Wilk zajmuje w naszej kulturze szczególne miejsce. Jego znaczenie może mieć wymiar zarówno pozytywny, jak i negatywny. Tatuaż wilk to jeden z powszechnie spotykanych wzorów na skórze, właśnie głównie ze względu na silną symbolikę. Jeżeli zastanawiasz się nad wytatuowaniem sobie tego stworzenia, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jakie znaczenie ma wilk w różnych kulturach i być może znajdziesz pomysły na interesujący wzór.

Co symbolizuje wilk w różnych kulturach?

Symbolika wilka w roznych kulturach

W starożytnej Grecji wilki miały różne znaczenie. Z jednej strony symbolizowały zło, co było częściowo związane ze starym mitem o okrutnym władcy Arkadii – Lykaonie. Z drugiej strony na niektórych terenach zwierzęta czczono i kojarzono z takimi bóstwami jak Zeus i Apollo. 

Wilki miały też duże znaczenie w historii i kulturze starożytnego Rzymu – najsłynniejsza jest legenda o wilczycy, która wykarmiła Romulusa i Remusa, założycieli Wiecznego Miasta. 

W kulturze ludów słowiańskich wilki przedstawiane były jako zwierzęta totemiczne, związane z łowiectwem i kultem lunarnym. Z kolei chrześcijaństwo przypisuje tym stworzeniom wyłącznie negatywne konotacje.

Co wilk symbolizuje dzisiaj?

Na to, w jaki sposób postrzega się wilka dzisiaj, miały wpływ przekonania naszych przodków. Symbolika tego potężnego zwierzęcia zawsze miała dwoisty charakter. Wilki kojarzyły się z ciemnością i tajemnicą; uważano je za stworzenia drapieżne i bardzo niebezpieczne. Jednocześnie stanowiły one reprezentację władzy, mądrości i dumy.

Znaczenie tatuażu z motywem wilka

Znaczenie tatuazu z wilkiem

Chociaż tatuaże z wilkiem są wybierane przeważnie przez mężczyzn, mogą z powodzeniem zdobić także ciała kobiet. Wiele osób, które decydują się na wzór, inspiruje się symboliką zwierząt wywodzącą się z naszej kultury. Bardzo często jednak tatuaże z wilkiem mają osobisty charakter, znany tylko właścicielowi ozdoby. 

Jakie są różne ciekawe wersje symbolu wilka?

 • Biały wilk – zwierzę o jasnym umaszczeniu prezentuje się w formie tatuażu niezwykle pięknie.
 • Wilk wyjący do księżyca – tatuaż z takim obrazem nawiązuje do lunarnego kultu. Te zwierzęta w połączeniu z księżycem mają magiczny i tajemniczy charakter.
 • Ślady wilka – wzór doskonały dla wielbicieli wilków, a jednocześnie dla tych, którzy chcą mieć niewielki i zarazem subtelny tatuaż.
 • Wilk z czerwonymi/ognistymi oczami – taki tatuaż prezentuje się złowrogo i ma wzbudzać respekt wśród postronnych.
 • Wilczyca kapitolińska – jest to idealny tatuaż dla osób interesujących się mitologią i historią starożytnego Rzymu. Reprezentuje władzę i jednocześnie opiekuńczość.
 • Wilk i człowiek – taki tatuaż może mieć swoiste znaczenie. Z jednej strony reprezentuje uwielbienie dla tych majestatycznych stworzeń. Z drugiej tatuaże z wilkiem i człowiekiem często symbolizują przemianę w wilkołaka i mogą z powodzeniem zdobić ciała osób zainteresowanych tematyką horrorów czy fantasy.
 • Wilk w otoczeniu drzew – jest to motyw realistyczny bardzo chętnie wybierany przez mężczyzn. Oznacza przede wszystkim siłę, dzikość i życie w zgodzie z prawami natury.
Zobacz też:
Wybielanie zębów w domu – znasz te metody?

Najpopularniejsze miejsca na tatuaż z wilkiem 

Tatuaż z wilkiem może zdobić wiele miejsc na ciele. Liczą się przede wszystkim twoje upodobania i próg bólu – niektóre obszary są wrażliwsze od innych. To sprawia, że i odczucia przy tatuowaniu mogą być niezbyt przyjemne.

Interesujące jest to, że mężczyźni i kobiety wybierają przeważnie inne miejsca na swój wzór. Wśród panów najpopularniejsze są:

W przypadku pań najbardziej atrakcyjne miejsce na tatuaż to:

 • nadgarstek;
 • łopatki;
 • obszar pod biustem;
 • stopa i kostka.

Warto oczywiście nadmienić, że podział na miejsca na ciele typowo męskie czy kobiece jest jedynie umowny. Nie ma znaczenia, gdzie wykonasz swój tatuaż – przedramię, ramię, plecy czy kostka są równie dobrym miejscem. Ma się on podobać przede wszystkim tobie.

Wilk to piękne i majestatyczne zwierzę, które wzbudza zarówno podziw, jak i słuszny respekt. Nic dziwnego, że wzory z tym motywem są niezwykle popularne. Być może i ty zdecydujesz się na tatuaż z wilkiem?  

Niezależność i siła – tatuaż wilk. Inspiracje i zdjęciaPowiązane artykuły:
Archiwum: luty 2022