Mówi się, że zioła to dary natury. Nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z ich wsparcia, kiedy pojawiają się u nich dolegliwości zdrowotne. Dzięki nim można poprawić kondycję skóry, paznokci i włosów. Podpowiadamy, jak zioła działają na włosy i które z nich najlepiej sprawdzą się w tym celu.
Zioła na włosy – co zawierają?
Oznaką niedoboru składników odżywczych w organizmie mogą być słabe włosy i paznokcie oraz problemy z cerą. Zastanawiasz się, czy zioła rzeczywiście działają na włosy? Jak wiadomo, zawierają one wiele witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrej kondycji włosów. Ponadto poszczególne właściwości ziół sprawiają, że mogą być pomocne w czasie walki z łupieżem czy przetłuszczaniem się włosów. Do najcenniejszych witamin i minerałów na włosy, które znaleźć można w ziołach zaliczamy:
- witaminę A;
- witaminy z grupy B;
- witaminę C;
- witaminę E;
- krzem;
- siarkę;
- selen;
- cynk;
- wapń;
- miedź.
Jakie zioła na włosy?
Aby maksymalnie skorzystać z dobroczynnego działania ziół na włosy, najlepiej wybierać rośliny, których działanie będzie ukierunkowane na cel, jaki pragniemy osiągnąć.
Zioła na wzmocnienie włosów
Jeśli chcesz zaradzić cienkim, zniszczonym kosmkom, z pewnością zainteresują cię zioła pogrubiające włosy. Należą do nich:
- pokrzywa;
- rozmaryn;
- mięta pieprzowa;
- lawenda;
- skrzyp polny;
- aloes;
- zielona herbata.
Zioła na porost włosów
Zastanawiasz się, co pić na porost włosów? Poniżej przedstawiamy listę ziół, które pobudzają je do wzrostu:
- pokrzywa;
- skrzyp polny;
- rozmaryn;
- czerwona koniczyna;
- mniszek lekarski.
Powyższe zioła na porost włosów nadają się zarówno do picia, jak i do płukania.
Zioła na rzadkie włosy
Często słyszy się, że rzadkie włosy wynikają z predyspozycji genetycznych, tymczasem pewne zioła mogą zmienić ten stan rzeczy. Poniższe rośliny zadziałają pogrubiająco na obecne już włosy i pobudzą wzrost „baby hair”:
- pokrzywa;
- skrzyp polny;
- łopian;
- kozieradka;
- arnika.
Zioła na wypadanie włosów
Przerzedzająca się fryzura może być bardzo niepokojąca. Obserwując takie zjawisko, najlepiej reagować od razu. Pomocna może okazać się herbata na wypadanie włosów lub regularne płukanki z takich ziół, jak:
- rozmaryn;
- pokrzywa;
- skrzyp polny;
- hibiskus;
- szałwia;
- bazylia.
Zioła na przetłuszczające się włosy
Okazuje się, że niektóre zioła do włosów mogą być pomocne w walce z ich przetłuszczaniem się. Najlepiej sprawdzą się one w roli płukanki. Do ziół o takich właściwościach zaliczamy:
- szałwię lekarską;
- pokrzywę;
- lawendę;
- miętę pieprzową;
- rozmaryn;
- łopian.
Zioła na łupież
Jeśli zmagasz się z łupieżem, efekty wykonywania regularnej płukanki z poniższych ziół cię zachwycą:
- rozmaryn;
- pietruszka;
- szałwia;
- tymianek;
- goździki;
- pokrzywa;
- rumianek.
Jak stosować zioła na włosy?
Okazuje się, że zioła na włosy możesz stosować na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to picie herbat ziołowych oraz płukanie włosów naparem z ziół.
Zioła na włosy do picia
Wymienione powyżej zioła na włosy możesz zakupić w sklepach zielarskich. Jak przygotować z nich herbatę? Wystarczy postępować według zaleceń producenta produktu. Znajdziesz tam informacje dotyczące ilości ziół potrzebnych do sporządzenia naparu i czasu parzenia. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo istotne, gdyż poszczególne rośliny różnią się między sobą sposobem przygotowania. W sklepach zielarskich dostępna jest także herbata na porost włosów. Jest to mieszanka kilku ziół, które mają dobroczynne działanie nie tylko na same włosy, ale również paznokcie.
Jak zrobić ziołową płukankę na włosy?
Wsyp do garnka dwie łyżki suszu wybranego przez ciebie zioła i zalej wrzątkiem (około pół litra). Przykryj garnek i pozostaw napar pod przykryciem na tyle minut, ile wskazuje producent jako czas parzenia. Następnie przecedź napar i pozostaw do przestudzenia. Wykorzystaj go do ostatniego płukania po umyciu włosów. Nie spłukuj włosów ponownie.
Bezpieczne stosowanie ziół na włosy
Mimo że stosowanie ziół na włosy może przynosić naprawdę spektakularne efekty, nie powinno się ich spożywać przez cały czas. Najlepiej robić sobie przerwy. Jeśli więc pijesz herbatę na włosy już od kilku tygodni, zrób sobie przerwę na kolejny miesiąc, zmieniając zioła lub po prostu przestań je w tym czasie pić. Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo stosowania ziół. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące oraz alergicy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, sprawdź, czy dany preparat będzie dla ciebie bezpieczny. Gdy zmagasz się z jakąś dolegliwością, sprawdź, czy nie koliduje ona z wybranymi przez ciebie ziołami na włosy.
Naturalne farbowanie włosów za pomocą ziół
Okazuje się, że zioła mają wpływ nie tylko na kondycję włosów, ale również ich kolor. Jeśli więc zależy ci na delikatnym przyciemnieniu lub rozjaśnieniu fryzury, poniższe rośliny mogą ci się przydać. Aby lekko ufarbować włosy za pomocą ziół, trzeba stosować je jako płukanki.
Zioła rozjaśniające włosy
Zioła, które przy regularnym stosowaniu sprawią, że twoje włosy staną się jaśniejsze, to:
- rumianek;
- rzewień;
- lipa;
- jaśmin;
- malwa;
- nagietek;
- chaber;
- piołun.
Zioła przyciemniające włosy
Jeśli jesteś brunetką lub szatynką i chcesz wydobyć głębię swojego koloru, płukanki z tych ziół mogą być pomocne:
- szałwia;
- rozmaryn;
- czarna herbata;
- kawa;
- kora dębu;
- orzech włoski.
Zioła na włosy – efekty
Decydując się na jakąkolwiek kurację na włosy, oczekujemy najczęściej bardzo szybkich efektów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście działanie ziół na włosy jest bardzo imponujące, jednak pierwsze efekty widać dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Z pewnością jednak grube, gęste, zdrowe i błyszczące włosy to coś, na co warto trochę poczekać.
Zioła na włosy – kompleksowe odżywienie
Ze względu na to, że każde z ziół zawiera inne witaminy i minerały, najlepiej stosować je naprzemiennie. Na przykład jeśli przez kilka tygodni stosujesz płukanki z pokrzywy, kolejną kurację wykonaj ze skrzyp polnego. Pomiędzy kolejnymi kuracjami zrób sobie przynajmniej dwa tygodnie przerwy. Możesz również stworzyć swoją własną płukankę do włosów, mieszając ze sobą kilka ziół wykazujących te właściwości, na których najbardziej ci zależy.
Zioła na włosy to jeden z najbardziej skutecznych sposobów ich regeneracji i przyspieszenia wzrostu. Z dobroczynnych właściwości ziół korzysta również większa część przemysłu kosmetycznego. Warto jednak pamiętać o tym, aby ziołowa kuracja była bezpieczna. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania i przestrzeganie czasu stosowania. Bardzo istotną zaletą wprowadzenia ziół do pielęgnacji jest oczywiście możliwość stosowania ich jako napary do picia, a także w postaci płukanek.