Jak poradzić sobie z łysieniem – poradnik

Posiadanie gęstych włosów jest możliwe nawet po pięćdziesiątce! Jeśli jednak genetyka nie jest Twoim sprzymierzeńcem, możesz w różnym wieku doświadczać utraty włosów. Łysienie może przebiegać różnie u różnych osób. Jeśli zawczasu chcesz zrobić wszystko, aby zapobiec często trudnym skutkom łysienia, już dziś możesz podjąć odpowiednie kroki, aby utrzymać włosy w świetnej kondycji.

Jak poradzić sobie z łysieniem – poradnik

Aby zapobiec wypadaniu włosów, ważne jest, aby zrozumieć, co może powodować taki stan. W tym artykule wyjaśnimy Tobie niezbędne podstawy oraz pomożemy Ci zrozumieć wszystkie dostępne opcje zapobiegania wypadaniu włosów.

Cykl życia włosów

Pod skórą głowy znajdują się mieszki włosowe. Mieszki włosowe to niewielka grupa komórek, w której rosną włosy. Cykl życia włosów składa się z 3 faz:

Anagen – faza wzrostu

Katagen – faza pośrednia

Telogen – faza wypadania

Szacuje się, że włosy rosną o niewiele ponad centymetr w 30 dni. Cykl ten kończy się od 2 do 6 lat, zanim włosy zaczną wypadać. Jednakże codzienne wypadanie włosów jest całkowicie naturalne. Problem zaczyna się, gdy wypada nam więcej włosów, niż rośnie nowych.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów są dobrze znane. Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczać łysienia czy przerzedzania włosów na różnym etapie swojego życia. Poniżej przedstawiamy te, które w szczególności powinieneś znać i być ich świadomy.

  1. Zmiany hormonalne

Jedną z głównych przyczyn wypadania włosów jest konwersja testosteronu do DHT lub dihydrotestosteronu. Kiedy nastąpi ten proces, mieszki włosowe stają się słabsze, co może prowadzić do zmniejszenia produkcji nowych włosów. W rezultacie mieszki włosowe całkowicie przestają wytwarzać włosy.

  1. Genetyka

Łysienie jest dziedziczne. Jeśli w Twojej rodziny występowało łysienie, masz większą szansę na pojawienie się problemu z wypadaniem włosów. Ze wszystkich przyczyn związanych z wypadaniem włosów ta niestety jest nie do uniknięcia.

  1. Leczenie poważnych chorób

Poddawanie się chemioterapii czy radioterapii może powodować wypadanie włosów. Po takich zabiegach włosów jednak odrastają, więc można rozpatrywać tę kwestię jako tymczasową, jeśli tylko nie występują inne problemy.

Istnieje też kilka rodzajów leków, które mogą sprawić, że wypadanie włosów stanie się intensywniejsze. Należą do nich leki na depresję, nadciśnienie czy tarczycę.

  1. Problemy zdrowotne
Zobacz też:
Wypadanie włosów na wiosnę – co powoduje wiosenną nadmierną utratę włosów?

Problemy zdrowotne, a zwłaszcza przewlekłe choroby mogą powodować łysienie. Może to obejmować przedłużające się infekcje, zaburzenia tarczycy, choroby skóry czy cukrzycę. Głównym problemem wtedy jest układ odpornościowy, który jest osłabiony, co może prowadzić do stresu, który z kolei może powodować wypadanie włosów.

Rodzaje wypadania włosów

Rodzaje wypadania włosów

Istnieje kilka różnych rodzajów wypadania włosów. Aby móc rozpoznać problem, który nas spotyka, należy potrafić określić rodzaje wypadania włosów.

  1. Łysienie androgenowe

Główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Ten rodzaj wypadania włosów jest w dużej mierze spowodowany genetyką. Większość mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe traci znaczną ilość włosów wokół głowy, rozpoczynając od czoła.

  1. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate może występować, gdy dana osoba cierpi na zaburzenie autoimmunologiczne. Może to prowadzić do zintensyfikowania łysienia. Ten rodzaj łysienia występuje, gdy skóra głowy doświadcza różnych urazów. Może to obejmować oparzenia, infekcje bakteryjne lub grzybicze.

  1. Łysienie telogenowe

Gdy włosy osiągną ostatnią fazę cyklu, są określane jako telogen. Występuje, gdy nadmierne wypadanie włosów nie pozwala mieszkom włosowym nadążyć za wzrostem.

Mikropigmentacja – znów poczuj się pewnie w swojej skórze!

Mikropigmentacja skóry głowy - zabieg eliminujący problem łysienia

Jeśli twoje włosy są przerzedzone, cierpisz na wypadanie włosów lub doświadczasz łysienia, mikropigmentacja skóry głowy może pomóc ci znów poczuć się świetnie. Mikropigmentacja to zabieg makijażu permanentnego skóry głowy, którego efekty widać natychmiast i utrzymują się przez długi czas. Zabieg SMP jest przy tym bezpieczny, komfortowy i wygodny dla pacjentów.



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: