Fale oraz loki to trend, który nigdy nie wyjdzie z mody. Mogą przybrać różną formę – od bardziej eleganckich, po niedbałe, czyli beach waves. Potrzebujesz kilku odpowiednich przyrządów i kosmetyków, aby je prawidłowo wykonać. Właściwie przygotowane będą ci towarzyszyć przez cały wieczór. Jak zrobić loki prostownicą? Czy to w ogóle może się udać? Sprawdź! 

Loki wykonane prostownicą – czy to dobry pomysł?

Okazuje się, że prostownica ma niesamowicie wszechstronne zastosowanie. Z jej pomocą uzyskasz wygładzoną taflę włosów, loki, delikatne fale czy awangardowe zagięcia. Być może próbowałaś wykonać loki w ten sposób i po licznych nieudanych próbach stwierdziłaś, że to nie dla ciebie. Tymczasem od zmysłowej fryzury dzieli cię tylko kilka kroków. 

Jak zrobić loki, gdy nie masz innych urządzeń niż prostownica? Wykonaj je z jej pomocą! Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy model prostownicy się w tym celu sprawdzi. Poniżej sprawdzisz, jak wybrać najlepszą prostownicę do loków.

Jak zrobić loki prostownicą? Przygotuj włosy przed stylizacją!

Przed każdą stylizacją włosy należy najpierw odpowiednio przygotować. Wysoka temperatura może niekorzystnie wpłynąć na ich strukturę. Chcąc temu zapobiec, musisz stosować kosmetyki termoochronne. Od czego zacząć?

 1. Umyj włosy szamponem. Najlepiej, jeśli już na tym etapie zadbasz o odpowiednią ochronę. Wykorzystaj produkty silnie nawilżające. Wiele marek ma w swojej ofercie takie przeznaczone do włosów poddawanych stylizacji.
 2. Nałóż wybraną odżywkę na kilka minut. To ważny etap i nie pomijaj go. Dzięki temu, włosy nie będą się nieestetycznie plątać, a ich struktura będzie wygładzona.
 3. Po zmyciu odżywki i odciśnięciu włosów przejdź do ich suszenia. Zanim to zrobisz, nałóż termoochronny kosmetyk w kremie lub sprayu. Pamiętaj, że nie używa się prostownicy na mokre włosy, chyba że jest to model wyposażony w taką właśnie funkcję! Wyciągaj po kolei pasmo po paśmie na szczotce.
Zobacz też:
Odsiwianie włosów. Proste sposoby na przywrócenie naturalnego koloru włosów

Po takim wieloetapowym przygotowaniu twoje włosy są gotowe do stylizacji prostownicą. Czy jesteś jednak w posiadaniu tej odpowiedniej?

Jak wybrać odpowiednią prostownicę?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić loki prostownicą, bo próbowałaś już wszystkiego – być może urządzenie, którym dysponujesz, jest nieprawidłowe. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie parametry, ale także kształt. Na co musisz zwrócić uwagę? Najważniejsze są:

 • zaokrąglone krawędzie – bez nich stylizacja się nie uda. Wokół urządzenia owijane są po kolei wybrane pasma włosów. Możesz sobie wyobrazić, jakby to wyglądało, gdyby ich ranty były kwadratowe;
 • sposób nagrzewania się prostownicy – części inne niż płytka muszą również się nagrzewać. Dzięki temu efekt będzie równomierny;
 • regulowana temperatura urządzenia – pozwala na decydowanie o końcowym efekcie i rodzaju skrętu. To ważna cecha także w aspekcie samej kondycji włosów. Inna temperatura będzie odpowiednia do stylizacji włosów cienkich i rozjaśnianych, natomiast inna do grubych kosmyków;
 • waga urządzenia – rzadko bierze się ją pod uwagę, a to błąd! Zbyt masywna i nieporęczna prostownica będzie trudna w obsłudze. Szczególnie jeśli planujesz wykonać loki całkowicie samodzielnie;
 • dobrej jakości powłoka urządzenia – nie zniszczy twoich włosów i da ci efekt, na którym ci zależy. Najpopularniejsze prostownice zostały wyposażone w płytki ceramiczne lub tytanowe;
 • wygodny, obrotowy kabel – znacznie ułatwia pracę z prostownicą. 

Jak zrobić loki prostownicą – krok po kroku

Przygotowałaś swoje włosy według odpowiedniego schematu. Jak zrobić loki prostownicą? Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od nagrzania urządzenia do odpowiedniej temperatury. Każde włosy są inne, więc temperatura, która sprawdzi się u twojej koleżanki czy siostry, niekoniecznie musi być dobra dla twoich włosów. Pamiętaj o tym. 

Poniżej znajdziesz instrukcję na to, jak zrobić loki prostownicą.

 1. Dokładnie wyczesz włosy i podepnij część pasm. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie pracę na konkretnych, wydzielonych pasmach. 
 2. Zacznij od włosów tuż przy karku, od spodu. Umieść pasmo pomiędzy nagrzanymi płytkami prostownicy w miejscu, gdzie chcesz, aby rozpoczynał się ich skręt. Z reguły jest to poniżej linii ucha. 
 3. Obróć urządzenie o 360 stopni tak, aby pasmo otaczało prostownicę. Następnie kieruj je powolnym ruchem w dół. Pamiętaj o końcówce, którą trzeba odpowiednio wywinąć. Zwróć uwagę, aby płytka o wysokiej temperaturze nie miała zbyt długiej styczności z włosami – wystarczy maksymalnie kilka sekund! W przeciwnym razie możesz pogorszyć ich stan, a nawet je spalić. Odwrócenie takich zniszczeń za sprawą pielęgnacji jest niemożliwe.
 4. Analogicznie postępuj z każdym wydzielonym pasmem włosów – do uzyskania przez ciebie zamierzonego efektu bujnych loków. Teraz już wiesz, jak zrobić loki prostownicą!
Zobacz też:
Warkoczyki syntetyczne. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką fryzurę?

Jak zrobić loki prostownicą, aby były trwałe – czym wykończyć fryzurę?

W całym procesie stylizacji nie możesz pominąć utrwalenia fryzury. Tylko dzięki temu efekt będzie się utrzymywał naprawdę długo. Po pierwsze pamiętaj, aby każde skręcone pasmo spryskać odpowiednim lakierem. Możesz to zrobić jednak dopiero, kiedy będzie ono zimne. Kolejną kwestią jest ponowne spryskanie całości, aby jeszcze bardziej wzmocnić rezultat i nadać kształt fryzurze.

Kręcenie włosów prostownicą a ich pielęgnacja

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że pielęgnacja włosów jest bardzo ważna. Dla osób, które kilka razy w tygodniu poddają fryzurę działaniu wysokiej temperatury, powinna być priorytetem. Tylko w ten sposób możesz zapobiec zniszczeniom. Prawidłowo dobrane kosmetyki i ich odpowiednia aplikacja sprawią, że włosy nie odczują częstego wykorzystywania prostownicy do loków. Oto, na co zwrócić uwagę:

 • aplikacja odżywki po każdym myciu jest obowiązkowym elementem pielęgnacji. Z jej pomocą zadbasz o nawilżenie i odżywienie włosa;
 • przynajmniej raz w tygodniu nakładaj na włosy maskę. Powinna mieć w składzie naturalne oleje, kwas hialuronowy oraz keratynę. Dla wzmocnienia efektu jej działania możesz zawinąć włosy w foliowy czepek;
 • nie zapominaj o olejowaniu. Szeroki zakres możliwości, jaki daje ta metoda pielęgnacji, sprawia, że każde włosy świetnie się w nim odnajdą. Wystarczy, że wybierzesz olej i sposób aplikacji zgodny z ich potrzebami;
 • regularnie podcinaj końcówki, najlepiej co 3 miesiące. Pozbywając się zniszczeń i rozdwojonych końcówek zapobiegniesz m.in. większym zmianom w strukturze włosów, które pięłyby się coraz wyżej.

W naszym artykule przedstawiliśmy ci, jak zrobić loki prostownicą. Sama widzisz, że wcale nie jest to trudne. Wymaga nieco wprawy. Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza, a wymarzona fryzura jest w zasięgu ręki.

Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Minoksydyl – czy dawny lek na obniżenie ciśnienia ogranicza wypadanie włosów?