Jak często myć włosy? To pytanie zwykle zadają sobie panie, których włosy przetłuszczają się i przez to wymagają codziennego oczyszczania. Jest to spowodowane obawami o prawdziwość opinii, że częste mycie włosów je niszczy i prowadzi do jeszcze szybszego przetłuszczania. Oprócz tego, codzienne mycie głowy jest po prostu niewygodne i czasochłonne. Wiele pań, które przyzwyczaiły swoje włosy do codziennego mycia, pragnie zmniejszyć częstotliwość tej pielęgnacji. Jednak czy jest to możliwe? Przeczytaj nasz poradnik i rozpocznij świadomą pielęgnację włosów już dziś. Tylko kilka prostych kroków dzieli cię od wymarzonej, niewymagającej poświęceń fryzury!
Mycie włosów – rutynowy, a jednocześnie ważny zabieg pielęgnacyjny
Skóra głowy produkuje sebum, aby zapobiec przesuszeniu. Z biegiem czasu włosy stają się więc coraz bardziej przetłuszczone, co jest oczywiście zupełnie naturalne. Oprócz tego codziennie stosowane produkty do stylizacji zalegają na włosach, blokują ujścia gruczołów, a w efekcie włosy stają się coraz mniej świeże. Wówczas wymagają oczyszczenia, a następnie cykl się powtarza. Zatem mycie włosów ma na celu usunięcie sebum i pozostałości po produktach stylizujących, by włosy stały się uniesione, sypkie i świeże, ale również po to, by mogły do nich wniknąć składniki odżywcze. Jak widać, zarówno produkowanie przez skórę łoju, jak i oczyszczanie jej z niego ma sens. Z tego powodu, włosy należy myć w sam raz – nie za często, ale też niezbyt rzadko.
Prawidłowe mycie włosów
Zanim odpowiemy na pytanie, od czego zależy częstotliwość mycia włosów, przedstawimy kilka wskazówek jak prawidłowo wykonać ten rutynowy zabieg pielęgnacyjny.
To będzie potrzebne:
- szczotka do włosów;
- szampon i odżywka;
- kubeczek, alternatywnie miseczka lub plastikowe pudełko;
- bawełniany materiał.
Instrukcja:
- Zanim przystąpisz do mycia, dokładnie rozczesz włosy.
- Porządnie zwilż je pod strumieniem letniej wody.
- Do przygotowanego wcześniej kubeczka wlej porcję szamponu i dodaj wodę, mniej więcej pół szklanki.
- Wymieszaj składniki do wytworzenia się piany.
- Wytworzoną pianą masuj skórę głowy.
- Delikatnie przenieś pianę z nasady głowy na włosy i lekko wgnieć.
- Całkowicie spłucz pianę.
- Nałóż na włosy odżywkę i pozostaw na kilka minut.
- Ponownie spłucz włosy.
- Odsącz nadmiar wody za pomocą bawełnianego materiału i wysusz włosy.
Jak często myć włosy?
To, jak często myć włosy, zależy od wydzielania sebum. Optymalnie wystarczy taki zabieg pielęgnacyjny przeprowadzać co 2-3 dni. Jest jednak wiele osób, które myją włosy codziennie, ze względu na to, że mocno się one przetłuszczają. Trzeba jednak pamiętać, że szampon do włosów jest detergentem. Stosowany zbyt często może prowadzić do znacznego przesuszenia skóry głowy, a nawet jej podrażnienia. Wówczas skóra ma potrzebę się bronić i w konsekwencji gruczoły łojowe produkują jeszcze więcej łoju, po to, by załagodzić podrażnienia i natłuścić skórę głowy. W drugą zaś stronę zbyt rzadkie mycie włosów również nie jest korzystne. Na kosmkach gromadzi się sebum, zanieczyszczenia i pozostałości po produktach stylizacyjnych. Taka sytuacja również może prowadzić do podrażnienia skóry głowy i związanych z tym konsekwencjami.
Czy codzienne mycie włosów może szkodzić?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt częste stosowanie szamponu może prowadzić do podrażnienia skóry głowy. Zwykle na codzienne mycie włosów decydują się osoby, które już mają problem z przetłuszczającą się fryzurą, jednak nieświadomie przyczyniają się do pogłębienia problemu. Przesuszona skóra głowy produkuje większe ilości sebum, zmuszając do jeszcze częstszego mycia włosów, stosowania suchych szamponów i innych działań. Trzeba więc przyznać, że jest to błędne koło, z którego wcale nie tak łatwo wyjść. W konsekwencji włosy mogą też wypadać. Często są one osłabione, brakuje im blasku i odżywienia.
Jak ograniczyć częste mycie włosów?
Jak więc widać, codzienne mycie włosów jest nie tylko męczące, ale też może prowadzić do pogorszenia się kondycji fryzury. Jeśli i ty zmagasz się z tym problemem, możesz spróbować doprowadzić do rzadszego mycia głowy, a jest na to kilka sposobów:
- Po pierwsze, porównaj swój sposób mycia głowy z instrukcją, przedstawioną powyżej. Wypróbuj nasze wskazówki, ponieważ przetłuszczanie może też wynikać z nieprawidłowych metod mycia włosów.
- Zmień klasyczny ręcznik na bawełniany materiał lub przeznaczone do włosów turbany.
- Nigdy nie używaj do mycia głowy gorącej wody. Mobilizuje ona gruczoły do nadmiernej produkcji łoju.
- Podobnie z suszeniem włosów – zamiast gorącego strumienia powietrza wybierz chłodny.
- Umyte wieczorem włosy dokładnie wysusz. Nie kładź się spać z wilgotnymi włosami.
- Poszukaj odpowiednich kosmetyków. Być może przyczyna przetłuszczania się skóry głowy leży w stosowaniu nieodpowiednich produktów i zbyt silnych detergentów.
- Rezygnuj w miarę możliwości ze stosowania kosmetyków stylizujących w nadmiarze.
- Zamiast poszewki na poduszkę wykonanej ze sztucznego materiału, wybierz bawełnianą.
- Jeżeli zamierzasz spędzić weekend w domu, spróbuj powstrzymać się od mycia włosów, odkładając taką pielęgnację na kolejny dzień.
Jeśli powyższe wskazówki nie pomogły w ograniczeniu zbyt częstego mycia włosów, być może konieczne będzie oznaczenie poziomu hormonów lub inne badania. Dobrym pomysłem może być też skonsultowanie codziennej diety ze specjalistą i wizyta u trychologa.
Jak często myć włosy suchym szamponem?
Wiele kobiet radzi sobie z tłustymi włosami, stosując suche szampony. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, jak często można stosować takie kosmetyki oraz czy nie przyczyniają się one do wypadania włosów. Otóż produktów, które mają za zadanie absorbować sebum, warto używać jedynie w awaryjnych sytuacjach. Zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, obciążenia włosów, a w konsekwencji również nadmiernego ich wypadania.
Mycie włosów odżywką
Ciekawym sposobem dla osób, które borykają się ze skłonnością do przetłuszczania się fryzury, a jednocześnie nie chcą zbyt często stosować detergentów, jest mycie włosów odżywką. Dzięki temu można w pewien sposób ograniczyć ryzyko przesuszania skóry głowy. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się dla osłabionych już, zniszczonych włosów. W przypadku włosów kręconych, pięknie je wygładza i podkreśla skręt. Warto jednak wybrać przeznaczony właśnie do takiej pielęgnacji kosmetyk, bowiem nie każda odżywka będzie odpowiednia. Trzeba jednak pamiętać, że efekty mogą być nieco inne niż w przypadku zastosowania szamponu. Zwykle bowiem włosy nie są tak uniesione i podatne na stylizację, jak po myciu tradycyjnym.
Jak często należy myć włosy? O tym warto pamiętać!
Zasadniczo nie ma reguły, która ściśle narzucałaby częstotliwość mycia głowy. Wykonywanie takiej pielęgnacji co 2-3 dni to jedynie sugestia. Wiele zależy od rodzaju skóry głowy. Ponadto kręcone włosy zwykle wymagają rzadszego mycia niż włosy z natury proste. Jeżeli więc myjesz je codziennie lub w drugą stronę – raz na tydzień, ale nie zauważasz ich nadmiernego wypadania i osłabienia, a kosmetyki, których używasz, są odpowiednio dobrane, właściwie nie ma powodu do zmiany nawyków pielęgnacyjnych. Zatem, włosy należy myć tak często, jak to konieczne, stale obserwując ich kondycję.