Decyl Glucoside to nic innego jak glukozyd decylowy. Składnik ten jest znany przede wszystkim miłośnikom naturalnej pielęgnacji. Może być stosowany w preparatach oznaczonych certyfikatem Ecocert.
Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne, substancja ta ma charakter niejonowego środka powierzchniowo czynnego. Z reguły pełni rolę naturalnego detergentu. To ciecz o lekko żółtym zabarwieniu.
Decyl Glucoside – działanie składnika kosmetyków
Glukozyd decylowy ma właściwości, które wpływają na jego użytek w kosmetykach. Substancja ta:
- pełni rolę emulgatora – pomaga tworzyć emulsje, czyli takie formacje, w których dochodzi do zmieszania roztworu wodnego z olejowym. Dba o ich odpowiednią formę przez cały okres stosowania;
- działa delikatnie oczyszczająco, jest detergentem;
- nie narusza ochronnej warstwy lipidowej skóry;
- dobrze współpracuje z innymi detergentami zawartymi w danym produkcie myjącym, zmniejszając przy tym ich działanie drażniące. Jest dobrze tolerowany przez skórę i nie powoduje podrażnień;
- zwiększa jakość piany, która staje się bardziej stabilna;
- wpływa na lepkość kosmetyków, zwiększając ją.
Decyl Glucoside – zastosowanie w kosmetykach
Substancja ta jest często spotykana w preparatach pielęgnacyjnych i stosowana w kosmetykach myjących. Zawierają ją:
- szampony;
- mydła w płynie;
- żele pod prysznic;
- preparaty do mycia ciała;
- płyny do higieny intymnej;
- płyny do kąpieli;
- produkty do pielęgnacji twarzy;
- balsamy do ciała;
- kremy do stóp oraz dłoni;
- żele do mycia twarzy;
- płyny i mleczka do demakijażu;
- preparaty do koloryzacji włosów;
- kosmetyki do makijażu;
- płyny micelarne;
- szampony oraz preparaty do mycia i pielęgnacji skóry dziecięcej.
Decyl Glucoside – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Glukozyd decylowy w kosmetykach należy on do związków bezpiecznych. Może być jednak stosowany w odpowiednich stężeniach:
- w produktach do spłukiwania – 0,3-33%,
- w produktach bez spłukiwania – 0,002-2%.
Nie wykazuje on działania drażniącego, nie jest potencjalnym alergenem. Może być używany przez kobiety w okresie ciąży oraz dodawany do kosmetyków dla najmłodszych.
W związku z tym, że glukozyd decylowy zwiększa drogę przenikania innych składników, które nie zawsze są bezpieczne w takiej formie, producenci muszą się mieć na baczności. Takie związki aktywne mogą bowiem podrażniać skórę i powodować alergie, zwłaszcza jeśli nie są przebadane pod kątem przenikania.
Glukozyd decylowy – naturalny czy syntetyczny?
Glukozyd decylowy pozyskuje się z alkoholi tłuszczowych, pochodzących z oleju kokosowego oraz z glukozy. Ta ostatnia najczęściej bierze się z kukurydzy. Wszelkich szczegółowych informacji na ten temat zawsze należy zaczerpnąć bezpośrednio u producenta danego produktu.
Glukozyd – wpływ na środowisko
Glukozyd decylowy jest bezpieczny dla naszej planety. Badania sugerują, że jest łatwo biodegradowalny. Nie zagraża wodom oraz glebom, do których mógłby się przedostać. Fakt ten został doceniony przez konsumentów dbających o ekologię.
Decyl Glucoside – czy jest wegański?
Substancja ta jest w 100% wegańska. Pochodzi z oleju kokosowego oraz kukurydzy, czyli z roślin. Nie zawiera w sobie związków odzwierzęcych, a jej pozyskiwanie jest zgodne z etyką wegan.
Decyl Glucoside – ciekawostki
Obecność glukozydu decylowego w produktach myjących jest dobrą alternatywą dla silnie drażniących substancji powierzchniowo czynnych. W kosmetykach dostępnych w drogeriach na szeroką skalę stosuje się SLS i tym podobne związki. Dobranie odpowiedniego detergentu jest bardzo ważne w codziennej pielęgnacji. Zbyt silny będzie działał niekorzystnie na skórę, zmywając z niej ochronną warstwę lipidową. Skład kosmetyków zawsze warto sprawdzać, czytając zunifikowane etykiety INCI na opakowaniach.
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/decyl-glucoside
https://incibeauty.com/en/ingredients/8027-decyl-glucoside