Trądzik podskórny to postać trądziku pospolitego, zwanego również młodzieńczym ze względu na wiek w jakim występuje najczęściej. Niestety w odróżnieniu od młodzieńczego, trądzik podskórny może pojawić się u osób dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stopień nasilenia jego objawów może być różny w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz działania czynników je wywołujących. Podobnie, jak w przypadku pozostałych rodzajów trądzików pojawienie się pryszczy podskórnych wymaga podjęcia odpowiednich działań. Niekiedy domowe sposoby walki z nimi mogą nie wystarczyć i konieczna może okazać się wizyta u dermatologa.
Trądzik podskórny – przyczyny i objawy
Trądzik podskórny może pojawić się skutek działania kilku czynników, które sprawiają, że dochodzi do nadaktywności gruczołów łojowych, co skutkuje zwiększoną produkcją przez nie sebum. Zdarza się, że czynniki te występują jednocześnie, potęgując stopień nasilenia objawów, co skutkuje tym, że podskórnych pryszczy pojawia się coraz więcej. Wśród tych najczęstszych wymienia się przede wszystkim:
- uwarunkowania genetyczne;
- zaburzenia hormonalne;
- niewłaściwą dietę;
- stosowanie używek;
- niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnację.
Samodzielne ustalenie jednej, głównej przyczyny trądziku bywa trudne, a jest niezbędne do tego, aby móc zastosować odpowiednią metodę leczenia. Dlatego warto w tym celu skorzystać z pomocy dermatologa. Niekiedy poza wywiadem konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań. Jest to konieczne w przypadku zmian trądzikowych będących wynikiem zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu.
Trądzik podskórny objawia się grudkami zlokalizowanymi tuż pod skórą. Są to tzw. zaskórniki zamknięte. W odróżnieniu od otwartych są one trudniejsze do usunięcia. Mogą przybierać kolor biały lub kremowy. Najczęściej pojawiają się na policzkach i w okolicach żuchwy, a także na czole, choć mogą występować również na innych częściach twarzy.
Jak leczyć trądzik podskórny?
Ustalenie głównej przyczyny odpowiedzialnej za zaburzenie pracy gruczołów łojowych, a tym samym przyczyny powstawania zaskórników jest bardzo istotną częścią leczenia trądziku podskórnego. Konieczna jest więc wizyta u lekarza dermatologa. Jeśli na podstawie przeprowadzonego wywiadu, stwierdzi on, że za wydzielanie dużej ilości sebum przyczyniającego się do rozwoju zmian skórnych odpowiadają zaburzenia hormonalne, może zlecić konsultację z endokrynologiem. Dopiero w oparciu o zebrane informacje i analizę wyników badań, dermatolog będzie mógł ustalić najlepszą metodę leczenia trądziku.
Leczenie trądziku w zależności od stopnia nasilenia jego objawów może polegać na stosowaniu farmakoterapii oraz maści i kremów przeznaczonych do użytku miejscowego. Aby pozbyć się pryszczy, nie można też zapominać o właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej, skłonnej do niedoskonałości. W redukcji zmian skórnych oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych odgrywa ona bardzo istotną rolę.
Trądzik podskórny a pielęgnacja cery
Pielęgnacja cery trądzikowej przede wszystkim powinna być oparta na produktach dedykowanych jej specjalnym potrzebom. Powinny one zawierać składniki regulujące pracę gruczołów łojowych i redukujące ilość wydzielanego przez nie sebum. Pomoże to zahamować nadprodukcję łoju przyczyniającą się do zatykania ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania podskórnych grudek.
Podstawę codziennej pielęgnacji powinno być wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy. Preparaty myjące wykorzystywane do tego celu powinny działać skutecznie, usuwając z powierzchni skóry nagromadzony łój oraz inne zanieczyszczenia, ale łagodnie. Zbyt silne działanie mogłoby bowiem sprzyjać podrażnieniom skóry i naruszać jej naturalną barierę lipidową. Bardzo dobrze w tym względzie sprawdzają się dermokosmetyki przeznaczone do cery tłustek i trądzikowej.
Gruczoły łojowe oraz ujścia mieszków włosowych skutecznie odblokowuje też peeling. Zabieg ten należy wykonywać jednak nie częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu. Zamiast peelingów gruboziarnistych, które w swoim składzie zawierają silnie ścierające cząsteczki, lepiej postawić na peelingi enzymatyczne lub zawierające niewielkie drobinki złuszczające zrogowaciały naskórek. Wówczas ryzyko nadmiernego podrażnienia skóry i rozprzestrzeniania się zmian jest zdecydowanie mniejsze. Aby przeciwdziałać się ich powstawania trzeba też pamiętać o higienie. Częste dotykanie twarzy rękami, czy też używanie ręczników wielokrotnego użytku, jak również wyciskanie grudek podskórnych sprzyja namnażaniu się bakterii, powodujących występowanie nowych zmian i rozwój stanu zapalnego, prowadzącego do występowania zmian ropnych.
Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy dotkniętej trądzikiem, to także zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wbrew powszechnej opinii skóra przy nadmiernej produkcji sebum też potrzebuje składników nawilżających i odżywczych. Dlatego kremy i preparaty typu serum, wybierane do codziennej pielęgnacji skóry tłustej, powinny zawierać substancje zapewniające jej optymalny poziom nawilżenia. Pozwoli to przywrócić skórze równowagę i ograniczyć ilość wydzielanego sebum. Codzienną pielęgnację warto rozszerzyć nakładając przynajmniej 1 – 2 razy w tygodniu maseczkę zawierającą składniki dedykowane specjalnym potrzebom cery trądzikowej. Można też skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Ich wykonanie należy jednak skonsultować z dermatologiem.
Trądzik podskórny w zależności od stopnia nasilenia objawów, może być trudny do wyleczenia. Na szczęście jednak, dzięki kompleksowemu działaniu polegającym na zastosowaniu odpowiedniego leczenia oraz właściwej pielęgnacji skóry twarz, jego objawy można skutecznie wyeliminować. Aby przeciwdziałać ich ponownemu wystąpieniu poza skupieniem swojej uwagi na przestrzeganiu zasad codziennej pielęgnacji, warto też zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, eliminując ze swojego jadłospisu produkty, które nasilają objawy trądziku,