Dermatolog Max Jessner stworzył mieszankę skutecznie i bezpiecznie złuszczającą zmieniony chorobowo naskórek. To sprawia, że stara zniszczona warstwa zostaje usunięta, a jednocześnie następuje regeneracja poprzez pobudzenie do wytwarzania nowych włókien elastanowych i kolagenowych. Wkrótce peeling Jessnera został wprowadzony do medycyny estetycznej i od lat 40. XX wieku stał się powszechnie znany i stosowany. Jedną z zalet tego peelingu chemicznego jest możliwość stosowania go do każdego typu cery zawsze z pozytywnym skutkiem. Czytaj dalej!
Z czego składa się roztwór Jessnera?
Mieszanka stworzona przez lekarza ma działanie keratolityczne, czyli stężenie poszczególnych substancji powoduje rozluźnienie połączeń keratynowych, co doprowadza do łuszczenia się skóry. Substancjami aktywnymi tego akurat roztworu alkoholowego są:
- kwas mlekowy;
- kwas salicylowy;
- rezorcyna, czasem zastępowana kwasem cytrynowym lub glikolowym dla osób wykazujących reakcje uczuleniowe na rezorcynol.
Stężenie poszczególnych składników i skład ostateczny roztworu dostosowywany jest do poszczególnych typów skóry i trapiących go problemów skórnych. To daje ogromne możliwości zastosowania.
Jak działa kwas salicylowy, kwas mlekowy i rezorcyna w peelingu Jessnera?
Odpowiednie stężenie kwasu salicylowego najskuteczniej działa na skórę tłustą i trądzikową:
- usuwa zaskórniki i oczyszcza;
- zajmie się przebarwieniami pozapalnymi, bliznami potrądzikowymi i spłyca drobne zmarszczki;
- reguluje pracę gruczołów łojowych, hamuje powstawanie nowych zaskórniki i stanów zapalnych.
Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za regenerację:
- nawilża;
- stymuluje produkcję włókien i ceramidów;
- uelastycznia, wygładza i rozjaśnia skórę.
Rezorcyna, kwas cytrynowy i glikolowy mają działanie przeciwbakteryjne, złuszczające, likwidują przebarwienia. Wzmacniają działanie kwasu salicylowego.
Jak przebiega peeling Jessnera?
Na okres 2 tygodni przed peelingiem medycznym należy odstawić preparaty z retinoidami. W dniu zabiegu należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W trakcie jego trwania podawane są pacjentowi napoje. Peeling Jessnera jest zabiegiem warstwowym. Roztwór nakłada się stopniowo wacikami. Powinna to robić osoba z doświadczeniem. Peeling powoduje efekt oszronienia. Podczas zabiegu skóra może szczypać i piec. Tuż po zabiegu twarz będzie zaczerwieniona i lekko spuchnięta. Dzień po zabiegu rozpocznie się proces złuszczania, którego nie wolno przyspieszać, żeby nie powstały blizny.
Skóra po zabiegu peel dermaquest. Jakich pozytywnych efektów możesz się spodziewać?
Peeling Jessnera polecany jest najczęściej do skóry tłustej i trądzikowej. Doskonale radzi sobie z typowymi problemami dotyczącymi tego rodzaju cery. Jest peelingiem seboregulującym i przeciwzmarszczkowym. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przez co leczy przyczynę zmian trądzikowych, usuwa łojotok, likwiduje rozszerzone pory, wyrównuje koloryt. Dzięki połączeniu kwasu salicylowego z kwasami AHA rozpoczyna się proces odnowy. Jedna seria składa się z 3 zabiegów co 3–4 tygodnie. Wystarczy powtórzyć to 2 razy w roku, aby pozbyć się problemów skórnych i zapobiec powstawaniu nowych.
Zalecenia po zabiegu. Czego unikać, żeby nie zepsuć rezultatu peelingu Jessnera?
Złuszczona wierzchnia warstwa odsłania wrażliwą część, którą należy chronić, zanim zakończy się proces regeneracji. Dlatego bezpośrednio po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na te miejsca. Przez okres 2–3 tygodni nie wolno się opalać, korzystać z basenu ani stosować peelingów. Naturalny proces złuszczania się skóry należy cierpliwie przeczekać, stosując w tym czasie zalecone przez lekarza preparaty pielęgnacyjne i kremy z filtrem SPF 50. Nadwrażliwość i łuszczenie szybko znikają i już po kilku dniach można zobaczyć efekty odmłodzonej, oczyszczonej i świeżej skóry.
Peeling Jessnera to typowy peeling medyczny, którego nie można stosować samodzielnie. Ilość warstw uzależniona jest od rodzaju problemów skórnych. Można więc zastosować go zarówno jako lekko złuszczający i poprawiający koloryt, jak i jako intensywną regenerację cery zniszczonej. Jest bezpieczny nawet dla cery osób młodszych.