Pędzle do makijażu mogą być tanie lub drogie, bardziej lub mniej wytrzymałe, lepsze i gorsze pod względem nakładania kosmetyków. Jedno jest pewne – wszystkie trzeba regularnie czyścić. Dobrze by było, gdyby taka pielęgnacja ich nie niszczyła. Pojawia się więc pytanie: jak myć pędzle do makijażu, aby były całkowicie czyste i nieuszkodzone? Jest na to kilka sposobów. Co więcej, do czyszczenia pędzli możesz użyć różnych produktów, a większość z nich prawdopodobnie masz już w swoim domu. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz najlepszą metodę czyszczenia pędzli!
Dlaczego czyszczenie pędzli do makijażu jest ważne?
Czy chcemy, czy nie, na skórze znajduje się wiele bakterii. Oprócz nich znajdziemy na niej też kurz, brud, sebum i pot. Nakładając podkład pędzlem, zanieczyszczenia i drobnoustroje osiadają na włosiu. Z uwagi na fakt, że podkład jest produktem mokrym, włosy pędzla staną się siedliskiem i miejscem namnażania bakterii. Jeżeli zatem pędzel nie zostanie wyczyszczony od razu po nałożeniu podkładu, podczas kolejnego wykonywania makijażu bakterie wraz z zanieczyszczeniami z powrotem trafią na twarz. W konsekwencji mogą one doprowadzić do pojawienia się wyprysków, trądziku i ogólnego podrażnienia skóry. Sama świadomość nakładania makijażu brudnym pędzlem nie jest też szczególnie przyjemna.
Czyszczenie pędzli przedłuża ich żywotność
Innym powodem, dla którego warto regularnie oczyszczać pędzle, jest po prostu przedłużenie ich żywotności. Ma to szczególne znaczenie dla drogich akcesoriów, a dobre pędzle mogą kosztować kilkadziesiąt złotych za jedną sztukę. Jeżeli są one odpowiednio pielęgnowane, mogą posłużyć właścicielce przez długie lata. Już za chwile dowiesz się, jak taka odpowiednia pielęgnacja wygląda.
Jak często czyścić pędzle?
Częstotliwość mycia pędzli zależy od tego, jak często są one używane, jak również od tego, jakie produkty za ich pomocą są nakładane:
- pędzel do podkładu i gąbeczka – po każdym użyciu;
- akcesoria do pudru sypkiego – co 2-3 dni;
- pędzel do różu i rozświetlacza – co 2-3 dni;
- aplikator do eyelinera i pędzel do cieni – raz na tydzień.
Jest to oczywiście orientacyjna częstotliwość mycia pędzli, można to robić częściej. Odradzamy czyszczenia pędzla do mokrych produktów rzadziej niż raz na 2-3 dni, właśnie ze względu na świetne warunki do namnażania się bakterii. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczek cery trądzikowej.
Czym czyścić pędzle do makijażu?
Zastanawiasz się, czym myć pędzle? Możesz w tym celu wykorzystać różne produkty, zależnie od preferencji. Należą do nich:
- płyn micelarny;
- delikatny szampon do włosów;
- szampon dla dzieci;
- mydło w płynie;
- mydło w kostce;
- specjalny preparat do mycia pędzli.
W przypadku pędzli do mokrych kosmetyków czasem usunięcie zabrudzeń jest bardzo trudne. Mimo wielokrotnego mycia w wybranym preparacie czyszczącym kosmetyk może nadal pozostawać na włosiu. Wówczas wystarczy dodać do wybranego preparatu odrobinę oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci, ponieważ tłuszcz lepiej radzi sobie z rozpuszczaniem formuły ciężkich podkładów, pomadek itp. Po pierwszym czyszczeniu z dodatkiem oleju należy przeprowadzić jeszcze jedno mycie, już bez niego.
Jak myć pędzle do makijażu?
Pędzle z włosia naturalnego są nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż pędzle syntetyczne. Zwykle są też nieco droższe. Dlatego też, myjąc pędzle naturalne, należy zachować ostrożność i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Oto instrukcja, jak myć pędzle do makijażu:
- Do ceramicznej miseczki wlej odrobinę letniej wody. Mniej więcej tyle, aby zanurzyć samo włosie, bez plastikowych elementów.
- Zanurz pędzel w przygotowanej wodzie i pozostaw na kilka minut do odmoczenia.
- W międzyczasie przygotuj drugą miseczkę i wlej do niej wybrany produkt czyszczący, na przykład mydło w płynie.
- Odmoczony pędzel zanurz lekko w mydle, a następnie „maluj” nim kółka na wgłębieniu dłoni.
- Spłucz wytworzoną pianę z pędzla, kierując strumień letniej wody tak, by spływał wzdłuż włosia w dół.
- Woda nie może dostać się do skuwki pędzla.
- Następnie sprawdź, czy pędzel jest czysty. Mycie trzeba powtarzać, aż woda będzie czysta, a na włosiu nie będzie już widać kosmetyku.
- Jeśli pędzel jest czysty, delikatnie odciśnij z niego nadmiar wody. Nie ciągnij za włosie, ponieważ możesz je wówczas poluzować i wyrwać.
Jak myć gąbeczkę do makijażu?
- Gąbeczkę do podkładu zamocz we wcześniej przygotowanej letniej wodzie na kilka minut.
- Ściśnij ją kilkakrotnie, aby woda wniknęła w głąb gąbki.
- Po wstępnym odmoczeniu zanurz gąbeczkę w produkcie czyszczącym i ściśnij kilka razy.
- Opierając gąbkę o wgłębienie dłoni, wykonuj koliste ruchy, nadal ją ściskając.
- Dokładnie wypłucz gąbeczkę pod strumieniem letniej, bieżącej wody, aż będzie czysta.
- Pozbądź się nadmiaru wody z gąbki.
Jak suszyć pędzle do makijażu?
Pora na kolejny etap mycia pędzli. Aby akcesoria były gotowe do kolejnego użytku, po umyciu muszą dokładnie wyschnąć. W tym celu musisz odpowiednio przygotować blat, na którym będziesz suszyć pędzle. Wyłóż go ręcznikiem papierowym i ułóż czyste pędzle tak, aby włosie wystawało poza krawędź blatu. W ten sposób zapobiegniesz odkształceniom pędzla i przyspieszysz suszenie. W tej kwestii nie polecamy suszarki. Być może dzięki niej szybciej wysuszysz pędzle, ale po takim zabiegu mogą one utracić swój kształt. Nie należy też suszyć pędzli na kaloryferze. Najbardziej bezpiecznym dla włosia sposobem suszenia jest pozostawienie go do naturalnego wyschnięcia, zapewniając swobodny przepływ powietrza.
Uciążliwe mycie pędzla po każdej aplikacji podkładu
Codzienne mycie pędzli i gąbeczek może być uciążliwe, szczególnie z uwagi na konieczność długiego wysychania. Jest na to pewien sposób – zakup kilku kompletów pędzli, szczególnie tych, którymi wykonujesz mokry make-up. Dzięki temu możesz zbierać brudne pędzle przez kilka dni i przeprowadzić zbiorcze czyszczenie akcesoriów.
Jak uratować zniszczony pędzel?
Twój ulubiony pędzel pozostawia już wiele do życzenia? Włosie jest nieprzyjemne w dotyku i rozchodzi się na boki? Jeszcze go nie wyrzucaj. Możesz bowiem spróbować go naprawić. W tym celu nałóż na włosie odżywkę do włosów i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie dokładnie spłucz produkt i sprawdź, czy udało się poprawić wygląd i jakość pędzla.
Jak myć pędzle do makijażu płynem dezynfekującym?
Czy można wyczyścić pędzel płynem dezynfekującym? Niestety nie. Taki preparat pomoże zwalczyć część bakterii nagromadzonych na włosiu, ale nie usunie nadmiaru kosmetyku. Z tego powodu należy najpierw przeprowadzić czyszczenie właściwe, z wodą i produktem czyszczącym, a dopiero po tym zabiegu spryskać obficie pędzel płynem do dezynfekcji. Taka praktyka sprawi, że twoje ulubione pędzle będą całkowicie czyste i wolne od drobnoustrojów. Polecamy ją przede wszystkim dla skóry trądzikowej i nadwrażliwej.