Sodium Benzoate (benzoesan sodu) – co to jest za składnik? Jakie zastosowanie ma konserwant e211?

sodium benzoate

Sodium Benzoate, czyli benzoesan sodu, jest wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także kosmetycznym. W chemii jest nazywany również solą sodową kwasu benzoesowego. Kryje się pod postacią substancji stałej (proszku, kryształów lub płatków) o barwie białej. Charakteryzuje się słodkawym smakiem. Sodium Benzoate jest rozpuszczalny w wodzie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Sodium Benzoate – działanie składnika

Sodium Benzoate – działanie składnika

Benzoesan sodu jest przede wszystkim jednym z popularniejszych konserwantów. Jego obecność hamuje rozwój wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych (grzybów, bakterii). Jest to możliwe, ponieważ Sodium Benzoate wnika w strukturę np. bakterii, ograniczając tym samym dalsze ich namnażanie. 

Benzoesan sodu – zastosowanie w kosmetykach

W kosmetykach benzoesan sodu jest konserwantem. Chroni preparat do pielęgnacji przed dostaniem się do niego drobnoustrojów. To szczególnie ważne w przypadku tych umieszczonych w słoikach. Może występować w każdym rodzaju preparatów pielęgnacyjnych i myjących, takich jak:

Sodium Benzoate – bezpieczeństwo stosowania produktów z solą kwasu benzoesowego

Organizacje zajmujące się badaniem bezpieczeństwa poszczególnych składników uznały Sodium Benzoate za nietoksyczny i bezpieczny. W kosmetyce dopuszczalne są jednak odpowiednie stężenia, do których producenci muszą się stosować. W produktach, które spłukuje się wodą, można użyć 2,5% tego konserwantu, w tych niespłukiwanych – 0,5%. Wszelkie środki do higieny jamy ustnej mogą zawierać 1,7% benzoesanu sodu.

Benzoesan sodu jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji.

Zobacz też:
Ethylhexyl Stearate (stearynian etyloheksylu, stearynian 2-etyloheksylu) - działanie, cechy, bezpieczeństwo

Sodium Benzoate – naturalny czy syntetyczny?

Sodium Benzoate – naturalny czy syntetyczny

Na skalę przemysłową benzoesan sodu pozyskuje się na drodze zobojętniania kwasu benzoesowego. Naturalnie kwas benzoesowy występuje w wielu owocach, takich jak jagody, maliny czy borówki, oraz w przyprawach, np. w cynamonie. Pełni on tam taką samą funkcję, jak ten wytwarzany syntetycznie.

Wpływ na środowisko składnika e211

Nie odnotowano negatywnego wpływu benzoesanu sodu na środowisko. Sodium Benzoate łatwo ulega degradacji. Nie zalega w glebach ani w wodzie.

Sodium Benzoate – odpowiedni dla wegan?

Sodium Benzoate nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Może być stosowany przez wegan.

Inne – ciekawostki

W produktach spożywczych Sodium Benzoate również znalazł szerokie zastosowanie. Można go znaleźć jako E211. Pełni rolę konserwantu, przedłuża trwałość żywności, szczególnie tej przetworzonej. Jest substancją bezpieczną w dawkach, w jakich dodawany jest do pożywienia. Niebezpieczne skutki uboczne mogłyby się pojawić, gdyby dostarczono do organizmu 5 mg tej substancji w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Na szczęście jest to praktycznie niemożliwe. 

Warto jednak zwrócić uwagę na połączenie Sodium Benzoate z witaminą C. Taka kumulacja powoduje powstawanie trującego związku o nazwie benzen. Inną ciekawostką jest fakt, że benzoesan sodu pod względem chemicznym jest podobny do popularnego środka stosowanego np. na przeziębienia – aspiryny. To ważna informacja dla osób uczulonych na aspirynę. Powinny również unikać Sodium Benzoate, aby nie narazić się na niechciane skutki uboczne.

Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/sodium-benzoate
https://independentchemical.com/blogs/is-sodium-benzoate-safe-in-cosmetics-20058.aspx



Powiązane artykuły:

1 komentarz do “Sodium Benzoate (benzoesan sodu) – co to jest za składnik? Jakie zastosowanie ma konserwant e211?”

  1. Staram się być świadomym konsumentem i zdrowo się odżywiać. Wiedziałam, że benzoesan sodu jest dodawany do produktów spożywczych, ale to, że stosuje się go też do kosmetyków, jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: