Róża to piękny, a jednocześnie drogocenny pod względem substancji odżywczych kwiat. To właśnie dlatego woda różana cieszy się tak ogromną popularnością. Kosmetyk ten powstaje w wyniku destylacji płatków kwiatu. Dzięki temu wszystko, co róża może zaoferować w kwestii pielęgnacji twarzy, włosów i reszty ciała, zostaje szczelnie zamknięte w buteleczce. Czy użycie wody różanej do twarzy lub do włosów to jedyne jej zastosowanie? Sprawdź, jak wiele możesz zyskać dzięki takiemu specyfikowi i w jaki sposób przygotować go samodzielnie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Woda różana (rose water) – właściwości

Woda różana to naturalny, delikatny kosmetyk, który okazuje się niezwykle pomocny w wielu dolegliwościach skórnych i nie tylko. Powstaje jako produkt uboczny przy produkcji olejku różanego.

Łagodzi podrażnienia i działa antyseptycznie

Woda różana wykazuje właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że może być zastosowana na bolesne pryszcze i drobne rany. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze i doskonale sprawdza się w oczyszczaniu skóry na co dzień. Zapobiega też powstawaniu infekcji i nie podrażnia.

Działa antyoksydacyjnie i wspomaga gojenie skóry

Woda różana zawiera antyoksydanty, których rolą jest ochrona komórek skóry przed uszkodzeniem. Działają one również przeciwstarzeniowo.

Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne wody różanej sprawiają również, że niewielkie otarcia, oparzenia, a nawet blizny lepiej się goją i stają się mniej widoczne.

Poprawia nastrój i łagodzi ból głowy

Wodę różaną można czasem pić. Jeśli jednak kupujesz gotowy produkt, sprawdź jego skład. Może on zawierać również inne, nieprzeznaczone do spożycia substancje. Wybieraj więc wyłącznie produkty, które można spożywać. Jak na tym skorzystasz? Woda różana do picia działa antydepresyjnie i uspokajająco. Ma także właściwości przeciwbólowe.Aby złagodzić ból głowy, należy wetrzeć ją w skórę skroni lub przygotować z niej kompres.

Reguluje pH skóry i działa nawilżająco

Woda różana pomaga utrzymać prawidłowe pH skóry, co sprawia, że nie jest ona zbyt tłusta ani przesuszona. W związku z tym nie pojawiają się nowe wypryski.

Właściwości nawilżające produktu pozwalają zaś utrzymać skórę w dobrej kondycji. Staje się ona bardziej jędrna i promienna, a nieestetyczne suche skórki znikają.

Łagodzi stany zapalne skóry głowy i łupież, zmniejsza opuchliznę wokół oczu

Właściwości przeciwzapalne i łagodzące wody różanej sprawdzają się również w przypadku skóry głowy. Z pewnością taka woda przyda się osobom, które mają skłonność do łupieżu. Łagodzi również pieczenie, ból i zaczerwienienie wrażliwej skóry głowy.

Co jeszcze? Ten produkt stanowi prawdziwe wybawienie dla zmęczonej, opuchniętej i przebarwionej skóry wokół oczu. Przywraca jej blask i młody wygląd.

Naturalna woda różana – zastosowanie w kosmetyce

Jak widzisz, woda różana może być stosowana na skórę, włosy oraz doustnie (o ile jest to produkt zdatny do spożycia). Sprawdź, w jaki sposób dokładnie można ją wykorzystywać.

Woda różana do twarzy 

W związku z dobroczynnym działaniem na skórę woda różana na twarz może być stosowana samodzielnie lub jako dodatek do kosmetyków.

Woda różana jako tonik

Aby wykorzystać wodę różaną jako tonik, wystarczy kilka jej kropel nałożyć na wacik kosmetyczny i dokładnie przetrzeć twarz. Dzięki temu skóra zostanie nie tylko oczyszczona, lecz również odżywiona i nawilżona. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne takiego toniku do twarzy pomogą pozbyć się wyprysków.

Krem do twarzy z wodą różaną

Aby wzmocnić działanie nawilżające i odżywcze ulubionego kremu, wystarczy dodać do niego kilka kropel wody różanej i aplikować jak zwykle. Najlepiej jednak przełożyć odrobinę kremu do suchego i czystego pojemniczka, dodać wodę różaną, a po jego zużyciu przygotować nowy.

Kompres z wodą różaną na opuchnięte oczy

Aby przygotować kompres różany na oczy, wystarczy zamoczyć w wodzie różanej dwa waciki i położyć je na kilka minut na zamknięte powieki. Mokre waciki możesz włożyć też na chwilę do lodówki, co przyniesie skórze wokół oczu jeszcze większą ulgę.

Peeling do twarzy z wodą różaną

Łyżeczkę różanej wody możesz również dodać do peelingu, który stosujesz na cerę. Pamiętaj, by dobrze połączyć ze sobą produkty. To sprawia, że cała powierzchnia skóry twarzy skorzysta z dobroczynnych właściwości różanego specyfiku.

Zobacz też:
Olejek miętowy – nie tylko orzeźwienie. Sprawdź, jak go przygotować!

Woda różana w pielęgnacji włosów

Woda różana do włosów wygładza, przywraca im blask i zdrowy wygląd. Z kolei na skórę głowy działa łagodząco, przywraca prawidłowe pH i redukuje pieczenie. 

Maska do włosów z wodą różaną

Aby zrobić bio maskę do włosów z wodą różaną, przygotuj suchy i czysty pojemniczek i umieść w nim potrzebną do jednego użycia ulubioną maskę lub odżywkę. Dodaj do niej łyżkę wody różanej i dokładnie wymieszaj. Nałóż kosmetyk na włosy jak zwykle, a po kilku minutach dokładnie spłucz.

Mgiełka do włosów z wody różanej

Wodę z płatków róży możesz używać bezpośrednio na włosy, aby je odświeżyć i nadać im blasku. W tym celu należy przelać ją do butelki z atomizerem i spryskać włosy z niewielkiej odległości. 

Hydrolat różany

Jeśli wykonujesz olejowanie włosów, wodę różaną możesz zastosować jako bazę pod olej. Tutaj również potrzebna ci będzie butelka z atomizerem. Spryskaj włosy wodą i rozpocznij olejowanie. W ten sposób składniki odżywcze i nawilżające wnikną w głąb włosa, a olej zapobiegnie ich utracie.

Woda różana do ciała

Ze względu na szeroki zakres właściwości wody różanej może być ona stosowana nie tylko na skórę twarzy, lecz także do ciała.

Mgiełka do ciała z wodą różaną

Butelka z atomizerem wypełniona wodą różaną pozwoli ci delikatnie orzeźwić ciało. Jak użyć takiej mgiełki? Możesz spryskać nią ciało i delikatnie wmasować wodę, nawilżając skórę.

Różany masaż ciała

Woda różana przyda ci się również podczas domowego SPA. Przygotuj mgiełkę różaną oraz ulubiony olejek różany do masażu. Spryskaj wybraną partię ciała wodą różaną, a następnie wykonaj delikatny masaż olejkowy.

Balsam do ciała z wodą różaną

Niewielką ilość ulubionego balsamu do ciała umieść w suchym i czystym pojemniczku. Dodaj łyżkę wody różanej i dokładnie wymieszaj. Wmasuj balsam z róży stulistnej w skórę, jak zwykle.

Naturalne perfumy różane

Woda z róży pięknie i delikatnie pachnie, dlatego z powodzeniem można jej używać jako perfum.

Żel pod prysznic z wodą różaną

Umieść niewielką ilość ulubionego żelu pod prysznic w pojemniczku i dodaj do niego łyżkę wody różanej. Wymieszaj i zastosuj żel tak, jak zwykle. Twoje ciało po kąpieli będzie pięknie nawilżone i miękkie w dotyku.

Mgiełka z wody różanej do pościeli

Woda różana pomoże ci też zapewnić sobie spokojny sen. W tym celu spryskaj mgiełką różaną pościel i poduszki, zanim pójdziesz spać. Rano taka woda sprawia, że można być zrelaksowanym i wypoczętym.

Woda różana do płukania jamy ustnej

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne wody różanej sprawiają, że świetnie sprawdzi się jako płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób najlepiej używać jej po myciu zębów. Taka kuracja będzie pomocna w przypadku pojawiających się stanów zapalnych.

Woda różana – jak zrobić naturalny kosmetyk?

Nadszedł ten moment, w którym opowiemy ci jak zrobić wodę różaną z płatków róży. Potrzebne będą:

  • pół szklanki płatków róż;
  • woda destylowana; 
  • garnek z pokrywką;
  • sitko lub czysta bawełniana ściereczka;
  • butelka z atomizerem, słoiczek (w zależności od tego, w czym chcesz przechowywać wodę różaną).
  1. Rozłóż płatki róż równomiernie na durszlaku i delikatnie je przepłucz.
  2. Przełóż je do garnka i wlej wodę destylowaną, tak aby wszystkie płatki były w niej zanurzone. 
  3. Doprowadź wodę z płatkami róż do wrzenia i zmniejsz ogień, by delikatnie się gotowała.
  4. Przykryj garnek pokrywką.
  5. Woda powinna delikatnie się gotować przez około 20 minut.
  6. Zdejmij garnek z kuchenki i pozostaw wodę różaną do wystygnięcia.
  7. Przelej wodę do wybranej butelki. Użyj sitka, aby oddzielić ją od płatków róż.

Uwaga!

Możesz przygotować więcej płatków róż, jeśli chcesz uzyskać więcej wody różanej. Pamiętaj jednak, że lepiej przygotować mniejszą jej ilość i zrobić ją ponownie w razie potrzeby. Jest to w pełni naturalny kosmetyk i nie zawiera konserwantów, w związku z czym termin przydatności wody różanej jest stosunkowo krótki. Można przechowywać ją w lodówce przez około 2 tygodnie.

Jak i kiedy stosować wodę z róży damasceńskiej?

Woda różana to bezpieczny i wszechstronny kosmetyk, który możesz stosować zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Warto mieć ją w domu i wykorzystać, kiedy na przykład pojawią się wypryski lub inne problemy skórne i inne dolegliwości opisane powyżej. Do tego jest bardzo delikatna dla skóry, w związku z czym może być także stosowana na co dzień. Nawilża, odświeża i odżywia skórę.

Woda różana to w pełni naturalny, delikatny kosmetyk o pięknym i delikatnym zapachu. Możliwości jej zastosowania w codziennej pielęgnacji skóry są imponujące. Z pewnością każdy doceni zalety wody różanej, gdy użyje jej do swojego ciała, twarzy lub włosów. Cena wody różanej w drogerii to kilka lub kilkanaście złotych. Samodzielne przygotowanie takiego kosmetyku jest równie niedrogie. Nie zajmuje zbyt wiele czasu i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności.



Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022