Długie, zdrowe i zadbane paznokcie są ozdobą dłoni. Dlatego większość kobiet lubi mieć ładne pazurki i z przyjemnością chodzi do kosmetyczki na manicure. Profesjonalnie pomalowane i utwardzone pazurki rosną i nie łamią się przy codziennych czynnościach. Z drugiej strony zbyt długie utrudniają wykonywanie pracy czy domowych obowiązków. A jaka jest historia zapuszczania najdłuższych paznokci na świecie? Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji paznokci? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Najdłuższe paznokcie na świecie trafiły do Księgi rekordów Guinnessa

Najdłuższe paznokcie na świecie wpisano do księgi rekordów, gdy miały ponad 1300 cm. Rosną bez obcinania od 25 lat. Wiąże się z nimi smutna historia. Rekordzistka zaczęła je zapuszczać w 1997 roku, po śmierci swojej nastoletniej córki. W przeddzień śmiertelnego ataku astmy, 16-letnia wówczas Latisha zrobiła matce manicure. Na pamiątkę tego wydarzenia i jako znak żałoby po córce, Diana Armstrong nie pozwoliła już nikomu obciąć swoich paznokci. Przez to jej szpony osiągnęły imponujący rozmiar.

Jak Diana Armstrong może żyć z tak długimi paznokciami?

Trudno to sobie wyobrazić, jednak 64-letnia mieszkanka stanu Minnesota przyzwyczaiła się funkcjonować z swoimi paznokciami, które mierzą blisko półtora metra. Kiedyś prowadziła samochód, a obecnie ma z tym problem, podobnie jak z korzystaniem z publicznych toalet. Co ciekawe, manicure wykonują jej wnuki, i to zaledwie raz na 4 lata. Opiłowują i polerują paznokcie, posługując się szlifierką stolarską. Następnie malują je, a zużywają przy tym około 20 butelek lakieru. Trudno doprawdy uwierzyć, że paznokcie mogą rosnąć tak długo, nie łamiąc się i nie rozdwajając.

Od czego zależy wygląd i długość paznokci?

Przy okazji historii najdłuższych na świecie paznokci, zastanówmy się, jak zapuścić długie i zdrowe pazurki, aby były ozdobą kobiecych dłoni. Miło jest wystawiać rękę na powitanie, mając ładne i zadbane paznokcie z gustownym manicure. Jak to możliwe, że niektóre kobiety mają mocne paznokcie, które szybko odrastają? Inne zaś panie skarżą się na delikatne paznokcie i miękką płytkę, która łamie się i rozdwaja, dlatego ich pazurki są krótkie i nie wyglądają tak efektownie. Otóż odpowiadają za to czynniki genetyczne, ogólny stan zdrowia, w tym niedobory różnych witamin i minerałów oraz styl życia.

Zobacz też:
Moczenie nóg w sodzie – jakie są zalety takich zabiegów?

Co wspomaga wzrost paznokci i zdrową, twardą płytkę?

Poznaj sposoby na to, aby wzmocnić paznokcie i przyspieszyć ich wzrost:

  • jedz produkty bogate w cynk, magnez, żelazo i witaminę B2, np. jaja, brokuły, natkę pietruszki, szpinak, orzechy, pestki dyni i słonecznika;
  • odżywki i serum do paznokci;
  • suplementuj dietę, przyjmując regularnie witaminy na paznokcie i preparaty ze skrzypu;
  • domowa metoda to maseczka na dłonie i paznokcie z papki drożdżowej;
  • sprawdzonym sposobem jest olejek rycynowy na paznokcie – smaruj nim płytkę i wały paznokciowe, aby wzmocnić skórki i przyspieszyć wzrost pazurków.

Manicure, a zdrowe, długie paznokcie. O czym warto pamiętać?

Tak długich paznokci, jak kobieta, która pobiła rekord, raczej żadna pani nie chciałaby nosić. Poza tym wiele pań preferuje krótko obcięte pazurki, pomalowane bezbarwnym lakierem lub w kolorze neutralnym. Warto też pamiętać, że w wielu miejscach pracy obowiązuje regulamin wyglądu, który zabrania noszenia długich, kolorowych pazurków. Dotyczy on m.in. służby zdrowia czy kobiet zatrudnionych w gałęzi przetwórstwa spożywczego. Z kolei w branży modowej i kosmetycznej oraz przy pracach biurowych, ładny manicure jest po części wizytówką kobiety.

Podsumowując, najważniejszy jest zdrowy wygląd paznokci, ich czystość i ogólna estetyka. Podstawowe narzędzia do pielęgnacji to szczoteczka do szorowania i dobry pilnik z polerką. Prace w ogrodzie i przy sprzątaniu należy wykonywać w mocnych i szczelnych rękawiczkach. Przed snem warto wetrzeć w dłonie specjalny balsam. Raz na cztery dni posmarować pazurki odżywką bądź olejkiem rycynowym. Poza tym w zapuszczaniu paznokci pomocny jest profesjonalny manicure, utwardzający płytkę.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022