Jak stosować olej rzepakowy na włosy? Wszystko o olejowaniu włosów tą metodą

Czy wiesz, że w twojej kuchni znajduje się tani, a zarazem niezwykle cenny kosmetyk? Olej rzepakowy na włosy działa bardzo skutecznie, ale poprawia także kondycję skóry głowy. Sprawdzi się nie tylko do olejowania włosów, ale również jako baza do domowych kosmetyków. Dowiedz się, jak je przygotować.

olej rzepakowy na włosy

Olej rzepakowy przez wielu uważany jest za płynne złoto. Najpopularniejszy tłuszcz roślinny w kraju okazuje się mieć wiele właściwości pielęgnacyjnych – olej rzepakowy świetnie działa na włosy i skórę. Pojawiają się coraz to nowsze badania wskazujące na jeszcze więcej jego właściwości. Podpowiadamy, jak możesz wykorzystać ten niepozorny produkt w pielęgnacji kosmyków.

Właściwości i zawartość oleju rzepakowego

Olej rzepakowy to źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych i steroli roślinnych. Zawiera witaminę A, D, E, K, a także wiele cennych minerałów. Stosowany od wewnątrz może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, włosów, a także usprawnienia procesów zachodzących w organizmie oraz funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Olej rzepakowy – jak działa na włosy?

Pozytywne działanie oleju rzepakowego na włosy zachodzi już w czasie jego regularnego spożywania. Przyczynia się do poprawy ich struktury, odżywia je i wzmacnia. Stosowany od zewnątrz nawilża włosy i poprawia ich elastyczność. Tworzy na włosach warstwę ochronną. Regularne stosowanie oleju rzepakowego na włosy sprawia, że są one bardziej błyszczące i lepiej się układają. Można go również wykorzystać do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy. Stosowany w tym zakresie pomoże uporać się z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.

Dla jakich włosów przeznaczony jest olej rzepakowy?

Jak wiadomo, w kwestii stosowania olejów w pielęgnacji włosów warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim oleje powinny być dopasowane do porowatości włosów. Kiedy specyfik jest odpowiednio dobrany do włosów, mogą one najlepiej wykorzystać jego właściwości.

Olej rzepakowy – włosy średnio i wysokoporowate

Olej rzepakowy najlepiej sprawdzi się dla włosów średnio i wysokoporowatych. Są to często włosy pozbawione blasku, suche, a czasem również zniszczone, cienkie i słabe. 

Jak stosować olej rzepakowy do włosów?

Olej rzepakowy możesz stosować na kilka sposobów. Sprawdza się idealnie jako baza do domowych odżywek i masek do włosów, ale także do olejowania. Możesz go również stosować od wewnątrz.

Olej rzepakowy na włosy – stosowanie od wewnątrz

Pozytywne właściwości oleju rzepakowego na włosy, jak i cały organizm sprawiają, że warto go wprowadzić do swojego jadłospisu. Oczywiście najczęściej używa się go do smażenia, jednak wysoka temperatura sprawia, że olej traci wiele swoich cennych właściwości. Z tego powodu warto go stosować również na zimno, np. jako dodatek do sałatki. Tutaj najlepiej sprawdzi się olej rzepakowy nierafinowany.

Olej rzepakowy jako baza maseczki na włosy

Olej rzepakowy to świetna baza do domowych maseczek i odżywek do włosów. Wystarczy, że dodasz do niego inne składniki, jak np. żółtko, miód lub sok z cytryny. Możesz dobrać takie produkty, które najbardziej odpowiadają potrzebom twoich włosów. Sporządzoną maseczkę nałóż na pasma i pozostaw na minimum 30 minut. Po tym czasie dokładnie umyj włosy.

Masaż skóry głowy olejem rzepakowym

Jeśli zmagasz się z wrażliwą skóry głowy, olej rzepakowy może ci pomóc. Wystarczy, że wykonasz nim masaż skóry głowy i pozostawisz go przynajmniej na kilkanaście minut. Pamiętaj, by po takim masażu dokładnie umyć włosy.

Olejowanie olejem rzepakowym

Kolejny sposób na wykorzystanie oleju rzepakowego na włosy to oczywiście olejowanie. Taki zabieg jest bardzo dobrym rozwiązaniem pielęgnacyjnym, gdyż może być oparty nie tylko o działanie oleju, ale także innych produktów i kosmetyków.

Jak olejować włosy olejem rzepakowym?

Zanim przystąpisz do zabiegu, zdecyduj, czy zastosujesz wyłącznie olej rzepakowy, czy także inne produkty. Mogą to być maski i odżywki do włosów, hydrolat, napary z ziół, żel aloesowy lub lniany oraz humektanty. Przed zabiegiem przygotuj:

 • miseczkę na olej oraz ewentualny podkład;
 • butelkę z atomizerem (jeśli używasz bardzo rzadkiego podkładu);
 • spinki do włosów (opcjonalnie);
 • czepek fryzjerski (opcjonalnie).

Olejowanie włosów krok po kroku:

 1. Olejowanie wykonaj najlepiej na nieumytych włosach, jednak nie jest to konieczne.
 2. Dokładnie rozczesz włosy.
 3. Dla wygody możesz wydzielić sobie pasma włosów i spiąć pozostałe.
 4. Jeśli używasz tylko oleju, nałóż produkt na włosy pasmo po paśmie.
 5. Jeśli z kolei używasz podkładu, rozpocznij od jego nałożenia na włosy. Postaraj się to zrobić dokładnie, aby maksymalnie skorzystać z właściwości produktów.
 6. Następnie nałóż olej na włosy.
 7. Pozostaw kosmetyki na włosach minimum przez 30 minut.
 8. Dokładnie umyj włosy. Będzie ci łatwiej to zrobić, emulgując je za pomocą odżywki. 
 9. W razie potrzeby umyj włosy ponownie. 

Jak często stosować olej rzepakowy do olejowania włosów?

Aby włosy rzeczywiście mogły skorzystać z pozytywnego działania oleju rzepakowego, należy go stosować regularnie. Z tego powodu zalecane jest wykonywanie olejowania lub stosowanie maseczek przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście w przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, najlepiej dostosować pielęgnację olejami do ich potrzeb. Może się bowiem zdarzyć, że olej delikatnie obciąży fryzurę.

Jaki olej rzepakowy do włosów wybrać?

Najwięcej dobroczynnych właściwości wykazują oleje tłoczone na zimno. Takie właśnie tłuszcze roślinne do olejowania włosów sprawdzą się najlepiej. Jeśli więc chcesz jak najbardziej skorzystać na tego typu pielęgnacji, wybierz olej rzepakowy nierafinowany.

Właściwości oleju rzepakowego okazują się niezwykle cenne, szczególnie w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. Warto również wprowadzić go do codziennej diety. W czasie regularnego stosowania oleju rzepakowego, efekty w postaci zdrowych, odżywionych i błyszczących włosów mogą być naprawdę imponujące.Powiązane artykuły:
Amanda Lewek
Z wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, filmoznawczyni i medioznawczyni. Interesuje się zdrowym odżywianiem; uważa, że jest ono podstawą utrzymania organizmu w dobrej formie. Od wielu lat uprawia jogę. Świadoma pielęgnacja i znajomość potrzeb organizmu to jej zdaniem podstawa pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. W wolnych chwilach zdobywa wiedzę o ziołach i tworzy kompozycje florystyczne dla siebie i bliskich.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.