Proces siwienia włosów wcześniej lub później dotyka wszystkich. Uznawany jest za jedną z oznak procesu starzenia się organizmu. Pierwsze kosmyki mogą zmienić swój kolor na srebrny już u młodych osób – w okolicach 30 roku życia, chociaż obecnie coraz częściej zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zauważa się przedwczesne siwienie. Wyróżnić można kilka przyczyn, które są odpowiedzialne za ten stan. Zdaniem naukowców mogą to być zarówno geny, jak i styl życia czy stres oksydacyjny. Poznaj dodatkowe informacje na temat oraz sprawdź, jak cofnąć siwienie włosów.
Pierwsze siwe włosy – zrozumienie mechanizmu siwienia
Za produkcje naturalnego koloru włosów odpowiada melanina – czyli komórki barwnikowe znajdujące się w korzeniach włosów. Bezpośrednią przyczyną, przez którą kosmyki zmieniły kolor, jest stopniowe zanikanie aktywności melanocytów. Włosy, które pozbawione są większych ilości barwnika, stopniowo stają się coraz jaśniejsze. Pod wpływem wieku lub innych czynników wytwarzanie melaminy zostaje wstrzymane, a w obrębie mieszków włosowych dochodzi do nadmiernej produkcji nadtlenku wodoru. Siwienie włosów, czyli utrata pigmentu zależna jest też od odcienia i rodzaju włosów.
Jak cofnąć siwienie włosów?
Jeżeli w stosunkowo młodym wieku na twojej głowie zaczęły pojawiać się pierwsze siwe włosy, z pewnością zastanawiasz się, co jest przyczyną takiego stanu oraz jak cofnąć siwienie włosów. Naukowcy twierdzą, że proces ten uwarunkowany jest genetycznie – jeżeli u rodziców siwe włosy pojawiły się wcześnie, dzieci mogą zaobserwować to zjawisko również u siebie. W przypadku rasy kaukaskiej proces ten rozpoczyna się już nawet w wieku 25 lat. Na barwę włosów wpływają też choroby m.in. depresja, nadczynność tarczycy lub anemia. Jak zamaskować siwe włosy? Dużo światła na ten temat rzucają najnowsze badania.
Naukowcy znaleźli prosty sposób na siwe włosy
Najnowsze badania prowadzone przez M. Picard w Columbia University wskazują na kolejną ważną przyczynę łysienia. Według eksperymentu naukowcy za proces siwienia odpowiedzialne są głównie czynniki stresogenne. Szczególną uwagę przykuwają dwukolorowe kosmyki na głowie, które były pokryte siwizną tylko w pewnym stopniu – jak się okazało, siwe włosy pojawiają się wtedy, gdy w życiu wydarzyło się coś wyjątkowo stresującego. Nic dziwnego, że z powodu przewlekłego napięcia pogarsza się zarówno samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. A więc jak cofnąć siwienie włosów? Przede wszystkim postawić na relaks oraz ograniczyć stres w życiu.
Czy można cofnąć proces siwienia?
Na portalach internetowych można znaleźć wiele różnych metod walki z siwymi włosami. Czy to możliwe, aby odwrócić proces siwienia, tak aby kosmyki odzyskały swój naturalny kolor? Do tej pory uważało się, nie, okazuje się, jednak że nowatorskie technologie mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Naukowcy przeprowadzający wyżej wymieniony eksperyment zauważyli, że u niektórych uczestników badania włosy przynajmniej częściowo odzyskały swój dawny kolor – głównie, gdy zmniejszyli oni ilość stresujących sytuacji w życiu. Repigmentacja włosów jest jak najbardziej możliwa po przerwaniu leczenia agresywnymi lekami lub w momencie zatrzymania epizodów chorób neurologicznych.
Jak odzyskać pierwotny kolor włosów?
Istnieje szansa, że w przyszłości naukowcy odkryją skuteczną metodę, która pomoże siwym włosom powrócić do swojej naturalnej barwy. Włosy wciąż znajdują się w centrum ich badań naukowych. Obecnie jednak wiadomo, ze warto trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych, porzucić używki oraz dbać o swój komfort psychiczny – od czasu do czasu dobrze jest przypomnieć sobie miłe chwile spędzone z bliskimi lub znaleźć inny sposób na relaks. Ponadto, w dalszym ciągu najskuteczniejszym sposobem maskowania siwych włosów i tym samym odzyskania komfortu psychicznego jest ich farbowanie.
Zastanawiasz się, jak cofnąć siwienie włosów? Jak widać, to proces bardzo złożony, zależny od stresu oraz wielu innych czynników. W niektórych rzadkich sytuacjach włosy mogą odzyskać kolor, który straciły. Kolejne eksperymenty medyczne z pewnością przybliżą nam ten temat.