Trudno ją znaleźć na polskim stole. Naturalnie występuje w Azji i w Afryce. Czarna rzepa, inaczej nazywana czarną rzodkwią, ma szereg właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Największą popularnością cieszy się w preparatach do włosów. Dowiedz się, dlaczego warto ją wypróbować. Nawet jeśli nie borykasz się z żadnymi szczególnymi problemami, czarna rzepa na włosy może pomóc w pielęgnacji. Sprawdź, w jakiej formie można ją stosować. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy warto skorzystać z czarnej rzepy!
Czarna rzepa – z Egiptu prosto do drogerii
Nie bez powodu wspominamy tutaj o Egipcie. Czarna rzepa w czasach starożytnych była bowiem jednym z podstawowych posiłków robotników, dzięki którym pojawiły się piramidy. Warzywo to imponuje bogactwem wartości odżywczych. Surowcem, który jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym (i nie tylko) są bulwy rośliny. Z zewnątrz pokryte są czarną warstwą, natomiast w środku skrywają biały miąższ. Czarna rzepa należy do rodziny kapustowatych.
Czarna rzepa na włosy i jej cenne wartości odżywcze
Czarną rzepę na włosy stosuje się nie bez przyczyny. Tkwi w niej bowiem wiele cennych składników, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. To warzywo zawiera:
- witaminę PP;
- witaminę C;
- witaminę A;
- składniki siarkowe;
- substancje mineralne (magnez, cynk, żelazo, sód, potas);
- witaminy z grupy B;
- kwas foliowy.
Dodatkowo należy wspomnieć, że bulwy tej rośliny zawierają związki o działaniu podobnym do antybiotyków.
Rzepa na włosy – sprawdź, dla kogo wcierki do skóry głowy
Czarna rzepa na włosy działa na tyle pozytywnie, że często można ją znaleźć w kosmetykach do ich pielęgnacji. Dzięki silnie aktywnym składnikom dba nie tylko o włosy, lecz także o skórę głowy, czyli miejsce, z którego wyrastają. Rzepa do włosów może być stosowana tak naprawdę przez wszystkich. To produkt bezpieczny, który nie wywołuje podrażnień. Ekstrakt z tej rośliny polecany jest szczególnie:
- w profilaktyce – jako składnik pielęgnujący skórę głowy i włosy;
- dla osób zmagających się z problematyczną skórą głowy, szczególnie z problemem łupieżu i nadmiernego przetłuszczania;
- dla tych, którym zależy na przyspieszeniu wzrostu włosów i zagęszczeniu fryzury (rzepa poprawia ukrwienie i pobudza cebulki);
- w przypadku kłopotów z nadmiernym wypadaniem włosów;
- dla wzmocnienia włosów i dodaniu im zdrowego blasku.
Zastosowanie czarnej rzepy w pielęgnacji włosów – szampony, odżywki i maski
Czarna rzepa na włosy może być stosowana w różnej formie. Rynek kosmetyczny wypełniony jest po brzegi różnorodnymi specyfikami. Wśród drogeryjnych produktów najczęściej znajdziesz:
- odżywkę z czarnej rzepy – pomaga wzmocnić strukturę włosa. Rzadziej używa się jej na skórę głowy – chyba że w preparacie trychologicznym. Może być stosowana po każdym myciu;
- maskę z czarną rzepą, którą możesz nakładać na włosy w formie kuracji 2 razy w tygodniu. Odpowiednio odżywi je i nabłyszczy, co przełoży się na poprawę wyglądu fryzury;
- wcierkę z czarnej rzepy do włosów, którą stosuje się zwykle w przypadku problemów z owłosioną skórą głowy. Te dolegliwości to nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Aplikuje się ją na różne sposoby, najczęściej przed każdym myciem. Jej łagodniejsze formy mogą być używane codziennie, ponieważ po ich zastosowaniu włosy nie stają się tłuste;
- szampon z czarną rzepą – na co pomaga klasyczny detergent? Przede wszystkim, jest dobrym dopełnieniem pielęgnacji skóry głowy i włosów. Zwykle ma dość krótki kontakt ze skórą, więc nie zapewni spektakularnych efektów. Mimo tego regularne stosowanie szamponu z wyciągiem z czarnej rzepy powinno hamować nadmierne wypadanie włosów i pozytywnie wpłynąć na skórę;
- ampułki (kuracja do włosów) – taką formę czarnej rzepy do włosów trzeba przyjmować przez kilka tygodni (często 14 dni) w formie intensywnej kuracji przeciw wypadaniu.
Sok z czarnej rzepy na włosy
Stosowanie czarnej rzepy od wewnątrz również przynosi pozytywne skutki dla urody, a przy okazji też dla zdrowia. Jak zrobić sok z czarnej rzepy? To bardzo proste.
- Wystarczy, że zetrzesz ją na tarce i na chwilę odstawisz.
- Następnie za pomocą gazy musisz odcisnąć z niej sok.
- Napój jest gotowy do spożycia i nie powinien być zbyt długo przechowywany.
Innym sposobem jest pokrojenie rzepy, a następnie jej zblendowanie. Czasami to lepsza metoda, jeśli natrafisz na szczególnie twarde i oporne warzywo.
Czarna rzepa – wcierka
Czarna rzepa na włosy w formie wcierki to kolejny sposób na jej wykorzystanie. Sok pozyskany z czarnej rzodkwi należy stosować bezpośrednio na skórę głowy. To, jak często powinno się to robić, zależy od tego, jaki przyświeca ci cel. Możesz zrobić sobie kilkutygodniową kurację lub stosować raz na jakiś czas – zapobiegawczo. Pamiętaj, by wcierkę robić tuż przed myciem. Do jej aplikacji najlepiej wykorzystaj strzykawkę lub ewentualnie silnie nasączony wacik kosmetyczny.
Działanie czarnej rzepy nie tylko w kosmetyce
Mówiąc o czarnej rzepie na włosy, nie można pominąć jej aspektu zdrowotnego. Picie soku przyniesie nie tylko wiele pozytywnych efektów dla urody, lecz także dla całego organizmu.
Czarna rzepa to warzywo, które:
- pomaga w leczeniu przeziębienia, wzmacniając organizm i jego odporność;
- działa przeciwbakteryjnie;
- wzmacnia wzrok, szczególnie w porze nocnej.
Rzepa na włosy – efekty
Rezultatem stosowania rzepy do włosów jest ich wyraźne wzmocnienie i zagęszczenie. Wszelkie problemy ze skórą głowy można dzięki niej ograniczyć. Włosy mniej wypadają, a na czubku można zauważyć duży przyrost nowych (tzw. baby hair). Struktura włosów staje się zdecydowanie zdrowsza i pełna blasku.
Czarna rzepa na skórę?
Wyciąg z czarnej rzepy ma silne działanie antybakteryjne i oczyszczające. To sprawia, że dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej. Jeśli borykasz się z trądzikiem i licznymi stanami zapalnymi, warto pomyśleć o jej zastosowaniu. Przygotowując domową wcierkę z czarnej rzepy, możesz rozcieńczyć ją z wodą. Potem warto nałożyć ją na twarz w formie maseczki lub toniku.
Jak widzisz, działanie czarnej rzepy na włosy, skórę i cały organizm jest bardzo pozytywne. Zagęszczenie włosów i mniejsze przetłuszczanie nie są jedynymi efektami, jakie daje to znane od wieków warzywo. Możesz wykorzystywać je także profilaktycznie, aby po prostu wzmocnić włosy i poprawić stan skóry głowy.