Rozstępy na udach to rodzaj blizn, które pojawiają się wskutek pękania zewnętrznych warstw skóry. Występują one niezależnie od wieku, wagi czy płci, choć wiadomo, że to głównie problem kobiet. Zwykle ich przyczyną bywa zbyt szybki przyrost masy ciała i z tego względu bardzo często pokazują się one u pań w okresie ciąży (zwykle w okolicach 2. trymestru). Przeczytaj, czym dokładnie są rozstępy na udach!
Czym są rozstępy na udach?
Rozstępy na udach to wrzecionowate blizny, które pokazują się na skórze. Są one efektem pogorszenia jakości struktur włókien kolagenowych i elastyny. Często są one określane przez kobiety jako defekt skóry. Dodatkowo warto wiedzieć, że tego typu zmiany nie pojawiają się jedynie na udach, ale także na innych częściach ciała – pośladkach, rozstępy na piersiach, a także brzuchu.
Jak wyglądają rozstępy na udach?
Mają one postać poprzecznych pręg, które wyróżniają się innym kolorem i fakturą niż zdrowa skóra. Rozstępy na udach na początku są w kolorze czerwonym, a później, gdy dochodzi do stanu zapalnego – są różowe lub fioletowe i lekko obrzęknięte. Na tym etapie bardzo często pojawia się również pieczenie i swędzenie skóry w miejscu tworzenia się rozstępów. Następnie stają się perłowobiałe, a poza tym powinieneś wiedzieć, że gdy nieestetyczne zmiany skórne zaczynają przyjmować charakter blizny, to mogą być delikatnie pomarszczone i zapadnięte. Jeśli zależy ci na tym, aby skutecznie zlikwidować lub zmniejszyć widoczność rozstępów, to powinieneś zacząć działać już w fazie zapalnej.
Dlaczego powstają rozstępy na udach?
Zanim dowiesz się, jak pozbyć się rozstępów na udach, to powinieneś wiedzieć, skąd one się biorą. Są one rezultatem zerwania włókien kolagenu i elastyny, co następuje w wyniku ich zbyt mocnego rozciągania lub nieprawidłowej budowy. Najczęstszą przyczyną jest wzrost wagi w krótkim czasie, dlatego ten problem nierzadko pojawia się u kobiet w ciąży, a także u nastolatków w okresie dojrzewania. Często pokazują się one także u kulturystów, u których dochodzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej.
Inne możliwe przyczyny powstawania rozstępów
Przyczyną powstawania brzydkich zmian na skórze bywają również zmiany hormonalne, a dokładnie kortyzol (hormon stresu), którego wysokie stężenie we krwi powoduje uszkodzenie fibroblastów, co powoduje, że wytwarzane włókna kolagenu i elastyny są bardzo słabe. Niektórzy twierdzą również, że nie bez znaczenia jest jakość skóry i zawarte w niej składniki odżywcze. Jeśli nie jest ona w dobrej kondycji, to możesz być bardziej narażony na rozstępy na udach. Ponadto na ich występowanie wpływają także czynniki genetyczne.
Zapobieganie rozstępom na udach – czy to możliwe?
Przeraża cię myśl, że mogłyby pojawić się u ciebie rozstępy na udach? W takim razie wdroż działania, dzięki którym zapobiegniesz wystąpieniu tego typu zmianom!
Nawodnienie organizmu
Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Każdego dnia musisz pić przynajmniej 8 szklanek wody, a także zieloną herbatę, która ma korzystny wpływ na kondycję twojej skóry, bowiem usuwa toksyczne wolne rodniki.
Naturalne oleje
Naturalne olejki są bardzo pomocne, jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się tego typu zmianom. To bogactwo niezbędnych składników odżywczych. Używaj ich do regularnych masaży. Dobrym wyborem, aby nie pojawiły się rozstępy na udach, może okazać się np. olej kokosowy ceniony za właściwości kondycjonujące skórę. Jego cena jest bardzo atrakcyjna, a poza tym kupisz go praktycznie w każdym sklepie.
Dieta
W aspekcie zapobiegania rozstępom na udach ważna jest też dieta. Zadbaj o to, aby twój sposób odżywiania był odpowiednio zbilansowany. W codziennych posiłkach nie powinno brakować witaminy E, A, PP, B5, a także składników mineralnych takich jak np. krzem i cynk. Równie istotnymi elementami są produkty białkowe i przeciwutleniacze (ich rewelacyjnym źródłem są świeże owoce i warzywa). Zrezygnuj lub przynajmniej ogranicz żywność z dużą ilością cukru i soli, ponieważ może ona prowadzić do odwodnienia skóry. Poza tym postaraj się nie dopuszczać do dużych wahań wagi.
Jakie są domowe sposoby na rozstępy na udach?
Największe szanse na usunięcie rozstępów lub przynajmniej sprawienie, aby były mniej widoczne, masz wtedy, gdy zmiany nie weszły jeszcze w fazę zanikową. Jeśli zatem masz czerwone rozstępy, to możesz przetestować domowe sposoby na pozbywanie się tego typu zmian. Rozstępy na udach możesz zlikwidować, sięgając przede wszystkim po kosmetyki nawilżające i stymulujące skórę właściwą do regeneracji oraz bogate w składniki odżywcze. Ich duży wybór znajdziesz praktycznie w każdej drogerii.
Co powinny zawierać kosmetyki do walki z rozstępami?
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kosmetyku na rozstępy się zdecydujesz – krem, balsam czy maść – koniecznie musisz zadbać o to, aby zawierał naturalne oleje, masła bądź woski. Najlepiej sprawdza się m.in.:
- olej kokosowy;
- masło shea;
- olejek rycynowy;
- masło kakaowe;
- olej ze słodkich migdałów;
- olej jojoba;
- wosk pszczeli.
Poza tym, aby dostrzec efekty usuwania rozstępów domowymi sposobami, nie możesz zapominać o systematyczności. Zakupiony produkt powinieneś wcierać w skórę nawet dwa razy dziennie, wykonując przy tym masaż.
Rozstępy na udach a ćwiczenia
Prostym sposobem na pozbycie się rozstępów są również treningi. Choć wiele osób ma wątpliwości, czy ćwiczenia na rozstępy na udach są skuteczne, to jednak musisz wiedzieć, że poprawiają krążenie krwi, zaś lepsze natlenienie przekłada się na stymulowanie skóry do regeneracji, dlatego zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Łącząc je z masażami, na pewno uda ci się uzyskać satysfakcjonujące efekty!
Jak można usuwać zaawansowane rozstępy na udach?
Jeśli twoje rozstępy na udach są już zaawansowane, to niestety powyższe metody mogą się nie sprawdzić. W takim przypadku powinieneś rozważyć zabiegi kosmetyczne, które, choć nie zapewniają 100% skuteczności, to jednak są w stanie sprawić, że wrzecionowate pasma na skórze będą dużo mniej widoczne. Najczęściej stosowane jest laserowe usuwanie rozstępów, co odbywa się zwykle z wykorzystaniem najskuteczniejszego lasera frakcyjnego, który pobudza skórę do produkcji kolagenu i regeneracji oraz ma wpływ na uruchomienie procesów naprawczych uszkodzonej skóry.
Inne zabiegi kosmetyczne na wrzecionowate pręgi
Usuwanie rozstępów na udach za pomocą lasera to niejedyny sposób. Poniżej przedstawiamy inne popularne zabiegi:
- mezoterapia;
- mikrodermabrazja;
- światłoterapia;
- peeling chemiczny;
- karboksyterapia.
Rodzaj wykonywanego zabiegu i częstotliwość zawsze dobierana jest indywidualnie. Zwykle potrzebnych jest około 10 zabiegów we właściwych odstępach czasu.
Wiesz już, czym są rozstępy na udach i jak możesz z nimi walczyć. Jeśli zmagasz się z tym problemem, to pamiętaj, że nie jesteś sam i nie panikuj, bowiem istnieje mnóstwo sposobów na jego usunięcie. Gdy dostrzeżesz u siebie świeże rozstępy, to zacznij działać jak najszybciej, ponieważ wtedy są największe szanse na to, że wygrasz tę walkę!