Alkohol benzylowy (INCI: Benzyl Alcohol) to jeden z alkoholi aromatycznych. Pod względem chemicznym jest składnikiem organicznym – należy do grupy benzenów. Wyróżnia go charakterystyczny kwiatowy zapach (jaśmin, róża, hiacynt). Jest cieczą o przezroczystej barwie. 

Benzyl Alcohol – działanie

 • Alkohol benzylowy jest konserwantem. Hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Wydłuża trwałość produktu, zachowując jego właściwości.
 • Dzięki jego specyficznemu, kwiatowemu zapachowi wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym oraz w kosmetykach.
 • Wpływa na konsystencję kosmetyku. Reguluje jego lepkość.
 • Działa antybakteryjnie.
 • Pełni funkcję rozpuszczalnika.

Benzyl Alcohol – zastosowanie w kosmetykach

Branża kosmetyczna wykorzystuje szereg alkoholi różnego pochodzenia i o bardzo zróżnicowanym działaniu. Benzyl Alkohol w kosmetykach nie jest składnikiem drażniącym i wysuszającym, pełni rolę głównie konserwantu. Jego obecność szczególnie jest doceniana w produktach zamkniętych w słoikach, które nabiera się palcami. Hamuje rozwój niechcianych drobnoustrojów. Kosmetyk może być bezpiecznie stosowany.

 Gdzie można znaleźć Benzyl Alcohol?

 • Kremy do twarzy
 • Balsamy do ciała (szczególnie te silnie perfumowane)
 • Preparaty do mycia twarzy/ciała
 • Mydła w płynie
 • Farby do włosów
 • Płyny do higieny jamy ustnej

Benzyl Alcohol w kosmetykach naturalnych występuje bardzo często. Wynika to z faktu, że może być pozyskiwany naturalną drogą. Nadaje im przyjemny zapach.

Benzyl Alcohol – bezpieczeństwo stosowania

Ze względu na całkiem dużą cząsteczkę alkohol benzylowy nie powinien przenikać w głąb skóry – działa tylko na jej powierzchni. Ogólnie uznaje się tę substancję za bezpieczną poza pewnymi wyjątkami. Ważne jest stężenie tego składnika. Od pewnego czasu producenci są zobowiązani wykazywać go w składzie INCI, jeśli przekracza 0,001% (jeśli kosmetyku się nie spłukuje) lub 0,1% (jeśli kosmetyk się spłukuje). Wykazano również, że Benzyl Alcohol mógłby zagrażać zdrowiu, jeśli zostałby spożyty lub byłby wdychany. 

Zdarza się, że Benzyl Alcohol wywoła alergiczną reakcję na skórze, dlatego nie jest polecany dla osób skłonnych do podrażnień. W przypadku kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią powinno się zachować szczególną ostrożność i zrezygnować ze stosowania kosmetyków z tą substancją. Warto pamiętać, że w tym okresie skóra zmienia się pod wpływem hormonów i jest nieprzewidywalna. Benzyl Alcohol nie jest zalecany do stosowania w produktach dla małych dzieci. 

Benzyl Alcohol – naturalny czy syntetyczny?

Alkohol benzylowy występuje naturalnie w olejkach eterycznych wytwarzanych np. przez daną roślinę. Może być stamtąd pozyskiwany na drodze ekstrakcji. Do celów przemysłowych w branży kosmetycznej wytwarza się go syntetycznie m.in. z ropy naftowej. 

Benzyl Alcohol – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu na środowisko tego składnika.

Benzyl Alcohol – odpowiedni dla wegan?

Ze względu na pochodzenie Benzyl Alcohol może być stosowany przez wegan. Nie zawiera w sobie substancji pochodzenia zwierzęcego. 

Inne – ciekawostki

Alkohol benzylowy jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Występuje jako E1519. Jest konserwantem, dba o odpowiednią wilgoć. Nadaje produktom spożywczym charakterystyczny aromat, wzmacnia smak. Doceniła to branża alkoholowa oraz cukiernicza, gdzie wykorzystuje się Benzyl Alcohol właśnie w tym celu.

Bibliografia:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/benzyl-alcohol
https://www.theskincarechemist.com/glossary/benzyl-alcohol/