Rodzaje oparzeń
Do najczęstszych oparzeń należą te termiczne, czyli powstałe na skutek działania na skórę wysokiej temperatury. Ich przyczyną może być gorąca woda, olej lub para. Oprócz oparzeń termicznych zdarzają się także te związane z działaniem na skórę żrącej substancji chemicznej, np. kwasu, będące skutkiem promieniowania, czyli radiacji, w tym oparzenia słoneczne spowodowane zbyt intensywnym działaniem na skórę promieniowania UV oraz poparzenia elektryczne, spowodowane porażeniem prądem. Uszkodzenia skóry związane z oparzeniem stopniuje się według następującej skali:
- Oparzenia I stopnia – uszkodzenie dotyczy jedynie naskórka, który boli, jest zaczerwieniony i łuszczy się. Takie oparzenia nie są niebezpieczne i zazwyczaj goją się samoistnie nie pozostawiając widocznych blizn.
- Oparzenia II stopnia – mogą dotyczyć naskórka i powierzchniowej warstwy skóry właściwej lub sięgać do głębszych warstw skóry właściwej. W pierwszym przypadku pojawia się rumień (zaczerwienie), mogą też pojawić się bąble wypełnione płynem surowiczym. Po zagojeniu się oparzenia skóra w tym miejscu może być przebarwiona, może też pojawić się niewielka blizna. Jeśli oparzenie II stopnia sięga głębszych warstw skóry właściwej, także pojawiają się bąble, ale rana jest bardziej sucha i goi się dłużej, pozostawiając widoczną bliznę. Oparzenia tego typu paradoksalnie bolą mniej niż te mniej poważne, ponieważ uszkodzone zostają w danym miejscu także nerwy.
- Oparzenia III stopnia – dotyczą zarówno skóry właściwej, jak i naczyń krwionośnych, nerwów oraz podskórnej tkanki tłuszczowej. Uszkodzenie nerwów sprawia, że ból jest słabo odczuwany, ale skóra obumiera, robi się twarda i woskowa, a oparzenie pozostawia trwałe blizny. Mogą tworzyć się przykurcze, które wymagają rehabilitacji i blizny przerostowe. Oparzenia III stopnia zazwyczaj wymagają interwencji chirurgicznej.
- Oparzenia IV stopnia – tak zwane oparzenia katastroficzne, kiedy dochodzi do uszkodzenia nie tylko skóry i nerwów, ale także kości.
Jak dbać o blizny po oparzeniach?
Oparzenia goją się w różnym czasie, zależnie od ich rodzaju, lokalizacji oraz ogólnej kondycji organizmu pacjenta. W przypadku poważniejszych oparzeń II i III stopnia, leczenie może obejmować nawet przeszczep skóry. Niezależnie od tego gdzie umiejscowiona jest blizna po oparzeniu i jak jest rozległa, zabiegi pielęgnacyjne warto rozpocząć jak najwcześniej, gdy tylko zagoi się rana, tak by nie doszło do zrostów i bolesnych przykurczów, a blizna była jak najmniej widoczna. W celu zapewnienia uszkodzonej skórze optymalnych warunków do regeneracji można stosować plastry silikonowe na na blizny po oparzeniach Sutricon. Sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku, gdy blizna ma większą powierzchnię oraz na blizny na nieruchomych powierzchniach ciała. Zapewniają one skórze odpowiedni poziom nawilżenia, chronią ranę i stymulują procesy naprawcze regulując produkcję kolagenu. Plastry silikonowe oprócz aspektów wizualnych czyli rozjaśnienie, wygładzenie blizny czy jej zmniejszenie mają za zadanie zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane z posiadaniem blizny tak jakie ból, uczucie ciągnięcia, swędzenia. Dobrym wyborem w przypadku oparzeń jest także spray Sutricon Q z kwercetyną. To innowacyjny silikonowy opatrunek w sprayu, który można stosować na blizny o dużych powierzchniach, przy rozległych oparzeniach i w miejscach szczególnie wrażliwych na dotyk czy trudno dostępnych. Sutricon Q sprawdzi się także po peelingach chemicznych i zabiegach z użyciem lasera. Tworzy na skórze warstwę ochronną, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, zmniejsza napięcie i swędzenie blizny oraz rozjaśnia je i uelastycznia.