Krople żołądkowe są oczywiście podstawowym orężem w walce z nagłymi dolegliwościami układu pokarmowego. Są tanie i łatwo dostępne, więc to nie dziwi. Zaskakujący może być jednak fakt, że są osoby, które stosują krople żołądkowe na włosy. Zdziwienie powinno jednak ustąpić zrozumieniu, ponieważ okazuje się, że ten domowy produkt na awaryjne sytuacje jest bardzo skuteczny podczas pielęgnacji. Jak go stosować na włosy? Czego możesz się po nim spodziewać? Czy jest bezpieczny dla każdego? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj!
Krople żołądkowe – ogólne zastosowanie
Krople żołądkowe są, najogólniej mówiąc, mieszaniną konkretnych ziół wspierających pracę żołądka. Gdy ten daje o sobie znać i boli, okazują się pierwszą deską ratunku. Mogą pomóc także podczas zatrucia czy niestrawności. Ich bazą zwykle są alkohol etylowy, woda i odpowiednio skomponowane zioła. Tymi ostatnimi mogą być:
- rumianek;
- mięta pieprzowa;
- ziele dziurawca;
- kozłek lekarski;
- arnika górska;
- nagietek.
Zwykle produkty bazują na podobnych ekstraktach roślinnych, które mają konkretne działanie na żołądek. Jednak podstawowe zastosowanie zna każdy, a mało kto wie o wpływie kropli żołądkowych na włosy. Właśnie tej metodzie pielęgnacji włosów poświęcamy dalszą część tekstu.
Krople żołądkowe na włosy – dla kogo?
Po krople żołądkowe do włosów może sięgnąć niemal każdy. Szczególnie jednak są polecane tym, którym zależy na przyspieszeniu ich wzrostu. Wprowadzenie kropli do czasowej pielęgnacji będzie dobre dla:
- osób chcących przyspieszyć porost włosów;
- tych, których skóra głowy często się przetłuszcza i które walczą z łupieżem;
- osób, które chcą wzmocnić swoje włosy;
- tych, którzy borykają się z nadmierną utratą włosów.
Krople żołądkowe na włosy – zastosowanie
- Krople żołądkowe na porost włosów to jedno z wymienionych już z zastosowań tego preparatu. Silne ziołowe połączenia skutecznie wspomagają mikrokrążenie skóry głowy i wzmacniają cebulki włosa. To pobudza mieszki włosowe do pracy, a rezultatem jest przyspieszenie wzrostu włosa.
- Kiedy jeszcze można użyć kropli? Warto to robić, gdy celem jest usprawnienie pracy skóry głowy, a dokładniej gruczołów łojowych, które ją licznie zasiedlają. Zioła regulują bowiem ich nadmierną aktywność.
- Krople żołądkowe wykazują działanie przeciwłupieżowe, więc będą odpowiednie, szczególnie jeśli borykasz się z tłustą odmianą łupieżu. Mają też właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Jak działają krople żołądkowe na włosy i skórę głowy?
Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu kropel? Co ważne, oczyszczają skórę na głowie, więc nie zalega na niej warstwa łoju. Dzięki temu wszelkie substancje aktywne nakładane na tę okolicę są w stanie zadziałać. Etanol zawarty w kroplach żołądkowych jest doskonałym środkiem transportowym dla innych substancji, które wnikają głębiej w skórę.
Krople żołądkowe na włosy – sposoby aplikacji
Najbardziej odpowiednią formą aplikacji jest wcierka z kropli żołądkowych, jednak należy ją stosować tylko na skórę głowy.
W przeciwnym razie możesz dopuścić do nadmiernego wysuszenia włosów. Najlepszym sposobem będzie ich delikatne rozcieńczenie z wodą. Tak przygotowaną miksturę najlepiej aplikować za pomocą strzykawki, aby mieć kontrolę nad substancją.
Krople żołądkowe na skórę głowy i wygodna aplikacja
Inną metodą jest użycie niewielkiej butelki z atomizerem. Trzeba do niej przelać rozcieńczone krople, a następnie miejscowo nakładać na skórę. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, warto wykonać delikatny masaż głowy. Przyspieszy działanie preparatu i zwiększy jego skuteczność.
Krople żołądkowe na włosy wraz z olejowaniem?
Jeśli zdecydujesz się na kurację włosów kroplami żołądkowymi, aplikując je na skórę głowy, możesz także pomyśleć o stanie włosów na długości. Może przy okazji warto nanieść na nie odrobinę odżywczego oleju i pozostawić na noc? Olejowanie to świetny sposób na ich odżywienie, natłuszczenie i zapobieganie zniszczeniom. Odpowiedni produkt dobierz do porowatości kosmyków.
Jakie krople żołądkowe na włosy wybrać?
Dla niektórych osób najlepsze będą krople bez etanolu. To alkohol, a wiadomo, że składnik ten może podrażniać (szczególnie, jeśli jest nieodpowiednio stosowany). Trzeba jednak zaznaczyć, że alkohol pomaga zadziałać ziołowym składnikom o wiele skuteczniej. Krople bez etanolu będą najlepszym wyborem dla wybitnie suchego skalpu i tego podatnego na podrażnienia.
Krople żołądkowe kupisz w każdej aptece za kilka złotych. Nie potrzebujesz na nie recepty od lekarza.
Krople żołądkowe na włosy – przeciwwskazania
Pamiętaj, że krople żołądkowe na włosy mogą być aplikowane tylko na skórę głowy. Nie stosuj ich, jeśli twoja jest podrażniona, silnie wysuszona czy poraniona. Zrezygnuj również, jeśli na skórze pojawiły się zmiany niewiadomego pochodzenia lub alergiczne.
Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Zapytaj lekarza lub farmaceutę o to, czy stosowanie wcierki w postaci kropli żołądkowych jest w twoim przypadku bezpieczne. Na pewno nie powinno się jej używać na delikatnej skórze dziecka.
Krople żołądkowe na włosy – skutki uboczne
Niewłaściwe stosowanie kropli na włosy niesie za sobą możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych. Mogą to być:
- Reakcja alergiczna, która dotyka szczególnie skóry nadwrażliwej i podatnej na uczulenia. Krople żołądkowe to mocne substancje na bazie silnego alkoholu. Taka mieszanka nie zawsze będzie tolerowana przez alergików. Pamiętaj, że wyciągi roślinne mogą uczulić! Przed użyciem kropli w formie wcierki wykonaj próbę uczuleniową w niewidocznym miejscu.
- Wysuszenie skóry alkoholem etylowym.
- Wysuszenie włosów na długości.
Jak prawidłowo używać kropli żołądkowych na włosy?
Kuracje z użyciem kropli żołądkowych najlepiej zaplanuj na wczesną wiosnę, jesień lub zimę. Latem lepiej jej nie stosować, ze względu na obecność m.in. dziurawca, który ma właściwości silnie fotouczulające. Weź też pod uwagę leki, które obecnie przyjmujesz. Mikstury ziołowe są wbrew pozorom niesamowicie silnymi środkami i mogą wejść z farmaceutykami w niekorzystne dla organizmu interakcje.
Krople żołądkowe na włosy – efekty stosowania
Rezultaty, jakich możesz się spodziewać po użyciu produktu na włosy, to:
- przyspieszony wzrost włosów;
- unormowana praca gruczołów łojowych;
- złagodzenie objawów łupieżu;
- zahamowane wypadanie włosów (uzależnione od przyczyny).
Jak długa kuracja kroplami żołądkowymi na włosy da efekty?
Oczywiście odpowiedni rezultat uzyskasz wtedy, gdy produkt będziesz wcierać regularnie we włosy (rób to przez minimum 2 tygodnie, a najlepiej około miesiąca). Zbyt długi okres nie będzie jednak korzystny, ponieważ krople mogą wysuszać skórę głowy. Dostosuj czas kuracji do aktualnego stanu skalpu.
Jak widzisz, krople żołądkowe na włosy w formie wcierki to tania i łatwa metoda pielęgnacji. Warto spróbować tego ziołowego produktu, jeśli inne środki zawodzą lub jeśli nie chcesz wydawać fortuny na tego typu preparaty. Pamiętaj, aby używać kropli z należytą ostrożnością. Jak sama nazwa wskazuje, są to krople żołądkowe, więc ich aplikacja na skórę głowy nie jest podstawową formą ich używania. Jeśli obawiasz się reakcji alergicznej na mocne składniki, wykonaj test uczuleniowy.