Martwią cię twoje zniszczone włosy? Są matowe, puszą się i wypadają? Chcesz poprawić ich wygląd i nauczyć się prawidłowej pielęgnacji? Koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się, na czym polega kondycjonowanie włosów i czym różni się od regeneracji. Jak zbudowany jest włos? Jak dbać o włosy na co dzień i dopasować kosmetyki do ich rodzaju? Jakich składników dostarczyć włosom, aby były lśniące, mocne, gładkie i ładnie się układały. Zapraszamy do lektury!
Jak zbudowany jest włos?
Włos zbudowany jest zasadniczo z cebulki włosowej i łodygi włosa. Cebulka, czyli mieszek włosowy, to część żywa włosa, ukryta pod skórą głowy. Zewnętrzna, widoczna część włosa to jego łodyga. Jest to część martwa, zbudowana ze skórek zrogowaciałych. Oznacza to, że zniszczony włosy same się nie zregenerują. Łodygę włosa tworzy:
- rdzeń włosa;
- część korowa, zbudowana głównie z keratyny, zawiera też melaninę, czyli barwnik włosów;
- część zewnętrzna, zwana osłonką, złożona z nakładających się na siebie łusek, zlepionych tłuszczowym spoiwem.
Pielęgnacja włosów. Co warto wiedzieć?
Za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają osłabione cebulki włosowe. Z kolei za matowość i łamliwość włosów, za ich puszenie się i splątywanie, odpowiada kiepska kondycja łodyg włosowych. Powodem jest szereg czynników zewnętrznych, z czego tylko niektóre wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji czupryny. Kolejna sprawa to używanie kosmetyków nieodpowiednich do rodzaju włosów. W wielu domach jednym szamponem myją włosy wszyscy członkowie rodziny. Czasami wystarczy właśnie zmiana szamponu bądź zastosowanie odżywki, aby poprawić wygląd włosów.
Co osłabia kondycję włosów?
Spójrz, co szkodzi twoim włosom:
- częste farbowanie, zwłaszcza rozjaśnianie;
- gwałtowane wycieranie włosów ręcznikiem;
- nadużywanie prostownicy i lokówki;
- tapirowanie oraz pociąganie włosów przez grzebień, szczotki przy rozczesywanie splątanych kosmyków;
- suszenie gorącym strumieniem powietrza;
- częsta kąpiel w basenie lub słonej wodzie morskiej;
- wiatr, mróz i mocne promienie słoneczne.
Czym różni się kondycjonowanie włosów od regeneracji?
Zabiegi kondycjonowania oddziałują na warstwę zewnętrzną włosów, zamykając ich łuski. Ułatwiają rozczesywanie czupryny i zapobiegają jej elektryzowaniu. Nadają jej gładkość i blask. Ułatwiają stylizację fryzury. Kondycjonowanie to – w uproszczeniu – używanie odpowiednich szamponów i odżywek. Przy czym efekt tych zabiegów jest krótkotrwały i utrzymuje się do kolejnego umycia włosów. Regeneracja to oddziaływanie przy pomocy masek, zabiegów, a także kapsułek na cebulki włosowe oraz na wewnętrzną warstwę włosów. Tu celem jest trwała poprawa kondycji włosów. Zdarza się niestety, że silnie zniszczonym włosom nie pomaga regeneracja. Wówczas trzeba je ściąć i zmienić sposób pielęgnacji.
Jak tapirować włosy, aby efekt był zachwycający a struktura włosa nieuszkodzona?
Tapirowanie włosów to metoda znana od lat. Wykorzystywana w młodości przez nasze mamy i babcie. Obecnie również się ją stosuje, może nieco zmodyfikowaną i nie tak bezpośrednią. Odpowiednio wykonana nie powinna wyglądać tandetnie oraz nie powinna być zbyt widoczna. Jak tapirować włosy? Najpierw pomyśl, czy chcesz to zrobić przy skórze głowy, a może w połowie długości włosów? Sama zasada tapirowania polega zawsze na tym samym. Musisz wydzielić odpowiednie pasma. Resztę włosów możesz spiąć klipsem, aby nie przeszkadzały. Następnie przytrzymaj delikatnie kosmyk, który będziesz opracowywać i przesuwaj po nim grzebieniem od końcówek w górę. To tak naprawdę wszystko. Czynność powtórz na reszcie włosów. Dla utrwalenia spryskaj fryzurę delikatnym lakierem.
Poznaj najpopularniejsze substancje aktywne, zawarte w kosmetykach do pielęgnacji fryzury
Nie wiesz, jakich składników szukać na etykietach kosmetyków pielęgnujących włosy? Oto substancje, które nawilżą, wygładzą twoje włosy i nadadzą im połysk:
- czwartorzędowe pochodne soli amiowych, czyli tzw. quaty – dzięki nim włosy będą błyszczące, gładkie i przestaną się elektryzować;
- silikony – wzmocnią włosy, nawilżą je i uodpornią je na działanie wiatru, niskiej i wysokiej temperatury;
- hydrolizaty protein – odbudowują ubytki w strukturze włosa, zapobiegają rozdwajaniu końcówek i łamaniu się włosów.
- keratyna i ceramidy – te substancje wnikają głęboko w strukturę włosów, dlatego pomogą ci regenerować czuprynę.
Jakie kosmetyki na włosy suche i matowe?
Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest – oprócz ograniczenia zabiegów niszczących włosy – dobór kosmetyków odpowiednich do rodzaju włosów. Suchym i matowym pomogą odżywki proteinowe, emolienty i kosmetyki z dodatkiem nawilżających humektantów, takich jak sok z aloesu, gliceryna, mocznik czy kwas hialuronowy. Po nich twoje włosy będą miękkie i podatne na układanie. Pamiętaj tylko, aby ich nie przesuszyć podczas stylizacji.
Jakie kosmetyki na włosy ciężkie i przetłuszczające się?
Włosy ciężkie też nie są ładne. Szybkie przetłuszczanie się świadczyć może o schorzeniach skóry głowy, ale też o źle dobranym szamponie czy nadmiarze masek i odżywek. W tym przypadku pomocne będą szampony z dodatkiem wyciągu z pokrzyw i czarnej rzepy, a także glinki, która wchłonie nadmiar sebum. Rozczesywanie ułatwią odżywki, ale tylko te przeznaczone do spłukiwania. Lepiej zrezygnować z kosmetyków zawierających emolienty, które przeznaczone są do pielęgnacji włosów suchych.
Jakie zabiegi na regenerację włosów?
Tu pomocne będą odżywki z keratyną i ceramidami i szampony z pantenolem. Dobrą opinią cieszą się maski regeneracyjne z dodatkiem olejów roślinnych: rycynowego, z awokado, kokosu, jojoba czy macadamia. Kurację warto uzupełnić kapsułkami z biotyną i cynkiem, z wyciągiem ze skrzypu polnego i pokrzywy. Rezultaty zobaczysz już po kilku tygodniach. Pamiętaj też o zrównoważonej diecie, która dostarczy organizmowi wszystkich witamin i mikroelementów.
Zdrowe włosy często wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale wyglądają pięknie i są często lepszą ozdobą, niż droga biżuteria czy modne ubranie.