Są takie substancje, które zostały docenione już wieki temu, ale teraz odzyskują popularność. Należy do nich na pewno Saw Palmetto, czyli palma sabałowa. Ten tajemniczy związek zbierali i wykorzystywali Indianie. Na początku służył im jako pożywienie, a dopiero później odkryli pozytywne właściwości dla zdrowia i pielęgnacji. Zaczęto stosować je w przypadku problemów z układem moczowym, a także męskimi schorzeniami o podłożu hormonalnym. Obecnie wyciągi z tej rośliny kupisz bez problemu w aptece lub drogerii. Co ważne, ta roślina pomaga w walce z łysieniem. Poznaj najważniejsze fakty o palmie sabałowej.

Palma sabałowa – co to za specyfik?

Palma sabałowa to roślina występująca głównie na terenach Ameryki Północnej. Jest bardzo okazała i potrafi osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Składa się z krótkich pędów zakończonych liśćmi, które przypominają pióropusz. Saw Palmetto – bo pod taką nazwą w języku angielskim kryje się ten dar natury – ma także owoce. To właśnie z nich czerpie się surowce wykorzystywane w farmacji i przemyśle kosmetycznym. Są one niedużych rozmiarów, o barwie ciemnej (wręcz czarnej).

Palma sabałowa i zawartość jej owoców

Palma sabałowa jest rośliną, której owoce są wykorzystywane w opisany sposób nie bez przyczyny. Zawierają bowiem cenne składniki, którymi są:

 • naturalne kwasy tłuszczowe (palmowy, oleinowy, mirystycynowy, laurynowy);
 • flawonoidy;
 • fitosterole;
 • kwas taninowy;
 • polisacharydy.
Zobacz też:
Poznaj najlepsze odcienie brązu dla twojego typu urody. Dowiedz się, jak pielęgnować brązowe włosy

Gdy owoce palmy sabałowej odpowiednio dojrzeją, mogą być zbierane, a następnie zasuszane. 

Wskazania do stosowania palmy sabałowej

Lecznicze zioła, palma sabałowa na włosy, czy może wyciągi z pokrzywy – co będzie najlepsze w walce z wypadaniem kosmyków? Ekstrakt z palmy sabałowej polecany jest szczególnie dla osób borykających się z łysieniem o podłożu androgenowym. Wiele badań, jakie udało się wykonać z użyciem tej rośliny, potwierdziło, że ma ona właściwości antyandrogenowe. Z jej zalet mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak to panowie odczuwają lepsze rezultaty kuracji.

Palma sabałowa – właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Palma sabałowa – właściwości antyandrogenowe

Czym właściwie jest funkcja antyandrogenowa? Wyciąg z palmy sabałowej hamuje enzymy, które doprowadzają do powstawania podwyższonego poziomu dihydrotestosteronu (DHT). Z tego powodu zdecydowanie warto stosować Saw Palmetto na prostatę. Przyjęło się, że zbyt wysokie DHT nie jest obojętne dla tego gruczołu i prowadzi do jego przerostu. W badaniach przeprowadzonych z udziałem mężczyzn odkryto, że systematyczne przyjmowanie tabletek z palmą sabałową w wyraźny sposób zmniejsza poziom dihydrotestosteronu w komórkach. Co ciekawe, Saw Palmetto pozwala także walczyć z problemami z erekcją.

Palma sabałowa receptą na problemy z łysieniem

Palma sabałowa to również skuteczna metoda walki z łysieniem androgenowym. Tutaj również dochodzi do ingerencji wysokiego poziomu DHT (tym razem w mieszki włosowe). Stają się one ,,upośledzone’’ i ścieńczałe, a włosy, które z nich wyrastają, są zdeformowane i przypominają meszek. Stosowanie preparatów zawierających Saw Palmetto pomaga zahamować ten proces i przywrócić włosy do stanu przed łysieniem.

Warto wspomnieć też, że roślina wspomaga pielęgnację skóry dotkniętej trądzikiem, (szczególnie o podłożu hormonalnym).

Kiedy nie stosować palmy sabałowej?

Masz do czynienia z produktami aplikowanymi miejscowo na skórę? Nie powinno się stosować palmy sabałowej, jeśli:

 • skóra głowy jest silnie podrażniona lub poraniona;
 • pojawiły się zmiany trudne do zidentyfikowania (np. o podłożu grzybiczym). 
Zobacz też:
Humektanty – jeden z trzech sekretów pięknych włosów. Jak je stosować?

W jakich produktach szukać palmy sabałowej?

Wyciąg z owoców palmy sabałowej może występować w wielu rodzajach preparatów. W drogeriach i aptekach dostępne są:

 • oleje z palmy sabałowej;
 • szampony;
 • wcierki;
 • lotiony;
 • ampułki;
 • maski. 

Ważne jest, aby produkty z Saw Palmetto były przeznaczone głównie do pielęgnacji owłosionej skóry głowy. To na tym obszarze skupia się ich działanie. 

Palma sabałowa w formie tabletek

Inną kategorią są leki i suplementy diety. Znajdziesz je w aptece lub specjalnych punktach ze zdrową żywnością. W jakiej formie możesz jeszcze przyjmować palmę sabałową? Tabletki na włosy lub prostatę powinny zawierać dawkę ok. 800-1200 mg do przyjmowania w ciągu doby. Pamiętaj, by kupować je w sprawdzonych miejscach, ponieważ wówczas masz pewność, że produkt został odpowiednio przebadany i okaże się skuteczny.

Palma sabałowa w pielęgnacji – jak stosować?

Stosowanie palmy sabałowej zależy od tego, w jakiej formie będziesz ją przyjmować. Tabletki z Saw Palmetto przyjmuj według zaleceń zawartych w ulotce lub uzyskaj informacje od farmaceuty. 

W przypadku pielęgnacji i preparatów miejscowych sprawa wygląda nieco inaczej:

 • wszelkie wcierki i lotiony możesz stosować codziennie lub co drugi dzień, np. przed każdym myciem. 
 • maski i odżywki używaj po każdym myciu. 

Czasem produkty mają w składzie m.in. silnie wysuszający alkohol i warto o tym pamiętać, dostosowując sposób ich przyjmowania.

Palma sabałowa – skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono skutków ubocznych wynikających z przyjmowania tabletek z ekstraktem z Saw Palmetto. Zazwyczaj jednak jest w składzie produktów pośród wielu wyciągów i składników aktywnych. Pewne działania niepożądane mogą się więc pojawić.

Palma sabałowa – stosuj ją bezpiecznie

Palma sabałowa została świetnie przebadana jako surowiec wykorzystywany w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Można ją bez problemu kupić w formie tabletek bez recepty. Tutaj jednak należy kierować się ostrożnością. Na rynku pojawiło się wiele suplementów diety. Jeśli ich jakość jest wątpliwa, stan surowca nie będzie do końca znany, a badania nad nim mogą być przeprowadzane w bardzo wybiórczy sposób. Staraj się więc szukać dobrze przetestowanych preparatów z Saw Palmetto, a w razie wątpliwości, poradź się eksperta.

Zobacz też:
Test na porowatość włosów – czy jest wiarygodny? Jak go wykonać?

Wyciągi z palmy sabałowej na nowo wracają do łask. Ta substancja jest bezpieczna i dość łatwo dostępna. Jeśli doskwiera ci łysienie androgenowe, wypróbuj właśnie palmę sabałową. Działa ona bowiem na przyczynę i sprawia, że skóra głowy wraca do wcześniejszego, zdrowego stanu. Warto też wspomnieć, że ta substancja skutecznie wspomaga układ rozrodczy mężczyzn i pozwala rozwiązywać problemy z prostatą.

Powiązane artykuły: