicznej miseczce, a następnie przygotuj sobie kąpiel. Podczas kąpieli wetrzyj przygotowaną mieszankę w całe ciało. Postaraj się wolno wykonywać taki peeling, ponieważ dzięki temu dokładnie złuszczysz naskórek i odżywisz skórę. Pozostaw produkty na skórze przez kilka minut – im dłużej, tym lepiej. Po tym czasie dokładnie spłucz peeling. Po takiej pielęgnacji skóra może być jeszcze lekko tłusta. Jeśli ci to nie odpowiada, możesz ponownie umyć ciało żelem pod prysznic lub delikatnym mydłem.

Jak wyrównać opaleniznę samoopalaczem?

Kolejny krok redukowania nierówności po opalaniu to zastosowanie samoopalacza. Trzeba go jednak użyć po uprzednim wykonaniu wcześniej opisanego peelingu. Aby równomiernie i dokładnie rozprowadzić kosmetyk brązujący, najpierw warto nałożyć klasyczny balsam. Dzięki temu skóra będzie już odpowiednio gładka i łatwiej będzie ci uniknąć plam. Pamiętaj jednak, że balsamy brązujące należy nakładać bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego miejsca na ciele. Uważaj też, by nie pozostawić produktu w nadmiarze na skórze, ponieważ tak właśnie powstają pomarańczowe plamy. Samoopalacz najlepiej nakładać przed pójściem spać. Dzięki temu nie zabrudzisz nim swoich ubrań.

Estetyczna opalenizna przez długi czas

Zadaniem peelingu jest złuszczenie naskórka, dzięki czemu granice pomiędzy jasną i ciemną skórą po opalaniu się zacierają. Oprócz tego kosmetyk świetnie przygotowuje skórę pod samoopalacz, który to delikatnie zabarwia skórę na brązowo i wyrównuje jej koloryt. Dopełnieniem takiej pielęgnacji jest regularne nawilżanie skóry, dzięki czemu nie tylko będzie gładka i odżywiona, ale również pozwoli zachować opaleniznę na dłużej. W tym celu możesz nakładać na skórę delikatny balsam, a za jakiś czas ponownie wykonać peeling i po raz kolejny zastosować samoopalacz.

Jak wyrównać opaleniznę po samoopalaczu?

Niedokładnie nałożony na skórę samoopalacz może sprawić, że pojawią się na niej bardzo nieestetyczne plamy. Jak zredukować opaleniznę po balsamie brązującym? Z pomocą przychodzą domowe sposoby. Pierwszym z nich jest oczywiście peeling, czyli złuszczanie wyraźnie ciemniejszego naskórka. Niestety jednak ten sposób nie zawsze przynosi zadowalające efekty i czasem trzeba go uzupełnić. Jeśli więc mimo wykonania gruboziarnistego peelingu, na twoim ciele nadal znajdują się plamy po samoopalaczu, możesz spróbować je usunąć. W tym celu potrzebny będzie sok z cytryny. Wyciśnij owoc do ceramicznej miseczki i zanurz w soku wacik kosmetyczny. Następnie delikatnie potrzyj nim plamy, do momentu aż staną się jaśniejsze. W kolejnym kroku umyj skórę wodą, aby się nie kleiła.

Zobacz też:
Soda oczyszczona na swędzenie skóry – domowe sposoby na świąd

Co zrobić, by uniknąć nierównej opalenizny?

Jest też kilka sposobów na to by uniknąć nierównej opalenizny i warto je stosować. Przede wszystkim najlepiej regularnie złuszczać naskórek, ponieważ dzięki temu słońce opala skórę bardziej równomiernie. W przypadku kąpieli słonecznych należy oczywiście stosować kremy z filtrem SPF. Jeżeli opalasz się na kocu, staraj się cały czas zmieniać pozycję, aby nie okazało się, że przód ciała jest o wiele bardziej opalony niż plecy. Z kolei jeśli wykonujesz jakieś czynności w ogródku, zadbaj o odpowiedni strój, jeśli oczywiście masz taką możliwość. Gdy jest ciepło, zamień T-shirt na koszulkę na ramiączkach. Wybierz cienkie japonki zamiast sandałków. To proste triki, dzięki którym twoje ciało będzie opalone równomiernie i nie będzie potrzeby go rozjaśniać. Podczas korzystania z solarium zwykle nie ma ryzyka nierównomiernej opalenizny. Trzeba jednak pamiętać, że takie opalanie wymaga rozwagi i w nadmiarze może być szkodliwe.

Równomierna opalenizna po samoopalaczu

Jak uniknąć nierównej opalenizny po samoopalaczu? Jest na to kilka trików, które musisz sprawdzić! Przede wszystkim przed zastosowaniem balsamu brązującego również należy wykonać peeling. Po kąpieli warto nałożyć klasyczny balsam nawilżający, a dopiero później samoopalacz, ponieważ dzięki temu będzie można go łatwo rozprowadzić. Kolejny trik to odpowiednia ilość balsamu brązującego. Jeśli nałożysz go za dużo, mogą pojawić się plamy. Lepiej więc zastosować nieco mniejszą ilość, a w kolejnych dniach powtórzyć pielęgnację. Po nałożeniu samoopalacza należy dokładnie umyć ręce. W przeciwnym razie przestrzenie między palcami będą intensywnie pomarańczowe. Ostatnia, ale najważniejsza rada to oczywiście odpowiedni balsam brązujący. Drogeryjne półki uginają się pod ciężarem tego typu produktów, jednak nie wszystkie gwarantują naturalną opaleniznę. Dlatego, zanim wybierzesz konkretny kosmetyk, koniecznie sprawdź opinie innych użytkowniczek lub poradź się obsługi w sklepie. Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2022