Pędzel do makijażu uważany jest najczęściej za atrybut makijażystki. Nie bez przyczyny profesjonalistki używają tego typu akcesoriów. Makijaż wykonany pędzlami jest przede wszystkim trwalszy, ale również lepiej się prezentuje. Ponadto, dla wielu pań używanie pędzli do makijażu może okazać się znacznie wygodniejsze niż nakładanie poszczególnych kosmetyków dłońmi.

Pędzle i pędzelki do makijażu twarzy – dlaczego warto?

Trudno sobie wyobrazić makijaż oczu bez takich akcesoriów jak pędzle do cieni. Nikogo nie dziwi również używanie pędzli do nakładania pudru, różu lub bronzera, ze względu na to, że są to kosmetyki sypkie. Jeśli jednak chodzi o podkład, korektor lub pomadkę, wiele osób decyduje się na aplikację w standardowy sposób. 

Pędzle do makijażu do kosmetyków mokrych

Okazuje się, że nakładanie podkładu dłońmi nie jest dobrym pomysłem, jeśli ma on prezentować się naturalnie. Ciepło ciała sprawia bowiem, że kosmetyk traci swoją pierwotną formę, a więc również i właściwości. Nakładanie go pędzlami okazuje się wówczas dużo łatwiejsze, ponieważ jego konsystencja nie zmienia się i dużo łatwiej o równomierne rozprowadzenie podkładu na twarzy.

Zestaw pędzli do makijażu, a może pojedyncze pędzle?

Wiele pań, które rozpoczynają przygodę z aplikacją make-upu pędzlami, zastanawia się, czy wybrać zestaw pędzli do makijażu, czy też zakupić jedynie poszczególne modele. Odpowiedź na to pytanie ma charakter indywidualny, gdyż wszystko zależy od potrzeb i preferencji użytkowniczki. Warto zastanowić się, jakie kosmetyki do twarzy stosuje się na co dzień.

Jeśli więc używasz tylko podkładu, pudru i cieni, kup pojedyncze produkty wyższej jakości do nakładania tych właśnie kosmetyków. Jeśli natomiast interesuje cię eksperymentowanie z makijażem, wybierz zestaw pędzli.

Profesjonalne pędzle do makijażu – jak wybrać?

Pakiet pędzli wizażystki z pewnością prezentuje się imponująco. Okazuje się jednak, że chcąc wykonać profesjonalny makijaż, nie musisz wiedzieć, do czego służy każdy z nich. Wystarczy, że poznasz podstawowe rodzaje pędzli, aby zakupić swoje pierwsze specjalistyczne akcesoria do makijażu. 

Pędzel do podkładu

Wybierając pędzel do podkładu, warto zwrócić uwagę na to, aby jego włosie było syntetyczne. Wówczas nie będzie wchłaniało kosmetyku. Pędzle do podkładu mają gęste, lekko zbite włosie. Mogą być ścięte u góry lub delikatnie zaokrąglone. Służą do nakładania podkładu metodą rozcierania i stemplowania.

Pędzel do korektora

Niewielki, płaski pędzel, tzw. języczek. Ma bardziej lub mniej sztywne włosie.

Pędzel do pudru sypkiego

Pędzel do pudru to tzw. puszek. Jest to jeden z największych pędzli w zestawie, jednak nie jest to regułą. Zdarza się bowiem, że mniejszym rozmiarem pracuje się nieco bardziej precyzyjnie. Pędzel do pudru jest bardzo miękki i delikatny, najczęściej półokrągły. Rozprowadzając nim kosmetyk, najlepiej delikatnie go wklepywać, muskając miejsce po miejscu, aby nie usunąć nałożonego wcześniej podkładu. 

Pędzel do konturowania

Pędzel do konturowania może przypominać nieco ten do pudru, ale w mniejszym rozmiarze. Może być więc półokrągły, z delikatnym czubkiem, bądź ścięty. Sprawdza się podczas nakładania bronzera, różu oraz rozświetlacza.

Zobacz też:
Makijaż dla brunetek – naturalny makijaż dzienny czy makijaż wieczorowy? Naucz się łączyć kolory pasujące do twoich włosów

Pędzel do cieni

Pędzle do cieni są niewielkie i półokrągłe. Płaskie modele używane są zazwyczaj do nakładania kosmetyku, natomiast te nieco bardziej puszyste służą do rozcierania, czyli tak zwanego blendowania. W zależności od sposobu i miejsca aplikacji, pędzle do cieni różnią się między sobą rozmiarem i tym, jak „ostro” są zakończone.

Pędzel do brwi

Jest to najczęściej płaski, mocno ścięty pędzelek skośny lub prosty. Jego kształt wynika z konieczności wykonywania precyzyjnych ruchów. 

Pędzel do kresek (eyelinera) 

Dość sztywny, cienki pędzelek. Nadaje się również do makijażu brwi, w zależności od preferencji.

Pędzelek do ust

Jest to niewielki, zazwyczaj delikatnie płaski pędzel. Może być zaokrąglony lub lekko spiczasty. Nadaje się do nakładania pomadki lub szminki.

Czy pędzli do makijażu trzeba używać zgodnie z ich przeznaczeniem?

Opisy pędzelków do makijażu mają jedynie zasugerować przeznaczenie poszczególnych modeli. Wygląd pędzli może być różny, w zależności od tego, jaki jest ich producent. Ponadto, warto pamiętać, że produkty te mają ułatwiać makijaż, dlatego nie trzeba ściśle określać ich zastosowania. Możesz więc śmiało aplikować puder pędzlem stosowanym najczęściej do różu, jeśli właśnie nim nakłada ci się go najlepiej.

Jak myć pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu mają bezpośredni kontakt z Twoją skórą, na której gromadzi się brud, pot, zanieczyszczenia środowiska, bakterie. Powinnaś je myć regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku, jeśli do makijażu używasz typowo kremowych produktów, które mogą na nich zaschnąć i je odkształcić, należy to robić codziennie, po każdej aplikacji. Istnieje kilka sposobów jak myć pędzle do makijażu. Najbardziej klasyczny to mycie pod bieżącą wodą z użyciem odpowiedniego detergentu. Możesz zakupić specjalny środek do tego celu, który często posiada dodatkowe składniki antybakteryjne. Jeśli takiego nie posiadasz wystarczy np. delikatny szampon dla dzieci lub mydło. Zrezygnuj ze zbyt agresywnych składników, które mogłyby zniszczyć pędzel. Zamocz go delikatnie w wodzie z płynem i myj dopóki woda będzie czysta, odłóż do wyschnięcia. W drogeriach pojawiły się również specjalne przyrządy do mycia pędzli do makijażu, przypominające silikonowe tarki. One również bardzo dobrze sprawdzą się w tym celu. Jeśli nie masz czasu na częste mycie pędzli, a zależy Ci na ich higienie, zaopatrz się w środek do dezynfekcji i używaj go po każdej aplikacji.

Tanie pędzle do makijażu – czy to możliwe?

Jakość pędzli do makijażu jest bardzo istotna. Zależy od niej nie tylko efekt końcowy, ale również to, jak długo posłużą ci poszczególne modele. Niektóre profesjonalne pędzle do makijażu mogą kosztować krocie. Okazuje się jednak, że dostępne są również w przystępnej cenie wysokiej jakości produkty popularnych marek. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy wybrane przez ciebie pędzle cieszą się dobrą opinią. Tanie pędzle do makijażu będą zupełnie wystarczające do użytku osobistego.

Pędzle mogą znacząco ułatwić nakładanie makijażu na co dzień. Są również nieocenioną pomocą podczas samodzielnego wykonywania make-upu na wielkie wyjścia. Ich zakup to inwestycja na wiele długich lat, dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021