Alkohol benzylowy (INCI: Benzyl Alcohol) to jeden z alkoholi aromatycznych. Pod względem chemicznym jest składnikiem organicznym – należy do grupy benzenów. Wyróżnia go charakterystyczny kwiatowy zapach (jaśmin, róża, hiacynt). Jest cieczą o przezroczystej barwie. 

Benzyl Alcohol – działanie

 • Alkohol benzylowy jest konserwantem. Hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Wydłuża trwałość produktu, zachowując jego właściwości.
 • Dzięki jego specyficznemu, kwiatowemu zapachowi wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym oraz w kosmetykach.
 • Wpływa na konsystencję kosmetyku. Reguluje jego lepkość.
 • Działa antybakteryjnie.
 • Pełni funkcję rozpuszczalnika.

Benzyl Alcohol – zastosowanie w kosmetykach

Branża kosmetyczna wykorzystuje szereg alkoholi różnego pochodzenia i o bardzo zróżnicowanym działaniu. Benzyl Alkohol w kosmetykach nie jest składnikiem drażniącym i wysuszającym, pełni rolę głównie konserwantu. Jego obecność szczególnie jest doceniana w produktach zamkniętych w słoikach, które nabiera się palcami. Hamuje rozwój niechcianych drobnoustrojów. Kosmetyk może być bezpiecznie stosowany.

 Gdzie można znaleźć Benzyl Alcohol?

 • Kremy do twarzy
 • Balsamy do ciała (szczególnie te silnie perfumowane)
 • Preparaty do mycia twarzy/ciała
 • Mydła w płynie
 • Farby do włosów
 • Płyny do higieny jamy ustnej

Benzyl Alcohol w kosmetykach naturalnych występuje bardzo często. Wynika to z faktu, że może być pozyskiwany naturalną drogą. Nadaje im przyjemny zapach.

Benzyl Alcohol – bezpieczeństwo stosowania

Ze względu na całkiem dużą cząsteczkę alkohol benzylowy nie powinien przenikać w głąb skóry – działa tylko na jej powierzchni. Ogólnie uznaje się tę substancję za bezpieczną poza pewnymi wyjątkami. Ważne jest stężenie tego składnika. Od pewnego czasu producenci są zobowiązani wykazywać go w składzie INCI, jeśli przekracza 0,001% (jeśli kosmetyku się nie spłukuje) lub 0,1% (jeśli kosmetyk się spłukuje). Wykazano również, że Benzyl Alcohol mógłby zagrażać zdrowiu, jeśli zostałby spożyty lub byłby wdychany. 

Zobacz też:
Caprylyl Glycol (glikol kaprylowy) – co to jest?

Zdarza się, że Benzyl Alcohol wywoła alergiczną reakcję na skórze, dlatego nie jest polecany dla osób skłonnych do podrażnień. W przypadku kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią powinno się zachować szczególną ostrożność i zrezygnować ze stosowania kosmetyków z tą substancją. Warto pamiętać, że w tym okresie skóra zmienia się pod wpływem hormonów i jest nieprzewidywalna. Benzyl Alcohol nie jest zalecany do stosowania w produktach dla małych dzieci. 

Benzyl Alcohol – naturalny czy syntetyczny?

Alkohol benzylowy występuje naturalnie w olejkach eterycznych wytwarzanych np. przez daną roślinę. Może być stamtąd pozyskiwany na drodze ekstrakcji. Do celów przemysłowych w branży kosmetycznej wytwarza się go syntetycznie m.in. z ropy naftowej. 

Benzyl Alcohol – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu na środowisko tego składnika.

Benzyl Alcohol – odpowiedni dla wegan?

Ze względu na pochodzenie Benzyl Alcohol może być stosowany przez wegan. Nie zawiera w sobie substancji pochodzenia zwierzęcego. 

Inne – ciekawostki

Alkohol benzylowy jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Występuje jako E1519. Jest konserwantem, dba o odpowiednią wilgoć. Nadaje produktom spożywczym charakterystyczny aromat, wzmacnia smak. Doceniła to branża alkoholowa oraz cukiernicza, gdzie wykorzystuje się Benzyl Alcohol właśnie w tym celu.

Bibliografia:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/benzyl-alcohol
https://www.theskincarechemist.com/glossary/benzyl-alcohol/

Powiązane artykuły: