Niewielki, zwykle zakończony białą „główką” – tak najczęściej wygląda pryszcz na ustach. Jest to zmiana skórna, która zwykle jest powodem do niepokoju i co więcej: trudno ją skutecznie zamaskować.
W sytuacji, gdy zauważysz ją na swojej twarzy, być może będziesz chciał ją wycisnąć, aczkolwiek musisz wiedzieć, że wyciskanie pryszcza na ustach nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może to jedynie doprowadzić do pogorszenia jego stanu! Szczególnie ważne jest też to, że pryszcz na ustach może zostać pomylony z wirusem opryszczki wargowej.
Pryszcz na ustach – jakie są jego przyczyny?
Pryszcz na ustach zwykle pojawia się z powodu zmian o podłożu hormonalnym, powodujących trądzik młodzieńczy lub dorosłych. W takiej sytuacji zwalczanie białych pęcherzyków jest bardzo trudne i najczęściej wymaga stosowania odpowiednich środków farmakologicznych, po które trzeba udać się do dermatologa.
Najczęstsze powody powstawania pryszczy na ustach
Nierzadko jednak jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena. Bąbel na ustach może powstać, jeśli nie dbasz o częste mycie rąk i w ten sposób przenosisz bakterie i zarazki na wargi. To jednak niejedyne możliwości – taka zmiana skórna może być również wynikiem:
- sięgania po używki – częste picie alkoholu i palenie papierosów powoduje mnóstwo problemów ze zdrowiem, a jednym z nich są brzydkie, często bolące grudki pojawiające się koło ust;
- niezdrowej diety – spożywanie posiłków ubogich w witaminy i substancje odżywcze negatywnie odbija się na stanie zdrowia, co uwidacznia się m.in. poprzez pęcherzyki na ustach;
- stosowania źle dopasowanych kosmetyków – pryszcz na ustach to często sygnał, że stosowane przez ciebie kosmetyki są nieodpowiednie. Jeśli masz cerę tłustą i nakładasz na nią oleje do twarzy, to może to doprowadzić do zapchania porów i w konsekwencji – powstania pryszczy na linii ust.
Opryszczka a pryszcz na ustach – jakie są między nimi różnice?
Niektórzy mylą pryszcza z opryszczką. Dlatego musisz wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy tymi zmianami jest to, że pryszcze pojawiają się w wyniku zablokowania porów z powodu łoju i nagromadzenia martwych komórek, natomiast opryszczka przenoszona jest przez ślinę bądź kontakt z zakażonymi osobami.
Bardzo ważne jest to, że opryszczka bardzo łatwo się rozprzestrzenia. To wirus, który znajduje się w ciele nawet 90% Polaków. Objawia się głównie:
- uczuciem pieczenia, swędzenia i pieczenia skóry w okolicach ust;
- dolegliwościami bólowymi wokół ust;
- bolesnymi pęcherzami z płynem surowiczym;
- zaczerwienieniem wokół pęcherzy;
- bólami mięśni;
- powiększonymi węzłami chłonnymi;
- gorszym samopoczuciem.
Jak przebiega powstawanie opryszczki wargowej?
Pojawianie się opryszczki wargowej jest stopniowe. Zwykle jej objawy ustępują w przeciągu 1–2 tygodni, dlatego niektórzy są zdania, że nie trzeba jej leczyć, choć lekarze to zalecają. Leczenie opryszczki polega zwykle na stosowaniu leków przeciwwirusowych i innych preparatów, które skracają czas trwania symptomów i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Gdy objawy opryszczki są bardzo nasilone lub leki okazują się bezskuteczne, to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Jak skutecznie pozbyć się pryszczy wokół ust?
Leczenie pęcherzyków na ustach powinno zależeć od przyczyny ich powstania. Przykładowo: jeśli są to pryszcze podskórne w okolicach ust, to najprawdopodobniej oznacza to zaburzoną gospodarkę hormonalną – wtedy warto udać się do endokrynologa.
Domowe sposoby
Warto wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na usunięcie bąbla na ustach:
- kostki lodu – lód szybko eliminuje obrzęk, jednakże nie można trzymać go zbyt długo na skórze, ponieważ spowoduje to ogromny ból;
- czosnek – wystarczy przyłożyć plasterek czosnku, aby pryszcz na ustach szybciej zniknął;
- miód i cynamon – maseczka z tych dwóch składników ma działanie przeciwzapalne i regenerujące;
- naturalne olejki – doskonale sprawdza się przykładowo olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych;
- soda oczyszczona – pasta stworzona z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki przegotowanej wody, nałożona na wyprysk, sprawi, że gojenie się pryszcza będzie znacznie szybsze.
Jeśli jednak zależy ci na tym, aby pryszcz na ustach jak najszybciej zniknął, to udaj się do najbliższej apteki i kup maść z cynkiem na wypryski.
Czy można zapobiegać pryszczom wokół ust?
Dobra informacja jest taka, że możesz się uchronić przed pryszczami wokół ust. W tym celu zaleca się przede wszystkim stosowanie diety niskotłuszczowej. Warto całkowicie zrezygnować z jedzenia słodyczy oraz ostrych potraw. Możesz zapobiegać bolesnym bąblom na ustach również poprzez wypijanie codziennie minimum 2 litrów wody niegazowanej. Oprócz tego pamiętaj o:
- rezygnacji z palenia papierosów i picia alkoholu;
- stosowaniu kosmetyków do twarzy o działaniu przeciwbakteryjnym i złuszczającym;
- regularnym oczyszczaniu skóry twarzy u kosmetologa.
Pryszcz na ustach może mieć wiele przyczyn, a wśród najczęstszych wymienia się nieodpowiednią higienę i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Bez obaw jednak – możesz go szybko usunąć, wdrażając domowe sposoby albo sięgając po sprawdzoną maść na wypryski.