Kwas palmitynowy jest składnikiem preparatów pielęgnacyjnych takich jak balsamy, kremy i mleczka do ciała oraz maski, mleczka i odżywki przeznaczone do pielęgnacji włosów. Stosowany w kosmetykach spełnia rolę emolientu, a więc tłustej substancji, wytwarzającej na powierzchni skóry film ochronny. Wykorzystywany jest także jako emulgator, a więc substancja, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji emulsji, dzięki zmieszaniu we właściwych proporcjach wody i oleju. Kwas palmitynowy należy do grupy kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest kwasem organicznym, najczęściej pochodzenia. Może też być pozyskiwany z roślin. To substancja nierozpuszczalna w wodzie. Wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające. Za sprawę swoich właściwości najbardziej sprawdza się w pielęgnacji suchej i odwodnionej skóry, a także w pielęgnacji włosów, które zabezpiecza przed nadmierną utratą wody i przesuszeniem, nadając im pożądaną miękkość i efektowny blask.

Czym jest kwas palmitynowy?

Kwas palmitynowy to substancja organiczna, nierozpuszczalna w wodzie, o stałym stanie skupienia. Kwas ten jest najbardziej rozpowszechnionym kwasem w środowisku naturalnym. Estery glicerowe kwasu zawarte są w olejach roślinach (ich głównym źródłem jest olej palmowy) oraz tłuszczach roślinnych i zwierzęcych. Kawas palmitynowy ma białą barwę. Stapia się w wysokiej temperaturze, powyżej 60 stopni. Jego najlepszym rozpuszczalnikiem jest alkohol etylowy. Poza kosmetykami, kwas palmitynowy bywa również wykorzystywany do produkcji mydeł. Ze względu na to, iż kwas palmitynowy jest tłuszczem kosmetyki, zawierające kwas najlepiej przechowywać temperaturze pokojowej, co pozwala zachować ich właściwą konsystencję. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do nadmiernego zgęstnienia substancji lub jej stopienia. Właściwie zastosowany kwas palmitynowy, zawarty w produktach w odpowiednich proporcjach jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i może być bez obaw wykorzystywany do pielęgnacji skóry ciała oraz włosów.

Zobacz też:
Dihydroksyaceton (DHA) – działanie, cechy, bezpieczeństwo

Kwas palmitynowy i jego zastosowanie w kosmetyce

Kwas palmitynowy, in. palmitic acid, jak każdy kwas tłuszczowy zastosowany na skórę w tzw. czystej postaci może wykazać działanie zapychające i sprzyjać zatykaniu się porów, a przez to skutkować powstawaniem zaskórników. Dużo lepiej natomiast jest w stanie sprawdzić się jako jeden ze składników wybranych produktów pielęgnacyjnych. Jego rola w tym względzie jest podwójna. Z jednej strony, jako dobry emulgator pozwala osiągnąć pożądaną konsystencję emulsji, ułatwiającą aplikację produktu. Z drugiej zaś, jako emolient tworzy na powierzchni skóry specjalny film ochronny (in. warstwę okluzyjną), który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Dzięki temu kwas palmitynowy zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry. Ponadto wykazuje działanie wtórnie nawilżające, zmiękczające i wygładzające skórę. Co więcej kwas ten działa również powtórnie natłuszczająco, ograniczając nadmierną utratę warstwy lipidowej naskórka. Dodatkowo nadaje skórze zdrowy połysk. Ze względu na swoje właściwości, zwłaszcza w zakresie zapobiegania nadmiernej utracie wody, kwas palmitynowy bywa wykorzystywany nie tylko w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry ciała, ale także włosów, chroniąc je przed nadmiernym przesuszeniem i przywracając im zdrowy blask.

Kwas palmitynowy to substancja organiczna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Szerokie zastosowanie w kosmetyce zawdzięcza swoim właściwościom, dzięki którym nawilża, wygładza i zmiękcza skórę oraz włosy, chroniąc je przed nadmierną utratą wody.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2022