Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Coraz częściej decydują się na niego nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia jest wiele: od tradycyjnej maszynki po laser. Sprawdź, jak wykonać depilację, aby uniknąć krostek i podrażnień.
5 najpopularniejszych sposobów depilacji
- Maszynką jednorazową
To najpopularniejsza metoda usuwania niechcianego owłosienia. Ma wiele zalet: jest tania, szybka, a efekty widać natychmiast. Niestety już po dwóch-trzech dniach włoski zaczynają odrastać. I wcale nie słabną, a wręcz przeciwnie: robią się twardsze i ciemniejsze. Aby zachować gładką skórę, golenie trzeba regularnie powtarzać, co może powodować podrażnienia. Aby ich uniknąć, należy stosować preparaty do golenia i pamiętać o regularnej wymianie maszynek, ponieważ po każdym goleniu (choć nie widać tego gołym okiem) na maszynce zostają fragmenty naszego naskórka. Bardzo szybko, zwłaszcza w wilgotnym środowisku, na maszynce zaczynają namnażać się bakterie, które mogą prowadzić do zapalenia mieszków włosowych i rozwoju bardzo bolesnych chorób takich jak czyrak lub figówka.
- Woskiem
Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i gabinecie kosmetycznym. Na rynku znajdziesz produkty przeznaczone do depilacji różnych części ciała: nóg, rąk, pach, okolic bikini czy twarzy. Efekty utrzymują się zdecydowanie dłużej niż w przypadku depilacji maszynką jednorazową, ponieważ włoski zostają usunięte wraz z cebulkami. Odrastają słabsze i cieńsze. Niestety metoda ta nie należy do bezbolesnych. Niepoprawnie usunięte włoski mogą wrastać pod skórę. Depilacji woskiem powinny unikać osoby ze skórą naczynkową.
Depilację kremem również można wykonać w domu. Preparaty te zawierają m.in. kwasy, które prowadzą do rozpuszczenia keratyny włosa. Ze względu na to, że nie wnikają do głębszych warstw skóry, nie usuwają włosów wraz z cebulkami. Dlatego w przypadku kremów do depilacji, podobnie jak przy goleniu tradycyjną maszynką, włoski po kilku dniach zaczynają odrastać. Po nałożeniu kremu należy pozostawić go na skórze przez czas określony przez producenta na opakowaniu, a następnie usunąć włoski za pomocą specjalnej szpatułki. Na rynku znajdziesz produkty przeznaczone do nóg, pach, okolic bikini i twarzy.
- Depilatorem
Depilator usuwa włoski wraz z cebulkami, a efekty utrzymują się nawet do kilku tygodni. Depilację możesz wykonać w domu, jednak w przypadku tej metody także należy się liczyć z pewnym dyskomfortem. Choć depilator elektryczny jest droższy niż jednorazowa maszynka, wosk czy krem, odpowiednio użytkowany może posłużyć nawet przez kilka lat.
- Laserem
Usuwanie owłosienia laserem odbywa się w wyspecjalizowanych klinikach. To metoda, która cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ daje najlepsze efekty. Jest prawie bezbolesna (może powodować chwilowe uczucie kłucia lub mrowienia). Wadą tego rozwiązania może być cena. Aby uzyskać efekt gładkiej skóry, konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Kobiety w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, często mają problem z depilacją. Coraz większy brzuszek utrudnia bowiem usuwanie niechcianego owłosienia. Za najbezpieczniejszy sposób depilacji w ciąży uznaje się golenie maszynką jednorazową (warto pilnować, by rzeczywiście używać jej tylko jeden raz, aby zminimalizować ryzyko powstania zapalenia mieszków włosowych). Dopuszczalne jest także usuwanie owłosienia za pomocą pęsety (np. na twarzy), depilatora elektrycznego, kremu, a nawet wosku. W ostatnim przypadku warto jednak pierwszy zabieg wykonać jeszcze przed ciążą. Należy także zachować czujność w przypadku kremów (mogą zawierać składniki uczulające). Zdecydowanie odradza się przyszłym mamom usuwanie owłosienia za pomocą lasera. Więcej o metodach depilacji w ciąży przeczytasz na stronie https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/depilacja-w-ciazy-ktore-metody-sa-bezpieczne/