Kosmeceutyki zawierają wiele substancji pielęgnujących i leczniczych. Są bogate w składniki odżywcze, ale także substancje ochronne czy wyciągi roślinne. W przeciwieństwie do kosmetyków, nie znajdziesz ich w popularnych drogeriach. Zazwyczaj są dostępne w aptekach, a także zdecydowanie droższe.
Kosmeceutyki – czym się wyróżniają?
Choć prawnie nie funkcjonuje nazwa kosmeceutyku to jest to częste określenie na kosmetyki o działaniu leczniczym. Kosmeceutyki nazywane bywają również dermokosmetykami, gdyż nie podrażniają skóry. Substancje w nich zawarte są bezpieczne, nawet dla osób ze skórą skłonną do podrażnień. Kosmeceutyki wspomagają leczenie wielu schorzeń, np. atopowego zapalenia skóry, trądziku czy łuszczycy.
Kosmeceutyki – jakie składniki zawierają?
Kosmeceutyki zawierają wiele substancji pochodzenia naturalnego. Są bogate w składniki takie jak:
- związki mineralne;
- witaminy;
- kwasy – askorbinowy, linolowy;
- filtry ochronne UV;
- wyciągi roślinne;
- antyoksydanty;
- ceramidy;
- peptydy;
- substancje o działaniu przeciwzapalnym.
Kosmeceutyki – działanie
Dzięki właściwościom leczniczym kosmeceutyki zyskują przewagę nad zwykłymi kosmetykami. Ich skład jest wynikiem wieloletnich badań, a składniki aktywne nie są przypadkowe. To najnowsze osiągnięcia zarówno z dziedziny farmakologii jak i biotechnologii. Ich stosowanie powinno zawsze byc poprzedzone konsultacja lekarską. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniego preparatu, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt terapeutyczny. Jeśli cierpisz na na poważne schorzenia dermatologiczne, kosmeceutyki nie mogą zastąpić odpowiedniego leczenia. Mogą natomiast działać wspomagająco.
Przy jakich dolegliwościach stosować kosmeceutyki?
Lecznicze działanie kosmeceutyków sprawdza się przy łagodzeniu różnych schorzeń dermatologicznych. Mogą też spłycać zmarszczki, redukować cellulit i rozstępy oraz zwiększać odporność skóry na urazy. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Skład produktów sprawia, że są szeroko stosowane oraz coraz bardziej rozpowszechnione. Ich ceny są wyższe niż kosmetyków drogeryjnych, jednak rezultaty stosowania nieporównywalnie lepsze. Dla uzyskania zadowalających efektów, warto skorzystać z porady lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni preparat do konkretnej dolegliwości.