Masaż twarzy bańką chińską – facial cupping – to zasysanie cery, które budzi coraz większe zainteresowanie. W salonach kosmetycznych, po usłyszeniu hasła „stawianie baniek”, już nikt nie ma przed oczami niezbyt przyjemnego zabiegu, którymi nasze babcie leczyły wiele chorób. Alternatywami masażu twarzy bańką chińską są różne inne techniki masażu twarzy, na przykład Kobido.

Masaż twarzy bańką chińską – co warto o nim wiedzieć?

Bańki do masażu twarzy należą do grupy baniek próżniowych, zimnych. Oznacza to, że nie zasysają skórę nie przez zmianę objętości stygnącego powietrza, a przez wyssanie powietrza dzięki wbudowanemu zaworowi i pompce. W masażu twarzy bańką chińską wykorzystuje się jednak specjalne akcesoria – nie mają one zaworu, a podciśnienie uzyskuje się dzięki wywołanie efektu wyssania poprzez naciśnięcie bańki. Stworzone są one ze specjalnej gumy.

Dlaczego facial cupping zyskał taką popularność?

Masaż twarzy bańką zyskał grono wielbicielek dzięki działaniu relaksacyjnemu, które zapewnia. Bańki wpływają na rozluźnienie mięśni twarzy i redukują jej napięcie. W praktyce oznacza to, że poprawia się owal twarzy, a oznaki starzenia się skóry są redukowane. Ponadto znaczna część gabinetów przed zabiegiem wykonuje masaż przygotowujący, a potem – relaksacyjny. Oba wpływają na rozluźnienie mięśni twarzy i sprawiają wiele przyjemności.

Cena i czas trwania masażu bańką chińską

W zależności od miejsca wykonywania masażu ceny wahają się od 80 aż do 200 złotych. Salony często oferują również wykonanie masażu kompleksowo – nie tylko na twarzy, ale również na dekolcie. Masaż twarzy bańką chińską zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut – w zależności od masowanego obszaru, cery pacjenta oraz takich działań dodatkowych, jak masaż relaksacyjny po zabiegu.

Efekty masażu twarzy bańką chińską

Efekty masażu twarzy bańką chińską wynikają ze sposobu działania tej techniki. Dzięki próżniowemu działaniu bańki do twarzy pobudzają krążenie krwi i układu limfatycznego. W ten sposób organizm o wiele szybciej pozbywa się toksyn oraz zmniejszają się obrzęki i opuchlizna. Przyspieszenie procesów metabolizmu komórek wpływa na aktywność mięśni twarzy, co prowadzi do poprawienia napięcia. Twarz sprawia wrażenie gładszej i zrelaksowanej.

Czego jeszcze spodziewać się po masażu twarzy bańką chińską?

Powszechnie mówi się o tym, że skóra twarzy po masażu jest elastyczna, a drobne zmarszczki zredukowane. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem zwracają również uwagę, że masaż próżniowy twarzy poprawia koloryt cery i oczyszcza pory. Usprawnia się również synteza kolagenu – a to również wpływa na odmłodzenie skóry zarówno te natychmiastowe, jak i o działaniu długofalowym.

Jak wygląda masaż twarzy bańką chińską wykonany w profesjonalnym salonie?

Zazwyczaj składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to przygotowanie skóry – masaż twarzy z wykorzystaniem specjalnych olejków. Następnie wykorzystywane są bańki chińskie do twarzy. Masażysta przysysa je do cery i wykonuje nimi odpowiednie ruchy – płynne i powolne. Ostatni etap to zazwyczaj masaż relaksacyjny twarzy oraz jej schłodzenie, ponieważ po zabiegu naczynka są rozszerzone.

Masaż twarzy bańką chińską – przeciwwskazania

Masaż twarzy bańką chińską, choć jest zabiegiem przyjemnym, działa na skórę bardzo intensywnie. W związku z tym istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania go. Dotyczą one przede wszystkim zaburzeń układu krwionośnego: nadciśnienia, chorób serca, hemofilii, cery wrażliwej, wiotkiej, trądzikowej, delikatnej i naczyniowej. Gorączka i problemy skórne, oparzenia, rany itp. również uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Ten rodzaj masażu jest odradzany kobietom w ciąży. Zrezygnować powinny również z niego panie podczas miesiączki. Ze względów bezpieczeństwa masażu twarzy bańką chińską nie wykonuje się u osób z epilepsją. Ponieważ wiotka skóra uniemożliwia wykonanie zabiegu, odradzany jest u osób po 80. roku życia.

Zobacz też:
Błyszczyk powiększający usta – jak wybrać najlepszy kosmetyk?

Jak często można wykonywać masaż twarzy bańką chińską?

Choć specjaliści zalecają wykonywanie masażu bańką chińską do twarzy w seriach, zwracają uwagę na fakt, że zagęszczenie zabiegów nie może być zbyt duże. Rozszerzanie naczynek, mocne pobudzenie krążenia krwi i limfy oraz stosowane preparaty sprawiają, że zabieg zaleca się wykonywać dwa razy w tygodniu. Nie można masować w ten sposób twarzy częściej niż trzy razy tygodniowo. Skumulowane masaże twarzy bańką chińską nie wzmocnią pozytywnych efektów, a mogą doprowadzić do powstania skutków ubocznych.

Czy masaż bańką do twarzy można wykonać w domu?

Profesjonalny zabieg twarzy bańką chińską jest możliwy do wykonania w domu, choć niesie za sobą spore ryzyko. Wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bańki prowadzone zbyt szybko lub wolno albo też zdejmowane w nieprawidłowy sposób doprowadzą do powstania siniaków i zaczerwienień. Zabieg wykonywany w nieprawidłowych kierunkach może skutkować efektami odwrotnymi niż zamierzone.

Masaż twarzy bańką chińską w domowym zaciszu

Silikonowe bańki chińskie do masażu twarzy można zakupić za niewielkie pieniądze. Najtańsze, jakie udało nam się znaleźć, kosztowały około siedmiu złotych za sztukę. Można je kupić w większości aptek, sklepów prozdrowotnych oraz bez najmniejszego problemu w Internecie. Kupując bańki do wykonania masażu twarzy, zwróć uwagę na produkt, z którego zostały wykonane (silikon medyczny) oraz opinie internautów.

Rozmiar domowych baniek również ma znaczenie

W zależności od rejonu twarzy, w którym wykonuje się masaż twarzy bańką chińską, wielkość tych akcesoriów będzie się od siebie różnić. Największe – o wysokości 8 cm i średnicy 2 cm – wykorzystuj do masażu całej twarzy i szyi. Wokół ust i oczu, czyli tam, gdzie skóra jest bardziej wrażliwa, proponujemy skorzystanie z mniejszych – o wysokości 5 cm i średnicy 2 cm.

W jaki sposób wykonać domowy masaż twarzy bańką chińską?

W Internecie możesz znaleźć wiele poradników opisujących, w jaki sposób wykonać ten zabieg. Nie będziemy opisywać całej sekwencji ruchów, ale powiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj o bardzo dokładnym oczyszczeniu i rozgrzaniu twarzy. Aby rozgrzać skórę, należy wykonywać głaskanie i rozcieranie twarzy: od środka czoła do boków, od nosa przez policzki do boków twarzy, od żuchwy i brody do stawu skroniowo-żuchwowego. Po masażu twarzy bańką chińską nie zapomnij o schłodzeniu cery. Pamiętaj, by przed zabiegiem nauczyć się zdejmować bańki!

Masaż twarzy bańką chińską – opinie

Masaż twarzy bańką chińską jest powszechnie lubiany i docenia się jego właściwości. Internautki zwracają uwagę na przyjemność zabiegu, związany z nim relaks, rozluźnianie i widoczne efekty. Ich zdaniem skutki są o wiele szybsze i bardziej widoczne niż po stosowaniu jedynie kremów i innych kosmetyków. Nie wspomina się o efektach ubocznych masażu, o ile oczywiście został wykonany w profesjonalnym salonie. W innej sytuacji najczęściej zdarzają się siniaki i zaczerwienienia.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021