Wosk do brwi kojarzy ci się z depilacją niechcianych włosków? Nic z tych rzeczy, wosk w kredce to produkt zupełnie innego rodzaju. Stanowi połączenie produktu do pielęgnacji i stylizacji, którego zwolenniczki rekrutują się zwłaszcza spośród kobiet lubiących naturalny makijaż. To uniwersalny kosmetyk, który może służyć jedynie do uzupełnienia makijażu brwi, jako ostateczny szlif dodający połysku, lub do wykonania go w całości.

Wosk na brwi – alternatywa dla kredek i tuszów

Wosk na brwi – alternatywa dla kredek i tuszów

Potargane brwi mogą zepsuć nawet najstaranniej wykonany make-up, ich stylizacja nie należy jednak do łatwych. Grube włoski bywają trudne do ujarzmienia, rzadkie natomiast ciężko wypełnić tak, by uzyskać naturalny efekt. Co więcej, nieodpowiedni kształt brwi może zakłócić harmonię rysów twarzy. Nie pomagają niestety pozorni sojusznicy, czyli produkty do stylizacji – kredki i cienie. Zwłaszcza aplikowane niewprawną ręką, mogą nadać brwiom ciężki, niekiedy wręcz karykaturalny wygląd. Samodzielna depilacja pęsetą i nakładanie henny nastręcza trudności, powierzanie tego zabiegu profesjonalistom oznacza natomiast regularne wizyty w salonie kosmetycznym, co wymaga czasu i pieniędzy.

Receptą na te problemy jest wosk do brwi, który nie tylko nadaje brwiom pożądany kształt i przez wiele godzin utrzymuje odstające włoski w ryzach, ale też dodaje im naturalnego, zdrowego połysku. Pomaga również uniknąć częstego błędu makijażowego, jakim jest dążenie do przesadnej perfekcji – wiele pań próbuje nadać brwiom absolutnie idealny wygląd, co skutkuje efektem lalki. Znacznie lepiej prezentują się włoski nieco niesforne – owszem, niepozostawione same sobie, ale wystylizowane tak, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. 

W drogeriach dostępne są woski bezbarwne, nadające jedynie połysk, oraz kolorowe – te drugie występują w trzech odcieniach odpowiednich dla trzech typów urody: blondynek, brunetek i szatynek. Często mają postać kredki, na której jednym końcu znajduje się bezbarwny wosk, na drugim natomiast – kolorowa kredka. Mogą to być także kredki o woskowej formule – zazwyczaj wykręcane, co zwiększa wygodę aplikacji i nie wymaga używania temperówki, bądź zestawy zawierające kolorowe cienie oraz bezbarwny wosk. W tym ostatnim przypadku producenci zazwyczaj oferują szeroką paletę kolorów, od subtelnych szarości i brązów, przez rudości, aż do mocnej czerni.

Wosk do brwi – jaki wybrać?

Wosk do brwi – jaki wybrać?

Metod używania wosku do brwi jest wiele, a wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych przyzwyczajeń oraz efektu, który chce się osiągnąć. Oczywisty jest jedynie sposób aplikacji kredek o woskowej formule. Można: 

  • zmieszać cień z woskiem i w takiej formie nałożyć na brwi, 
  • najpierw zaaplikować cień, a na niego nałożyć wosk 
  • nanieść cień na położony wcześniej wosk. 

Stylizację zawsze należy zaczynać od dokładnego rozczesania swoich brwi szczoteczką. Kolejny krok to obrysowanie brwi i nadanie im kształtu przy pomocy wosku oraz ewentualne wypełnienie ich kolorem. 

Wosk inny niż w formie kredki można nakładać pędzelkiem lub palcami. W tym drugim przypadku warto ogrzać go przez chwilę w dłoni, by stał się łatwiejszy w aplikacji. Używając kredki, należy natomiast pamiętać, by robić to delikatnie, nie przyciskając sztyftu zbyt mocno do skóry. Grozi to złamaniem kredki lub rozmazaniem wosku. Na zakończenie można ponownie przeczesać włoski, nie jest to jednak konieczne. Warto przy tym pamiętać, by nie przesadzać z ilością wosku – użyty w nadmiarze może bowiem zacząć się kruszyć. Zdrowy połysk jest jak najbardziej pożądanym efektem, jeśli jednak brwi błyszczą się nadmiernie, można pokryć je delikatną warstwą pudru. 

Zobacz też:
Ile odrastają brwi? Jak o nie dbać, aby wyglądały ładnie i podkreślały rysy twarzy?

Posiadaczkom grubych włosków w kolorze pasującym do karnacji i odcienia włosów wystarczy wosk bezbarwny. Jedyne, co muszą zrobić, to lekko podkreślić kształt i ułożyć brwi. Dla pań, którym natura poskąpiła włosków lub ich brwi mają mało wyrazisty kolor, lepszym wyborem będą woski barwne, które nie tylko zdyscyplinują włoski, ale także dodadzą im gęstości. Bardzo dobrze wypełniają puste miejsca, nie powodując jednocześnie przerysowanego, sztucznego efektu. Większość dostępnych na rynku wosków jest bardzo trwała – wytrzymuje nawet kilkanaście godzin i nie wymaga ponownej aplikacji.

Wosk na brwi – więcej niż stylizacja

Wosk na brwi ma też najczęściej właściwości pielęgnacyjne – większość produktów tego typu wzbogacona jest o substancje odżywcze: 

W naturalny sposób pielęgnują one brwi i skórę oraz stymulują zdrowy wzrost włosków. To dobre rozwiązanie dla pań, które po chorobie lub chemioterapii borykają się z problemem mocno przerzedzonych brwi. Wosk nie tylko uzupełnia ubytki, ale jednocześnie działa pielęgnująco. 

Wosk na brwi – więcej niż stylizacja

Wosk do brwi to doskonały wybór dla osób żyjących w pośpiechu. Jego aplikacja nie wymaga bowiem wiele czasu. Dla tych pań najlepszym rozwiązaniem będzie wosk do brwi w kredce – nie zajmuje wiele miejsca w kosmetyczce, można go natomiast nałożyć nawet na parkingu w samochodzie, gdy rozkładanie paletek cieni i wosku byłoby kłopotliwe i czasochłonne. Kosmetyk ten przypadnie do gustu także początkującym adeptkom sztuki makijażu. Używając go, trudno popełnić błąd, co niestety jest częste w przypadku kredek do brwi. Debiutantki mogą zacząć od wosku bezbarwnego, by po nabraniu wprawy ewentualnie przejść do produktów kolorowych. 

Produktu tego nie muszą się obawiać wegetarianki i weganki. Wiele firm produkuje wosk zgodnie z zasadą cruelty free, co oznacza, że przy ich powstawaniu nie ucierpiało żadne żywe stworzenie (np. w wyniku testów przeprowadzanych na zwierzętach). Taka informacja jest zawarta na opakowaniu wosku. Produkt ten występuje w każdym przedziale cenowym, znajduje się bowiem w ofercie większości firm kosmetycznych, zarówno luksusowych, jak i z niższej (co nie znaczy, że gorszej) półki – dobrej jakości wosk można kupić już za 10 zł.

Ostatnie miesiące sprawiły, że kobiety ponownie polubiły naturalność – mocny make-up coraz bardziej ustępuje lekkiemu makijażowi, którego prawie nie widać na twarzy. Wosk do brwi idealnie wpisuje się w ten trend – daje niezwykle precyzyjny, ale naturalny efekt. A która kobieta nie chciałaby wyglądać, jakby urodziła się z doskonałymi brwiami?Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2021